Unbefristet alamamam !!

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Ohne idealien
    Katılımcı

Istedikleri bütün evrakları özenle toparladım. Her birini ataç ile sırasına göre bile düzenledim. Termin günü geldi ve eşimle beraber gittik. Sıra numaram yandı odaya girdik oturduk ve evrakları dosyadan çıkartıp memura verdim. Kadın tek tek kağıtlara baktı ve adeta unbefristet vermemek için resmen bir bahane aradı. O kadar kağıdın arasından renteversicherungsverlaufu seçti önüne aldı çalıştığım zamanlara tek tek baktı. Ve ne dedi biliyor musunuz? Üzgünüm ama unbefristet veremeyeceğim. Neden dedik. Şu sene 4 ay çalışmamışsınız, şu sene 5 ay çalışmamışsınız dedi. O yüzden veremicem dedi. 60 ay rente ödemeniz lazım dedi. Ama dedim eşim alman vatandaşı. Onunla ilgisi yok dedi. Normalde eşi türk vatandaşı olanlardan istenmiyor mu bu 60 ay emeklilik muhabbeti? Sonuç olarak 6 yılın sonunda yine 3 sene oturum verdiler.

KaLpSiz
    Katılımcı

Evli olmadiginda 60 ay prim odeme durumuna bakiyorlar. Vermeme hakki yok. Alman esi olanlar 3 sene sonra ister alman vatandasi oluyorlar istersede suresiz oturum aliyorlar. 5 sene o zamanda dolmamis oluyor. Ya bilgisizliginden yada bilincli olarak vermemis bir avukata basvurun duzeltsin olayi yada calisan kisinin bir ustune sikayet edin boyle bir haklari yok. Mesela ben alman vatandasi cocugum. Oldugu icin suresize basvurmustum esimden bosanmistim 5 sene calismisligimda yoktu bana sordu bu zamana kadar ne kadar calistin bende 3 sene falan calismisligim vardir dedim sorun cikarmadi ornek olsun diye yazdim

Ohne idealien
    Katılımcı

Hatta 2 kere çocuğunuz var mı diye sordu memur kadın. Yok dedik. Eşime siz çalışıyor musunuz diye sordu evet hatta abrechnunglarıda burada dedik. Yani hem eşim hem ben vollzeit çalışıyoruz devletten yardım falan alakamız yok. Bende avukata gitmeyi düşünüyorum ama ne kadar para gider bilmiyorum.

KaLpSiz
    Katılımcı

Valla cok paran gider ama sunu soyleyeyim saglam isin varsa ve sanirim 40 ay doldurdugunu yazmistin. Esinle herhangi bir sorunun yoksa ki olsa bile 60 ay dolunca suresiz alirsin bence avukata para harcama bekle. Evet sana haksizlik yapiyorlar suresiz almanin tek avantaji kredi falan cekebilmek.onun disinda yabanci daireye oturum uzatmaya gitmekten kurtuluyorsun onun disinda bir espirisi yok. Zaten yeni hukumetin cikaracagi kanunlar ile tekrardan basvurursun. Ben senin yerinde olsam suresize degil alman vatandasligina basvururdum.

Ohne idealien
    Katılımcı

İlk isteğim unbefristet sahibi olmak. Vatandaşlık belki çok daha sonra olabilir ama unbefristet alıp auslanderamt derdinden kurtulmak istiyordum. Başka sorum ise, illa 3 sene beklemek zorunda mıyım tekrar unbefristete başvurmak için? Mesela 1 sene sonra tekrar başvurma şansım var mı?

KaLpSiz
    Katılımcı

Hayir beklemek zorunda degilsin ben en son 3 senelik oturum almistim daha 2 senelik oturum surem varken suresize basvurdum ve suresizi aldim.

yeniceri57
    Katılımcı

Kalpsizin dedigi gibi muhtemelen bilgisiz ya da yokusa sürmek isteyen bir memura denk gelmissin. bence avukatla falan ugrasma cok paran gider sonunda da zaten en asagi 1,5 sene sürer sonuclanmasi bu da yasadigin yerin yogunluguna bagli . zaten yarisini beklemekle geciriyosun. bundan sonra cikmazsa o zaman tüm kozlar sende. avukattan önce memurun bir üstüyle görüsmeni tavsiye ederim. hatta kanun maddeleriyle beraber aciklarsan bence düzeltirler.  bende suanda vatandasligi bekliyorum basvurali 3 ay oldu. eksik evraklar vardi tamamladim verdim. ses soluk yok isleme aldilar sanirim. ama olurda red ya da olumsuz bir cvp gelirse bende aynisini yapmayi düsünüyorum.

istanbuller
    Katılımcı

Istedikleri bütün evrakları özenle toparladım. Her birini ataç ile sırasına göre bile düzenledim. Termin günü geldi ve eşimle beraber gittik. Sıra numaram yandı odaya girdik oturduk ve evrakları dosyadan çıkartıp memura verdim. Kadın tek tek kağıtlara baktı ve adeta unbefristet vermemek için resmen bir bahane aradı. O kadar kağıdın arasından renteversicherungsverlaufu seçti önüne aldı çalıştığım zamanlara tek tek baktı. Ve ne dedi biliyor musunuz? Üzgünüm ama unbefristet veremeyeceğim. Neden dedik. Şu sene 4 ay çalışmamışsınız, şu sene 5 ay çalışmamışsınız dedi. O yüzden veremicem dedi. 60 ay rente ödemeniz lazım dedi. Ama dedim eşim alman vatandaşı. Onunla ilgisi yok dedi. Normalde eşi türk vatandaşı olanlardan istenmiyor mu bu 60 ay emeklilik muhabbeti? Sonuç olarak 6 yılın sonunda yine 3 sene oturum verdiler.

Merhaba,

Eğer eşiniz Alman vatandaşı ise sıkıntı olmaması gerekiyor. Ben ilk 2 sene evde çocuk baktım. Kursa gittim ehliyet aldım. Arada çok boşluklar var. Hatta çocuğu baktığım seneleri de Rentenversicherung en alt tutardan ödedi. Ama bende de boşluklar vardı. Eğer herhangi bir yardım almadıysanız unbefristet kanunen 3 sene. Tabi bu NRW de belki sizin eyalet farklı ise olabilir. ( Eşimin iş kontratını ve maaşlarını göstermişti) Hatta ben 3 senede sınırsızı aldım 3,5 senede alman vatandaşı oldum. O oradaki memurun işgüzarlığı. ( B1 + einburgerungsprüfung u geçtiğinizi varsayıyorum)

Umarım sınırsız oturumu en kısa zamanda sıkıntısız alabilirsiniz.

Şimdi aradım buldum:

Bu sayfayı gösterin o berater e

https://www.integrationsbeauftragte.de/ib-de/ich-moechte-mehr-wissen-ueber/einbuergerung/wann-haben-sie-einen-anspruch-auf-eine-einbuergerung–1865120

Fall 4
    Sie sind mit einer/einem deutschen Staatsangehörigen verheiratet oder leben mit ihr/ihm in einer eingetragenen Lebenspartnerschaft.
    In diesem Fall könnten Sie bereits nach drei Jahren Aufenthalt in Deutschland eingebürgert werden.
    Wenn Sie einige Voraussetzungen erfüllen, kann die Behörde Ihren Antrag nur in Ausnahmefällen ablehnen. Wenn Sie planen, sich scheiden zu lassen, die Lebenspartnerschaft aufzuheben oder bereits in Trennung leben, haben Sie keinen Anspruch auf eine Einbürgerung nach drei Jahren.

Nesibi
    Katılımcı

Walla benimde son durum söyle örnek olsun diye yaziyorum. Bosanma sürecindeyim daha dava görülmedi 4,5 sene olacak 3 senelik almistim ilk. O bittikten sonra pasaport süreme bagli olarak 1 sene daha uzatti memur. Ve söylede sonlandirdi görüsmemizi pasaport sürenizde 1 sene kalmis bir size simdilik 1 sene verelim bir sonraki basvurunuzda zaten 5 senedir almanya da yasiyor olacaksiniz ozman seve seve süresizi size veririz dedi. Bu arada geldigimden beri full calisiyorum. B1 ve vatandaslik sinavimida tamamladim. Süresiz is sözlesmem de mevcut :)

8 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.