Oturum, Almanya’da Sınırsız Oturum hakkı ve Alman Vatandasligi..!!

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Baybars
    Katılımcı

Bu Konular degisik konu basliklari altinda yaziliyor arada kayboluyor, ben toparlamaya calisip bu baslik altinda düzenlemek istedim, isteyen arkadaslar olursa hem yararlanirlar, bende imza kismima eklerim arastiranlarda ordan ulasabilirler..

Visum – Vize: Konsolosluklarin verdigi en fazla 3 aylik olan haktir.

Aufenthaltserlaubnis – Oturum Hakki: Almanya'daki Yabancilar dairesinin verdigi süreli Oturum hakkidir.

Unbefristet, Niderlassungserlaubnis – Sinirsiz Oturum: eski adiyla Unbefristet, yeni adiyla Niderlassungserlaubnis sinirsiz oturum hakki

sonrasi zaten isteyen icin Deutsche Staatsangehörigkeit, Alman Vatandasligi

Simdi gelelim aile birlesimi ile vizenizi aldiniz almanyaya geldiniz, ilk isiniz vaktiniz olsa dahi biran önce yabancilar dairesine gidip Oturum – Aufenthaltserlaubnis almak icin basvuruda bulunmak olsun.

..esiniz eger alman vatandasi ise önce 1 veya 2 daha sonrasi uzatmaya gittginizde yine 1 veya 2 sene oturum alirsiniz. toplamda 3 seneyi tamamladignizda Sinirsiz Vize – Niederlassungserlaubnis'e basvurma hakkina sahipsiniz. bunu Oturum Yasasinin 28. Maddesinin 2. Bendi belirler.. Linki assagida ekliyorum isteyenler girip ordan almancasini okurlar..

Link: https://www.juraforum.de/gesetze/aufenthg/28-familiennachzug-zu-deutschen

..esiniz eger türk vatandasi ise, sehirlere göre süreleri degismek sartiyla 1 veya 2 ser senelik oturum hakki alirsiniz taki bu 5 seneyi tamamlayana kadar, 5. senenin sonunda Sinirsiz Vizeye – Niederlassungserlaubnis'e basvuruda bulunabilirsiniz, tabi diger sartlarida yerine getirirseniz, Örgnegin 60 ay emekli kasasina ödeme yapmis olmak gibi, yani calismis olmak gibi.. bu sartlari Oturum Yasasinin 9. Maddesinin 2.Bendinin altinda sirali olan 9 Firka belirler.. diger sartlarida Linkten okursunuz..

Link: https://www.juraforum.de/gesetze/aufenthg/9-niederlassungserlaubnis

– tabi bu esiniz almanda olsa, türkte olsa sinirsiz vize öncesinde Integrasyon kurslarina katilip basarili olmaniz zaten temel sartlardan biri –

Gelelim Alman Vatandasligina gecmeye :

Alman Vatandasligina gecme haklarini genel olarak Vatandaslik Yasasinin 8., 9. ve 10. Maddeleri düzenler. Buna göre 8. Madde genel haklari, 9. Madde Alman esle evli olanlarin haklarini ve 10. Madde de geriye kalan yabancilarin yani esi alman olmayan veya bir sekilde Almanya'da kalanlarin haklarini düzenler

.. buna göre Esi alman olanlarin haklarini 8. ve 9. maddeler düzenler. bu maddeler de direk seneyle ilgili bir sey yazmaz. ama uygulamada alman esle evlendiniz almanyaya geldiniz 5. senenin sonunda Alman vatandasligina, diger kosullarida yerine getiriyorsaniz basvurma hakkiniza sahipsiniz. diger kosullar, almancayi bilmek, vatandaslik testini yapmak almanya hakkinda temel bilgilere sahip olmak, sosyal yardim almamak ve digerleri gibi.. Bu Maddlerinde bulundugu linkleri Assagida ekliyorum..

8. Madde Link: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,8
    9. Madde Link: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,9

Süre ile ilgili uygulama bu Linkte: https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/31eb02.shtml

..esi türk olanlarin ise Alman Vatandasligina gecme haklarini 10. madde düzenler. buna göre sartlardan biri 8 sene Almanya'da kalmis olmak ve yukarda alman esle evli olanlarinda yerine getirdigi diger sartlar yerine getirmek gibi.. bu yasaninda linkini assagida ekliyorum..

10. Madde Link: https://norm.bverwg.de/jur.php?rustag,10

bunun yaninda Oturum Yasalarinin tamamini bu Linkte:

https://www.jusline.de/Aufenthaltsgesetz_%28AufenthG%29_Langversion

Vatandaslik ile ilgi yasalari da bu Linkte:

https://www.gesetze-im-internet.de/rustag/BJNR005830913

bulabilirsiniz.

Kafaniza takilan sorular olursa buradan yöneltebilirsiniz. umarim isteyen arkadaslara yardimci olmustur  konu..

EL-TURCO
    Katılımcı

eline saglik..

Baybars
    Katılımcı

eline saglik..

saolasin, umarim yanlis sekilde durumlari ifade etmememisizdir.. o nedenle yaslarin linklerinide verdim.. isteyen teyit icin ordan da incelesin tabi..

tugce_doerjer
    Katılımcı

cok guzel olmus baybars eline saglik. peki bisey sorucam bu her eyalet icin ayni sekildemi isliyor? cunku benim oldugm yerde alman vatandasligina gecmis biri var ve 8 sene burda yasamis 5 senede vergi vermis olmasi gerekiyormus. kadin bunlari yaptiktan sonra alman vatandasi olmus. kadin turk degil vietnamdan gelmis. belki onlara farkli bir uygulama olabilir?

fuk_18
    Katılımcı

tugce ben karari okudumda sanirim heryerde ayni olmasi lazim alman vatandasi ile evli biri 3 sene almanyada kalmasi gerekli vede 2 senede alman vatandasi ile evli olmasi gerekli toplamda 5 sene sonunda alman vatandasligi hakki doguyor.baybarsin gonderdigi bu linkde https://www.duesseldorf.de/buergerinfo/33/03/31eb02.shtml  benim dediklerimin aynisi yaziyor.ve 8 sene kurali esi turk vatandasi olanlar icin gecerliymis

Baybars
    Katılımcı

cok guzel olmus baybars eline saglik. peki bisey sorucam bu her eyalet icin ayni sekildemi isliyor? cunku benim oldugm yerde alman vatandasligina gecmis biri var ve 8 sene burda yasamis 5 senede vergi vermis olmasi gerekiyormus. kadin bunlari yaptiktan sonra alman vatandasi olmus. kadin turk degil vietnamdan gelmis. belki onlara farkli bir uygulama olabilir?

normalde vatandaslik yasasinda tüm yabancilar icni ayni, ufukta yazmis yukarda.. bu 5 sene vergi ödeme meselesi zaten vatandaslikta degil, niederlassungserlaubnis te geciyor.. esi alman olanlarin vatandasliga gecme haklarini 8 ile 9. madde düzenliyor. orda da bu sene mesleesine deginmiyor. 8 sene olayi 10.Madde de geciyor..
    – simdi sene gecmeyince esi alman olanlarin vatandaslik haklari nasil oluyor oda uygulamada fark ediyor buna iliskin bir örnegide iste düsseldorf belediyesinden verdim.. belediyenin resmi sayfasinda 5 seneden bahsediyor..

tugce_doerjer
    Katılımcı

e iste kararda sene vermedigi icin heryerde farkli olabilir demek ki. burdaki kadin kendisi anlatti 8 sene diye. ve 5 senede vergi vermis.

ben aile birlesimi icin 3 sene vize aldim. baska yerlerde degisiyor bu sureler alman vatandasinin esi icin. heryerde farkli anlamadim gitti yani. bir devlet var bu devletin icinde herkes kafasina gore tutturmus bir duzen gidiyor. kimse kimseye net bir cevap veremiyor cunku bir eyaletin kanunu obur eyalette tutmuyor.  :police:

Baybars
    Katılımcı

e iste kararda sene vermedigi icin heryerde farkli olabilir demek ki. burdaki kadin kendisi anlatti 8 sene diye. ve 5 senede vergi vermis.

ben aile birlesimi icin 3 sene vize aldim. baska yerlerde degisiyor bu sureler alman vatandasinin esi icin. heryerde farkli anlamadim gitti yani. bir devlet var bu devletin icinde herkes kafasina gore tutturmus bir duzen gidiyor. kimse kimseye net bir cevap veremiyor cunku bir eyaletin kanunu obur eyalette tutmuyor.  :police:

yok bak isin orasi öyle degil, simdi yasalar eyaletten eyalete degismez, sadec ufak seylerde farkliliklar var, oda eyaletlerin kendinsini ilgilendiren duurmlarda.. oturum haklari ve vatandaslik gibi seyler bütün almanyayi ilgilendirdigi icin.. bu tip büyük seylerde yasa farkliklari yok.. yani tek bir oturum yasasi tek bir vatandaslik yasasi var..

simdi sende haklisin önümde örnek var diyorusn tabi.. yalniz bu alman esle evli olan kisnin vatandaslik haklari 2005 yilinda yeni cikti.. belki bahsettigin kisi bundan önceki dönemde alman vatandasligina gecti yeni yasaya göre sen 10. madde de yazan 8 senelik sarta bagli degilsin.. bu zaten 9. maddede acikca yaziyor 9. madde diyorki 8. ve 9. Maddenin sartlarini yerine getirenin alman vatandasligina gecme hakki vardir diyor.. aciklayici olarakta bu Düsseldorftaki resmi sitenin sayfasinda yaziyor daha bircok sayfada yaziyorda ben orayi sectim..

tugce_doerjer
    Katılımcı

hee tabi o kadin baya bir yasi vardi sanirim 2005den once aldi vizeyi bak onu sormadim kadina. o zaman normal boyle olmasi. okey:)

Baybars
    Katılımcı

hee tabi o kadin baya bir yasi vardi sanirim 2005den once aldi vizeyi bak onu sormadim kadina. o zaman normal boyle olmasi. okey:)

bak simdi bu münichten bir yazi; acikcada yazmis süre konusnda kolaylik saglanir esi alman olanlara diye;

Die Ermessenseinbürgerung (§§ 8, 9 StAG)
    Die Ermessenseinbürgerung gilt für bestimmte Ausländergruppen wie z.B. Ehegatten von
    Deutschen, anerkannte Flüchtlinge, ehemalige deutsche Staatsangehörige etc, die unter
    erleichterten Voraussetzungen (=kürzeren Aufenthaltszeiten) eingebürgert werden können.
    Für Ehegatten von Deutschen gilt in der Regel eine Wartezeit von drei, für anerkannte
    Flüchtlinge von sechs Jahren. 
    https://www.auslaenderbeirat-muenchen.de/publi/staatsang.pdf

Dortmund, Bochum oralarin sayfasinda da ayni sey yaziyor.. bu koalyliktan yani sene konsnunda konu uzun olmasin diye onlari eklemiyorum..

tugce_doerjer
    Katılımcı

anladım. zaten bızım daha kac sene var o ıslere bakmaya o zamana kadar 50 kere daha degısır  :haha:

Baybars
    Katılımcı

anladım. zaten bızım daha kac sene var o ıslere bakmaya o zamana kadar 50 kere daha degısır  :haha:

`

senin niyetin varmi alman vatandasligina gecmeye?

EL-TURCO
    Katılımcı

alman vatandasliginin eskisi kadar cazibesi kalmadigi düsüncesindeyim.
    —en cok hesaplanmasi gereken trde calismsligi olan bir kimsenin alman vatandasi olunca ssk-bagkur süeleri ölüyor.eh millet trdeki emeklilik yasina mezarda emeklilik diyorlardi burdakilerden haberleri yoktu burda mezarda bile degil ancak kemik kuruyunca(trnin yas ortalamasi hakkinda ufak bir bilgisi olan bana hak verecektir!biz almanlar gibi 85-90 yasayamiyoruzki….
    65lik kadina oma dedinmi suratina ters ters bakar-bizim 55-60 lar bel öldüm bittim der yerinden kalkmaz(genelleme)
    –2.trde mülk edinme hakki 8bundan 5 sene öncesine kadar yanilmiyorsam trde yabanci mülk edinemiyordu ev satislari durmustu-belkide yeni yasa cikmistir pek haberim yok.
    –bu dünyanin birde öbür tarafi var.insan dogdugu yerde gömülmek istiyor(en azindan ben)
    –4 tane alman paßimda olsa benim Türk oldugum bin kilometreden belli paßa ihtiyacim yok…
    –trnin gidisati hic fena degil kismet olursa yas 50-60 oldugunda bi yazlik trde ömür gecirmek hic fena olmaz..bi dahami gelecez dünyaya anasini satayim…
    benim düsüncem bu.

Baybars
    Katılımcı

alman vatandasliginin eskisi kadar cazibesi kalmadigi düsüncesindeyim.
    —en cok hesaplanmasi gereken trde calismsligi olan bir kimsenin alman vatandasi olunca ssk-bagkur süeleri ölüyor.eh millet trdeki emeklilik yasina mezarda emeklilik diyorlardi burdakilerden haberleri yoktu burda mezarda bile degil ancak kemik kuruyunca(trnin yas ortalamasi hakkinda ufak bir bilgisi olan bana hak verecektir!biz almanlar gibi 85-90 yasayamiyoruzki….
    65lik kadina oma dedinmi suratina ters ters bakar-bizim 55-60 lar bel öldüm bittim der yerinden kalkmaz(genelleme)
    –2.trde mülk edinme hakki 8bundan 5 sene öncesine kadar yanilmiyorsam trde yabanci mülk edinemiyordu ev satislari durmustu-belkide yeni yasa cikmistir pek haberim yok.
    –bu dünyanin birde öbür tarafi var.insan dogdugu yerde gömülmek istiyor(en azindan ben)
    –4 tane alman paßimda olsa benim Türk oldugum bin kilometreden belli paßa ihtiyacim yok…
    –trnin gidisati hic fena degil kismet olursa yas 50-60 oldugunda bi yazlik trde ömür gecirmek hic fena olmaz..bi dahami gelecez dünyaya anasini satayim…
    benim düsüncem bu.

– bu SSK sürelerinin ölmesii isi kesin mi? örnegin benim bir yakinim avukat, bana demistiki almanyada calistigin zamanlari türkiyede sayabiliyorsun demisti.. buna göre süreleri öldürdükleri keisn mi?
    – bu yabancilarin mal edinme haklair türkiyede yoktu yakin zamana kadar söyledigin gibi, ama iste bu ab uyum yasalari cercevesinde, bunu degistirdiler.. bir sirket üzerindne sahip olabilir gii yaptilar.. simdi onuda degistirecekelrdi ne yaptilar bilmiyorum ama, direk sirket aracilgii olmadan da mal edinme hakki taniyacaklardi tabi ne alemde haftada bir yasa degisiyor Türkiyede..

– bahsettigin gibi bu dünyanin öbür tarafida var, ama birde su acidan düsünmek lazim kendi vataninda gömülmemis bircok Sahabe ve Akinci mezari var dünyada.. hatta avrupanin iclerinde almanyanin ortalrinda bile akinci mezarlari oldgunu bir ara okumustum.. tabi biz ne sahabe nede akinciiyiz ama :)

. bahsettigin batini sartlarin haricinde, ben birde söyle düsünüyorum.. almanyada yasayan türkler eger uzun bir süre artik almanyada kalacaklarsa hepsinin alman vatandasligina gecmesi lazim.. kolayliklari veya zorluklari ynainda.. Lobi olusturmak icin Oy potansiyeli icin.. tabi bizim bir cati altinda toplanip almanyada Lobi faaliyetleri yürütmemiz ne kadar gercekci olur ama.. en azindan fransadaki 500.000 Ermenin'in sarkozy'e yaptirabildiklerini almanyada yasayan 2. milyonun üzerindeki türklerin alman parlamentosuna yaptirmasi lazim.. bununda yolu ilk basta Oy Potansiyeli olmaktan geciyor tabi..

Tabi biz kendi aramizda sag sol. alevi sünni, dindar degil. cemaat veya degil.. bunun yaninda kendi kiskancliklarimizda cokta bölündügümüz icin toplu bir hareket icinde olabilmek, asmamiz gereken en büyük sorunlardan biri..  en azindan burdaki öyle bir lobi faaliyetinde Türkiyenin ve milletin cikarlarini düsünmek gibi bi arayis icinde olmak gerekir ama. bugün bir arastirma yapilsa. Türkiye avrupa birligine girsin mi diye.. avrupadaki türklerin cogunun girmesin yönünde oy kullanacagini tahmin ediyorum..

fuk_18
    Katılımcı

abi basdan sona kadar haklisin ssk sürelerine gelince yeni bir duzenleme geldi ama yasanin icerigini tam olarak bilmyiorum ve orasini dusunmuyorum zaten benim yasim 23 türkiyede islenmis sigortam yok tek gun bile prim ödemedim yani universite hayati oldugu icin sigortali is olmadi hic bir zaman okuldan mezun oldukdan sonra zaten direk almanya yerlestik simdi sunu soruyorum ben neden alman vatandasligina gecmeyim.avantajlarim daha fazla hem oy hakki hemde kabullendirme hakkim birde yabanci muamelesi görmemek bunu yasyan cok oluyor.su bulgaristan sinir kapisinda bekletilen cok turk vatandasi insan daha sonra almanvatadnasligina gectigini biliyorum bu zulum yuzunden.Türkiyede mal edinme hakkina gelince zaten bizim hepimizin önceden türk vatandasligi bulundugu icin mavi kart uygulamasi diye bir sistem var hepimiz artik az cok biliyoruz ne ise yaradigini nasil kullanilamsi gerektigni ve mavi kartda da cikan yeni yasalar var onlarda yürürlüge girdiginde türkiyede oy kullanma hairicinde bütün islemleri gerceklestirebilcekler mal alma mülk alma gibi uygulamlari zaten mavi kartla yapiliyor..bu yasa genisletilince dahada aktif olcak ve alternatif olarak turk asilli alman vatandaslarina sunulcak bende senin kanatindeyim her turk vatandasi alman vatandasligina gecmeli..ve 60 70 yasinda turkiye doncek olursak bile zaten gelenlerin cogu onu dusnuyordur nedne yasamayalim turkiyede turkiyede alanyada yasayan kac bin alman var onlar turk vatandasimi bence alman vatandasligi avantaj her yonden bizlere..

– bu SSK sürelerinin ölmesii isi kesin mi? örnegin benim bir yakinim avukat, bana demistiki Almanya'da calistigin zamanlari Türkiyede sayabiliyorsun demisti.. buna göre süreleri öldürdükleri keisn mi?
    – bu yabancilarin mal edinme haklair Türkiyede yoktu yakin zamana kadar söyledigin gibi, ama iste bu ab uyum yasalari cercevesinde, bunu degistirdiler.. bir sirket üzerindne sahip olabilir gii yaptilar.. simdi onuda degistirecekelrdi ne yaptilar bilmiyorum ama, direk sirket aracilgii olmadan da mal edinme hakki taniyacaklardi tabi ne alemde haftada bir yasa degisiyor Türkiyede..

– bahsettigin gibi bu dünyanin öbür tarafida var, ama birde su acidan düsünmek lazim kendi vataninda gömülmemis bircok Sahabe ve Akinci mezari var dünyada.. hatta avrupanin iclerinde Almanya'nın ortalrinda bile akinci mezarlari oldgunu bir ara okumustum.. tabi biz ne sahabe nede akinciiyiz ama :)

. bahsettigin batini sartlarin haricinde, ben birde söyle düsünüyorum.. Almanya'da yasayan türkler eger uzun bir süre artik Almanya'da kalacaklarsa hepsinin alman vatandasligina gecmesi lazim.. kolayliklari veya zorluklari ynainda.. Lobi olusturmak icin Oy potansiyeli icin.. tabi bizim bir cati altinda toplanip Almanya'da Lobi faaliyetleri yürütmemiz ne kadar gercekci olur ama.. en azindan fransadaki 500.000 Ermenin'in sarkozy'e yaptirabildiklerini Almanya'da yasayan 2. milyonun üzerindeki türklerin alman parlamentosuna yaptirmasi lazim.. bununda yolu ilk basta Oy Potansiyeli olmaktan geciyor tabi..

Tabi biz kendi aramizda sag sol. alevi sünni, dindar degil. cemaat veya degil.. bunun yaninda kendi kiskancliklarimizda cokta bölündügümüz icin toplu bir hareket icinde olabilmek, asmamiz gereken en büyük sorunlardan biri..  en azindan burdaki öyle bir lobi faaliyetinde Türkiyenin ve milletin cikarlarini düsünmek gibi bi arayis icinde olmak gerekir ama. bugün bir arastirma yapilsa. Türkiye avrupa birligine girsin mi diye.. avrupadaki türklerin cogunun girmesin yönünde oy kullanacagini tahmin ediyorum..

EL-TURCO
    Katılımcı

söyle cevap vereyim

–benim trde 3500 güne yakin sigortam ve arti askerligim var!alman vatandasligina gectigimde bunlar ölüyor.ama Almanya'daki calismalrim trden emekli olmak istedigimde ekleniyor.emekli yasi trde cok uygun.dedigim gibi Almanya'da ömür ortalamasi erkek %77 kadin %82.trde %60-65 arasinda dolaniyor.eh bende Türkoglu Türk olduguma göre ve irsi sebeplerden dolayi 80-90 görecegime pek inanmiyorum…
    –ne zamanki cifte vatandaslik yasasi diger AB ülke vatandaslarina uygulandigi gibi biz Türklere de sinirsiz(su anda 18-23 )olur o zaman vatandasliga gecerim.gerekirse bulgar sinirinda 10 saat beklerim Türklügümden gecmem…vatandasligin siniri olmaz 10 sene 15 seneyle ölcülemez.ya osundur ya degil.isin garibi ismi mcallister olan siyasetci bu konuyla ilgilenen kendisi cifte vatandas olmasina ragmen cifte vatandaslik konusuna olumsuz bakar ama kaymagini yer…
    –dedigin gibi ne sahabe ne akinciym mümkünse mezarim Trde olsun(esim alman oldugu halde bunu söylüyorum!!!)
    –bizim en iyi becerdigimiz sey hicbirseyi basladigimiz gibi bitirememizdir!proj coktur bitis yoktur bizde.onun icin biz lobicilk kavrami cok uza.buyur gecen sene bremende türk partisi kuruldu gecen ay cduya gecis yapti baskani ve yardimcisi..hangi siyasetten bahsediyoruz…
    –kimse alinmasin ama icimizde bu kürt vatandaslarin problemleri oldugu sürece bizde kavga bitmez(ayni bayrak altinda yasamayi hazmedemeyenler var maalesef….neyse bu baska tartisma konusu bu konuda yorum olmasin lütfen yoksa konu karisir
    –ufukcugum ben kendim alanyada 15-16 sene yasadim ben apartmandaki sag komsum almandi mesela.ondandir demem 50 oldugunda yas bende kacarim diye :-)tabii önce aldigim evinborcunu  bitirmem lazim :-)

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 41)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.