Türkiyeye eşyalarımı uygun fiyatla nasıl götürebilirim?

Forumlar Almanya ve Diğer Avrupa Ülkeleri İle İlgili Genel Bölüm Türkiyeye eşyalarımı uygun fiyatla nasıl götürebilirim?

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Reyya
    Katılımcı

Merhaba arkadaşlar.  Benim 4-5 valizlik eşyam var türkiyeye götürmek için. Uçakla götürmek bana oldukça tuzluya patlayacak. Nakliye ile fiyatları bana beşaşağı beşyukarı söyleyebilirmisiniz?  (yaşadığım yer küçük olduğu için nakliye araçları bulamadım açıkcası. Sadece bir türk marketinden bilgi aldım oda Almanya'dan Türkiye meyve sebze transfer eden nakliye araçlarını söyledi ama eşyalarımın kaybolma riski olabileceğinide söyledi.)  veya uçak ile bilet alırken ekstra eşya fazlasını söylediğin zaman kilosunu 2 euroya götürme hakkın varmış ben öyle duydum ama ne derece doğru bilmiyorum.birde Lufthansa ile yolculuk yaparsam  46 kilo taşıma hakkı olduğunu biliyorum. ama benim valiz kilom yaklaşık 100 kilo civarında. ayrıca dizüstü bilgisayarımıda yanımda götüreceğim. Onun için ne yapmam gerekiyor. faturasınımı göstereceğim daha önce bilgisayar götürüp getirmediğim için bu konu hakkındada bir bilgi sahibi değilim. :) bu konularda bilgisi olan varsa  çok sevinirim.

https://www.almancax.com/almanca-alfabesi-das-deutsche-alphabet.html

guru
    Katılımcı

merhaba REYYA hayırlı olsun TR'ye mi dönüyorsunuz?

ben almanyadan türkiyeye gelirken eşyalarımı nakliyeyle getirdim. uçakla her 1kg için 7 eur alıyorlar.

ben yaklaşık 15 standard ebatta koli getirdim icinde yemek takımım, ütüm, kahve mak gibi elektirikli ev aleteleride vardı toplamda 300 eur ödedim.

internetten arayabilirsiniz türk firması
    google gir TUBAY NAKLİYAT BRUCHSAL

tugce_doerjer
    Katılımcı

laptop icin bir fatura vermenize gerek yok.herkes yaninda tasiyor laptop,handy yada padlerini. tv yada onun gibi buyuk elektronik esyayi almanyaya getirirken fatura lazim oluyor.turkiyeye giderkende lazim olur. ben her gidisimde 2 laptop tasiyorum bugune kadar birsey cikmadi.

100 kg icin nakliye firmalari cok para isterler.cunku size 1 konteynir veriyorlar.o konteynirda 1 kg da tasisan ayni fiyat 100 kg da tasisan ayni fiyat. istersen konteynirla koltuk takimi tasi,istersen 1 tabak.

dejavu1347
    Katılımcı

Merhaba arkadaşlar.  Benim 4-5 valizlik eşyam var Türkiyeye götürmek için. Uçakla götürmek bana oldukça tuzluya patlayacak. Nakliye ile fiyatları bana beşaşağı beşyukarı söyleyebilirmisiniz?  (yaşadığım yer küçük olduğu için nakliye araçları bulamadım açıkcası. Sadece bir türk marketinden bilgi aldım oda Almanya'dan Türkiye meyve sebze transfer eden nakliye araçlarını söyledi ama eşyalarımın kaybolma riski olabileceğinide söyledi.)  veya uçak ile bilet alırken ekstra eşya fazlasını söylediğin zaman kilosunu 2 euroya götürme hakkın varmış ben öyle duydum ama ne derece doğru bilmiyorum.birde Lufthansa ile yolculuk yaparsam  46 kilo taşıma hakkı olduğunu biliyorum. ama benim valiz kilom yaklaşık 100 kilo civarında. ayrıca dizüstü bilgisayarımıda yanımda götüreceğim. Onun için ne yapmam gerekiyor. faturasınımı göstereceğim daha önce bilgisayar götürüp getirmediğim için bu konu hakkındada bir bilgi sahibi değilim. :) bu konularda bilgisi olan varsa  çok sevinirim.

Merhaba Reyya,

Öncelikle Laptopunu seyahat boyunca el bagajı gibi yanında taşımanı öneririm. Elektronik eşyaların uçak bagaj bölümüne yüklendiğinde herhangi bir zarara karşı sigorta ödemesi yoktur. Esasen elektronik eşyaları bagaj bölümüne yükletmek yasaktır. Tabi yükletebilirsiniz ancak havayolu şirketleri kağıt üzerinde yüklemek yasak yüklettiyseniz sorun sizin diyerek size geri ödeme yapma derdinden kurtulmak için böyle bir madde koymuşlardır.

İkincisi genellikle havayolu şirketlerinin yurtdışı bagaj hakkı 30 Kg el bagajı hakkı 8 kg 'dır. Tabi Pegasus, Sun Express gibi ucuz bilet satan havayolları bagaj hakkını 20 Kg 'a düşürerek fazla bagaj ödemeleriyle kar elde etmeyi amaçlamaktadırlar.
    Eğer 100 kilo dediğiniz bagajlarla; 30 kilo bagaj taşıma hakkı tanıyan bir firmayla Türkiye'ye gelirseniz (Türk Havayolları v.b) benim tavsiyem 33 kilo kadarını uçağa yükletin zaten Türkhavayolları 2-3 kilo fazla olursa ses çıkarmıyor., El bagajı olarak da 8 kiloluk bir el bagajı hazırlayın.
    Böylelikle yaklaşık 40 – 45 kiloyu zaten kendi yanınızda getirebilirsiniz.

Geri kalan eşyalar içinde posta ve ya kargo ile göndermenizi tavsiye ederim. Türkiye'den Almanya'ya gönderecek olsanız PTT 'yi önerirdim. Ama orda hangi kurum o şekilde çalışıyor bilemiyorum ama büyük olasılıkla DHL 'dir. Siz DHL den fiyat alın mutlaka.
    Tabi bagajların içeriğide önemli. Eğer elektronik eşya varsa göndermeyin bu şekilde. Ama sadece kişisel eşyalarınız varsa sorunsuz postayla gönderebilirsiniz. Gümrükte takılma gibi bir sorun yaşamamanız için elektronik eşya olmaması gerekiyor.

Eğer kesin dönüş yapıyorsanız mutlaka “konsolosluktan kesin dönüş kağıdı” alın. Bu kağıt zaten size gümrük ücreti ödemeden ev taşıma hakkı bile veriyor. Eğer eşyalarınız Türk gümrüklerinde takılsa bile bu kağıtla alabilirsiniz sorun olmaz.

1963
    Katılımcı

pegasus firmasi kilo basina 5 tl aliyor bilet alirken ek bagaj alabilirsiniz bilet alirken konusun

dejavu1347
    Katılımcı

pegasus firmasi kilo basina 5 tl aliyor bilet alirken ek bagaj alabilirsiniz bilet alirken konusun

Yurtiçi uçuşlarda 5 TL.
    Yurtdışı uçuşlarda bilet aldığın anda ek bagaj eklersen 5.50 TL  ki rezervasyon sırasında alırsan oda. Eğer havaalanında fazla bagajınız var deyip ödeme isterlerse kilo başı 6 Euro ödersiniz

1963
    Katılımcı

bende farkli birsey demedim zaten ben biletimi alirken 5 tl olarak aldim simdi 5.5 olmus fazla bir fark yok yani :) birde dhl kargo 1 kg ye 5-6 euro civarinda para aliyor ve cok uzun sürede gidecegi yere ulasiyor 1-1,5 ay gibi süreleri buluyor

dejavu1347
    Katılımcı

bende farkli birsey demedim zaten ben biletimi alirken 5 tl olarak aldim simdi 5.5 olmus fazla bir fark yok yani :)

Haa tamam o zaman pardon ben alanda ekletsin dedin sandım.

Yalnız 20 kilo 'dan fazla ekletemiyor ekstra bagaj. Kendisinde 100 kilo bagaj varmış yine 40 kilo + el bagajı götürecek işini göremez. Posta ya da farklı bir yol izlemesi gerek. Eğer kalan 60 kiloya ekstra para öderim diyorsa içindeki eşyaların değerinden 10 kat fazla para harcaması lazım :)

1963
    Katılımcı

evet öyle kalan 60 kiloyuda kargo sirketleriyle bile gönderse cok pahaliya gelir birde gümrükte ugrasacaktir elektronik esyalar varsa cokta zaman aliyor türkiyeye gelmesi kargonun en ucuzu dhl türkiyedeki ptt gibi almanyada ben daha önce gönderdim 3 kglik bir paket 32 günde gitti 18 euro ödedim 1 kglik paket 18 günde gitti 9 euro ödedim 
    bir arkadsiminda ps3 ü kayboldu bulunamadi

dejavu1347
    Katılımcı

evet öyle kalan 60 kiloyuda kargo sirketleriyle bile gönderse cok pahaliya gelir birde gümrükte ugrasacaktir elektronik esyalar varsa cokta zaman aliyor Türkiyeye gelmesi kargonun en ucuzu dhl Türkiyedeki ptt gibi Almanya'da ben daha önce gönderdim 3 kglik bir paket 32 günde gitti 18 euro ödedim 1 kglik paket 18 günde gitti 9 euro ödedim 
    bir arkadsiminda ps3 ü kayboldu bulunamadi

Reyya sen en iyisi bavulunu parça parça getir buraya eğer gidip geleceksen tekrar. Yoksa her türlü pahalıya maloluyor yani kısaca. Türkiye'ye arabayla gidecek tanıdıklar varsa onlardan rica et kalanları getirmeleri için. Yani senin TR de gideceğinden farklı bir şehire de gitseler götürsünler daha sonra Yurtiçinde kargoyla gene bulunduğun şehire yollarlar. Yeterki TR ye girsin bavulların gerisi kolay yani

Reyya
    Katılımcı

herkese yorumları için tek tek teşekkür ederim. evet guru,  düşünüyorum. bu yılın sonlarına doğru Türkiyeye geri dönmeyi planlıyorum. iş konusundada, özel yaşantım konusundada kendi ülkemde olmam daha avantajlı görünüyor.

Götüreceğim valizlerin içinde benim elbiselerim olacak öyle elektronik herhangi birşey yok. hımm doğru, yorumlardan anladığım eşyaları biranda götürmek, valizlerin içindekilerden daha pahalıya malolacak.  İki parti olarak götürmek en mantıklısı gibi. Geçen yıl Luftansa ile gitmiştim onun taşıma hakkı 23 23 ayrı valizlerle toplam 46 kilo idi. ama aksilik ya bu yıl için Luftansanın direk ankaraya seferleri yokmuş. direk istanbula varmış. Türkiyeden almanyaya koli göndermek ucuz ama Almanya'dan Türkiyeye çok pahalı. araştırdım.

guru
    Katılımcı

dediğim gibi ya 1*2 kez gidip geleceksin ki bu da ucak bıletıydı falan yine masraf olacak.
    bence ucakla goturebıldıklerını gotur geri kalanını nakliye ile hallet.
    benim 15 kartonum vardı sanırım ıcınde bayada esyam vardı evın yarısı nerdeyse 300eur tutmustu kı bır bılet parası zaten. sorunsuz gelmişti

Reyya
    Katılımcı

Merhaba Reyya,

Öncelikle Laptopunu seyahat boyunca el bagajı gibi yanında taşımanı öneririm. Elektronik eşyaların uçak bagaj bölümüne yüklendiğinde herhangi bir zarara karşı sigorta ödemesi yoktur. Esasen elektronik eşyaları bagaj bölümüne yükletmek yasaktır. Tabi yükletebilirsiniz ancak havayolu şirketleri kağıt üzerinde yüklemek yasak yüklettiyseniz sorun sizin diyerek size geri ödeme yapma derdinden kurtulmak için böyle bir madde koymuşlardır.

İkincisi genellikle havayolu şirketlerinin yurtdışı bagaj hakkı 30 Kg el bagajı hakkı 8 kg 'dır. Tabi Pegasus, Sun Express gibi ucuz bilet satan havayolları bagaj hakkını 20 Kg 'a düşürerek fazla bagaj ödemeleriyle kar elde etmeyi amaçlamaktadırlar.
    Eğer 100 kilo dediğiniz bagajlarla; 30 kilo bagaj taşıma hakkı tanıyan bir firmayla Türkiye'ye gelirseniz (Türk Havayolları v.b) benim tavsiyem 33 kilo kadarını uçağa yükletin zaten Türkhavayolları 2-3 kilo fazla olursa ses çıkarmıyor., El bagajı olarak da 8 kiloluk bir el bagajı hazırlayın.
    Böylelikle yaklaşık 40 – 45 kiloyu zaten kendi yanınızda getirebilirsiniz.

Geri kalan eşyalar içinde posta ve ya kargo ile göndermenizi tavsiye ederim. Türkiye'den Almanya'ya gönderecek olsanız PTT 'yi önerirdim. Ama orda hangi kurum o şekilde çalışıyor bilemiyorum ama büyük olasılıkla DHL 'dir. Siz DHL den fiyat alın mutlaka.
    Tabi bagajların içeriğide önemli. Eğer elektronik eşya varsa göndermeyin bu şekilde. Ama sadece kişisel eşyalarınız varsa sorunsuz postayla gönderebilirsiniz. Gümrükte takılma gibi bir sorun yaşamamanız için elektronik eşya olmaması gerekiyor.

Eğer kesin dönüş yapıyorsanız mutlaka “konsolosluktan kesin dönüş kağıdı” alın. Bu kağıt zaten size gümrük ücreti ödemeden ev taşıma hakkı bile veriyor. Eğer eşyalarınız Türk gümrüklerinde takılsa bile bu kağıtla alabilirsiniz sorun olmaz.

merhaba, konsolosluktan alacağım kesin dönüş kağıdı sadece elektronik eşyalar içinmi gerekli olacak?  bunu anlamadım!!  benim zaten götüreceğim elektronik eşyam yok. hepsini burada satmayı düşünüyorum. tv, buzdolabı, çamaşır makinası….vs.. keşke Türkiyeye götürmek gibi alternatifim olsaydı iyi olurdu elbette  ama zor görünüyor. peki dönüş yaptığımda konsolosluktan başka ne gibi belgeler almam gerekiyor. biliyormusunuz acaba?

Reyya
    Katılımcı

dediğim gibi ya 1*2 kez gidip geleceksin ki bu da ucak bıletıydı falan yine masraf olacak.
    bence ucakla goturebıldıklerını gotur geri kalanını nakliye ile hallet.
    benim 15 kartonum vardı sanırım ıcınde bayada esyam vardı evın yarısı nerdeyse 300eur tutmustu kı bır bılet parası zaten. sorunsuz gelmişti

doğru haklısın, bunuda araştırayım. birdefada hepsi hallolur bencede.  zannediyorum büyük ev eşyaların yoktu değilmi? (buzdolabı, çamaşır makinası..vesair) senin verdiğin o nakliyeyi araştıracağım. tşk ler guru. birde senin eşyaların tahmini kaç kilo geliyordu yani soruyorum çünki nakliyelerde acaba belli bir kilo aşımından sonra ekstra ücret istiyorlarmı?  :) benim bu konularda hiç bilgim olmadığı için soruyorum.

guru
    Katılımcı

yok ben sadece kıyafet ve ufak mutfak aletlerini yemek takımımı goturdum. yorgan yastık falan.
    benim hatırladığım kadarı ile ağırlık değil de kartonun ebatına göre alıyorlardı

dejavu1347
    Katılımcı

merhaba, konsolosluktan alacağım kesin dönüş kağıdı sadece elektronik eşyalar içinmi gerekli olacak?  bunu anlamadım!!  benim zaten götüreceğim elektronik eşyam yok. hepsini burada satmayı düşünüyorum. tv, buzdolabı, çamaşır makinası….vs.. keşke Türkiyeye götürmek gibi alternatifim olsaydı iyi olurdu elbette  ama zor görünüyor. peki dönüş yaptığımda konsolosluktan başka ne gibi belgeler almam gerekiyor. biliyormusunuz acaba?

Esasen “Türkiye'ye Kesin Dönüş” tüm evini taşıyabilmekle ilgili bir kanun. Ama çok detaylı bilgi sahibi olduğumu iddia edemem. En iyi bilgiyi konsolosluktan bizzat alabilirsin diye düşünüyorum. Ayrıca orda 5 yıldan fazla çalışmışlığın varsa 1 adet arabayı da gümrük vergisi ödemeden Türkiye'ye getirme hakkın var kesin dönüş yapacaksan. Bunu da bir araştır istersen. Google'da Türkiye'ye Almanya'dan araba getirmek falan yazarsan detaylı bilgi alabileceğin siteler görürsün sanırım. Yani bir tek elektronik eşyayı kapsamıyor.

Ayrıca Almanya'nın da çıkarmış olduğu geri dönüş yasası var. Geri dönen türklere taşınma yardımı yapıyorlar. Bu kanun TV 'de de yayınlanmıştı. Almanlar Türkleri geri döndürmek için adım atıyor falan diye. Bunu da yardım aldığın jobcenter falan artık hangi kurum olursa ordan detaylı bilgi olarak alabilirsin sanırım. Tabiki illaki bazı şartları arayacaklardır ama öğrenmekte fayda var belki yararlanabileceğin bişeydir.

Eğer kesin dönüş yapacaksan bunları iyi araştır bence elinde bavullarla eşya taşıma dışında başka seçeneklerde olabilir önünde.  Hatta orda çalışmışlığın varsa bugüne kadar adına yatan sigorta ödenekleri bile dilekçe verilerek Türk Sosyal Güvenlik Kurumu'na aktarılabiliyor diye biliyorum. Yani senin durumun eşya taşımak dışında, kesin dönüş yaptığın için bir takım ekstra hakların vardır bence. Araştırmanı öneririm.
    Yine bildiğimiz bişeyler olursa yardımcı olmaya çalışırım

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 22)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.