TR den süresiz oturumu olan eşin yerleşmesi

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    oguzhansumer1909
    Katılımcı

arkadaşlar merhaba eşim süresiz oturumu var 2012 yılında almanyadan Tr ye üniversite için geldi 2016 yılında mezun oldu ve evlendik şuan TC vaandaşı çocuğumuz var 2012 den beri 5 ayda bir gider almanyada 1 ay civarı kalır gelir.Oturumu ile ilgili bir sorun olmadı ve 1.ikametgahı almanyada gözüküyor türkiyede de 1.ikametgahı almanyada gözüküyor.Eşim almanyaya gidip özel sigortasını yaptırıp artık burada yaşıyorum tamamen deyip çocuğumuza da süresiz oturum alıp onada oturum alıp yaşamaya almanyada devam edebilirmi? eşi bu durumda olan varmı?

KaLpSiz
    Katılımcı

Selamlar icinizi karartmak istemem ama ben fikirlerimi yazmak istiyorum. 6 aydan fazla almanya disinda kalindiginda yani senenin 6 ayi almanyada en az yasayip diger 6 ayi istedigi ulkede yasayabilir. Eger 6 aydan fazla almanya disinda kaldiysa ki kalmis normal sartlarda suresizi iptal edilir  Varsayalimki almanyada ikameti oldugu icin yabanci daire bunun farkina varmiyordur bu esinize ileride sahsi gorusum. Birsey kazandirmayacaktir. Eger yabanci daire  uyanmazsa sikinti yok. Ama pasaportunuzu getirin yada tr ye giris cikislarinizi getirin derse ve bu ortaya cikarsa ne yazikki suresizi iptal edilip elinden alinir. Anladigim. Kadariyla tr de evlendiniz ve tr de yasadiniz cocugunuzda tr de dunyaya geldi.yabanci daireyle su anda isi olmayacaktir eger oglunuzun herhangi bir oturumu varsa yok. Oldugunu anlyorum eger varsada aile birlesimi yaptiginizda ortaya cikma ihtimal var. Sunuda belirteyim esinizin almanyada dogmus olmasi hic bir avantaj saglamaz suresizi kaybetmemesi icin. Ama size en saglamini soyleyeyim esiniz almanyaya gitsin is bulsun. Calissin cocugunuzun yasini bilmiyorum. Ama. Siz bakabilecekseniz bakin eger cocugunuzun herhangi bir oturumu yoksa. Esiniz ise basladiktan sonra alman vatandasligina basvursun 1 seneyi bulabilir sabredeceksniz ondan sonra aile birlesimi yapip cocugunuzla almanyaya gelirsiniz. En saglami budur diye dusunuyorum. En azindan vatandas olduktan sonra birsey yapamazlar.

yeniceri57
    Katılımcı

kalpsizin söylediklerine sadece bir ekleme yapayim. eger süresiz oturuma sahip bir Türk vatandasi

En az 15 yıl Federal Almanya’da yasal olarak ikamet etmiş olan bir yabancının yerleşme
    izni ve onunla evlilik birliği içinde yaşayan eşinin yerleşme izni, geçimlerinin sağlanmış
    olması ve 54’üncü maddenin 5-7 nolu hükümlerine veya 55’inci maddenin 2’nci fıkrasının 8-
    11 nolu hükümlerine göre sınır dışına sürme sebebi olmaması kaydıyla, 1’inci fıkranın 6 ve 7
    nolu hükümlerinde belirtilen hallerde geçerliliğini kaybetmez. Bir Alman ile evlilik birliği
    içersinde yaşayan bir yabancının yerleşme izni, 54’üncü maddenin 5-7 nolu hükümlerine veya
    55’inci maddenin 2’nci fıkrasının 8-11 nolu hükümlerine göre sınır dışına sürme sebebi
    olmaması kaydıyla, 1’inci fıkranın 6 ve 7 nolu hükümlerinde belirtilen hallerde geçerliliğini
    kaybetmez. Yerleşme izninin geçerliliğini sürdürdüğünün kanıtlanması için talep edilmesi
    halinde en son mutat ikamet yerindeki Yabancılar Dairesi belge düzenler.

yani kisacasi

– 15 yıldır Almanya'da yaşamissa
    – Kendi geçimini sağlıyorsa
    – Yerleşim hakkı varsa

6 aydan fazla süre yurtdisinda kalmasina izin veriliyor.

2 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.