Yeni doğan çocuğun vatandaşlığı ve nüfus islemleri

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    posmasterr
    Katılımcı

Arkadaşlar merhaba.
    Isın içinden cikamadigim bir durum var.2 ay önce çocuğum oldu.Esim yani annesi 25 senedir Almanya da oturmakla birlikte 2015 yılında Alman vatandaşlığına geçti.Ve su an alman vatandaşı.Ben ise Türk vatandaşıyım.Soru biraz komik ama bu çocuk hangi ülkenin vatandaşı olacak :)
    Einwohnermeldeamt diyor ki Alman vatandasi olacak ama Turk nufus dairesi de baba turk vatandasi oldugu icin turk kimligi olmali ve türk vatandaşı olacak.Alman değil diyor.
    Şimdi sorum şu;iki ülke vatandaşı da bir vatandaşlığı paylaşamadılar.Uzayli nüfusuna da kayit olmadığına göre izlemem gereken yol nedir ve çifte vatandaşlık falan mi var bu iki ülkenin ve benim bundan haberim yok.Yardimci olursanız sevinirim

muhendus
    Katılımcı

Benim bildiğim her iki tarafta doğru söylüyor, annesi Alman vatandaşı olduğundan çocuk Alman soybağından geliyor ve Alman vatandaşı. Aynı şekilde babası da Türk vatandaşı olduğundan aynı zamanda Türk vatandaşı da olur. Çocuğunuz çifte vatandaş :) Doğumla gelen vatandaşlığı (sonradan kazanılma değil) olduğu için büyüdüğünde vatandaşlık seçme zorunda kalmayacak, ömür boyu çifte vatandaş.

muhendus
    Katılımcı

https://www.calisma.de/index.php?option=com_k2&view=item&id=24:alman-vatandaşlığının-kazanılması&Itemid=6&tmpl=component&print=1

“C. Çifte vatandaşlığı mümkün kılan durumlar

1. Doğumdan Çifte Vatandaşlar

Doğumdan, anne veya babanın sahip olduğu vatandaşlığa dayanılarak kazanılan vatandaşlıklar, ebeveynlerin farklı vatandaşlıklara sahip olmalarıyla yasal “çifte” vatandaşlığa yol açmaktadır. Örneğin, annesi Alman vatandaşı, babası Türk vatandaşı bir çocuk, iki vatandaşlık sahibi olarak dünyaya gelmektedir. Bu kişi için hiç bir zaman vatandaşlığın seçimi söz konusu olamaz. Bu yoldan çifte vatandaşlığı kazananlarla, isteğe bağlı olarak çifte vatandaş olanların durumu farklıdır.”

muhendus
    Katılımcı

Arkadaşlar merhaba.
    Isın içinden cikamadigim bir durum var.2 ay önce çocuğum oldu.Esim yani annesi 25 senedir Almanya da oturmakla birlikte 2015 yılında Alman vatandaşlığına geçti.Ve su an alman vatandaşı.Ben ise Türk vatandaşıyım.Soru biraz komik ama bu çocuk hangi ülkenin vatandaşı olacak :)
    Einwohnermeldeamt diyor ki Alman vatandasi olacak ama Turk nufus dairesi de baba turk vatandasi oldugu icin turk kimligi olmali ve türk vatandaşı olacak.Alman değil diyor.
    Şimdi sorum şu;iki ülke vatandaşı da bir vatandaşlığı paylaşamadılar.Uzayli nüfusuna da kayit olmadığına göre izlemem gereken yol nedir ve çifte vatandaşlık falan mi var bu iki ülkenin ve benim bundan haberim yok.Yardimci olursanız sevinirim

posmasterr okudunuz mu?

3 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.