Gurbetçinin mal varlıkları mercek altına alınacak

Forumlar Almanya’da İş ve Çalışma Hayatı Gurbetçinin mal varlıkları mercek altına alınacak

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    yeniceri57
    Katılımcı

Merhaba arkadaslar konu suanda gundemde oldugundan paylasmak istedim. Ancak durum soyle Turk makamlarinin bilgi verme zorunlulugu yok. yani Almanya su kisinin illa bana bilgisi lazim dese dahi Turk makamlari bu bilgiyi verip vermemekte ozgur tutulmus.

Gurbetçinin mal varlıkları mercek altına alınacak
    Yurt dışında yaşadıkları ülkede sosyal yardım alan gurbetçilerin Türkiye'deki mal varlıkları inceleme altına alınacak. Buna göre Türkiye'de mal varlığı bulunan gurbetçiler sosyal yardımlaşma kapsamında yardım alamayacak.

Kısa adı AGİT olan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na üye olan 57 ülke arasında imzalanan ‘Otomatik Bilgi Transferi’ anlaşması nedeniyle sıkı denetim gerçekleştirilecek. İmzalanan anlaşma çerçevesinde ülkeler arasında vatandaşların banka bilgileri dâhil olmak üzere mal varlıklarının ne durumda olduğunun bilgisine ulaşılabilecek. Bu anlaşma 1 Ocak 2018’den itibaren yürürlüğe girecek.

Bu çerçevede yıllardır biriktirdikleri parayla Türkiye’de yatırım yapan gurbetçiler daha önce almış olduğu sosyal yardımlaşma paralarından dolayı da işleme maruz kalabilecekler. Milyonlarca Türk vatandaşının yaşadığı Almanya’da son on yıl içerisinde alınan sosyal yardım paralarının da işleme maruz kalınacağının öğrenilmesiyle binlerce vatandaşın mağdur olacağı tahmin ediliyor.

Bakanlıktan açıklama ve destek
    Konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanlığı, Almanya ve Fransa’da yoğun olarak yaşayan gurbetçilerin sosyal yardımlaşma kapsamında cezaya çarptırılmaması için Türk bakanlık hassas davranacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Maliye Bakanlığı yetkilisi;” 1 Ocak 2018’den itibaren AGİT ülkeleri arasında yürürlüğe girecek olan ‘Otomatik Bilgi Transferi’ anlaşması öncelikle vergi kaçakçılığının önemli oranda önüne geçmek amacıyla imzalanıyor.
    Ancak Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızın sosyal yardımlaşma parası aldıkları gerekçesi ile on yıl geçmişe dönük olarak yapılabileceği ifade ediliyor. Türkiye’ye ziyarete geldiklerinde içinde barınabilecekleri evlerinin dahi bilgi paylaşım kapsamında değerlendirileceği iddialarına karşılık, yurtdışında gurbetçi olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bakanlığımız ne gerekiyorsa onu yerine getirecektir” ifadelerini kullandı.
    Gurbetçi mağduriyetlerin meydana gelme ihtimali yüksek
    Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üye ülkeleri arasında geçtiğimiz yıl uzlaşmaya varılan “Otomatik Bilgi Transferi” anlaşmasına göre üye bir ülke kendisinden istenmesi durumunda vatandaşlarının banka bilgilerini diğer üye ülkelere verecek. Bu gelişme doğrultusunda, yaşadığı yabancı ülkede sosyal yardım almakta olup da Türkiye’de parası ve faiz geliri olanların haksız yere yardım aldıkları sonucuna varılacak ve haklarında kanuni işlemler yapılabilecek.
    Her ne kadar, parasal imkânları çok iyi olmasına rağmen bulunduğu yabancı ülkeden sosyal yardım almak amacıyla kötü niyetli davrananları hedef alsa da bu anlaşmanın uygulamaya koyulmasıyla beraber gerçek mağduriyetlerin meydana gelme ihtimali de oldukça fazla olacağı tahmin ediliyor. Örneğin Almanya’dan sosyal yardım alma durumunda olan Türk vatandaşları, Türkiye’deki faiz gelirlerini beyan ederse haklarında herhangi bir soruşturma açılmayacak. Böylece cezai sorumluluktan kaçınabileceklerdir. Bu konuda hususiyetle “Avukat”, “Vergi uzmanı” gibi yetkin kişilerden profesyonel destek alınmalıdır.

alinti : https://www.haberbayern.de/gurbetcinin-mal-varliklari-mercek-altina-alinacak-4150h.htm

KaLpSiz
    Katılımcı

Beter olsunlar kul hakki bu sosyal yardim alacaksin o parayla turkiyede ev alacaksin bankaya para koyacaksin insallah surgun. Ederler lafa gelince muslumaniz namazimizi kilariz kul hakki yemeyiz derler. Not: lafim. Namaz kilanlara degil sadece dindarim diyip kul hakki yiyenlere

AlmanyaFatihi
    Katılımcı

Eski bir konu ama bu aralar yine haberlerde geçmeye başladı denetim alınacak vs.

yeniceri57
    Katılımcı

Merhaba konu tekrar gündemde.

31.aralik.2020 tarihinden itibaren Otomatik Bilgi transferi basliyor. internette tonlarca bilgi kirliligi var. bu konuda devletimiz gerekli aciklamayi yapmistir.
    özet olarak vermek gerekirse tasit ve gayrimenkul haricinde banka hesaplarinda para bulunan almanya da yasayan ve devletten yardim olan kisiler finansal hesaplari almanya da görüntülenecek. ve sizce almanya bunun sonuncunda ne yapar orasi insafina kalmis.

detay bilgi icin : https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/uluslararasi_mevzuat/Finansal_Hesap_Bilgilerinin_Rehberi.pdf

3 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.