Asyl ( Azül ) hakkında.

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Almancax06
    Katılımcı

Arkadaşlar merhaba
    Vizemi aldım geldim. Çocuklarım üzerinden başvurmuştum. Beni azül olarak sayıyorlar. Job centere başvurduk yabancılar dairesinden yardım almam gerektiğini söylediler. Ben çocuk üzerinden normal yasal hakkımı kullandım. Azül saymaları normal mi ? Oturum alana kadar mı böyle sayıyorlar ?? İlerde başıma iş açarmı bu durum. İtiraz etmek istesem nereye başvurmalıyım ???

KaLpSiz
    Katılımcı

Selam kardesim siz olayi yanlis.anlamissiniz seni asly olarak gormuyorlar. Job centerden yardim alman icin ilk once yabanci daireden oturum kartini alman lazim yani turkiyeden aldigin 3 aylik vizeyle jobcentere basvurup yardim alamiyorsun. Oturum kartini aldiktan sonra jobcentere basvurursun kolay gelsin

kncinar
    Katılımcı

arkadasim merhaba oturum kartini beklemene gerek yok belediyeye gidip gecici oturum karti(Fiktionsbescheinigung)  al jobcenterda islem yapamadigini ihtiyacin oldugunu sole vize tarihin gecince veriolar genelde ama sen dedigim gibi soyle bu kagidi alip job centerda islem yapabilirsin.

omerumutesen
    Katılımcı

ilk geldigin anda 3 aylik vize alacagin fiktionsbescheinigung ise yaramiyor  oturum kartini almak icin basvuru yapmalisin ve oturum kartin geldiginde jobcenter a basvuru yapiyorsun onlarda oturum kartini almak icin basvuru yaptigin tarihi goz onune alarak geriye odeme yapiyorlar zaten.fiktionscbescheinigung oturum kartin bitti ve elinde kartin olmadigi taktirde oturumun gelene kadar sana verilen bir gecici vize gibi dusunebilirsin kisa ve net aciklamasi bu oturum kartini uzatmaya gittigin zaman halen jobcenterdaysan  ve oturum kartin gelmesi genellikle 2-6 hafta arasinda surecegi icin sana sadece  bescheinigung yaziyorlar eyalete gore fiati 10,50-14 euro arasi degisiyor o bescheinigung ile jobcenter senin hali hazirda bulanan islemlerini devamini sagliyor  fiktionsbescheinigung alirsan eger 6 ay vermis olsalar minimum 5 ay daha basvuru yapamazsin oturum kartina  fiktionsbescheinigung ile her isini halledersin fakat yeni geldigin icin kurs basvurusunda da bulunamazsin o sekildeyken asyl olarak görürler esasinda

kncinar
    Katılımcı

Arkadasim fiktionsbescheinigung aldiktan sonra basvuru yapamazsin diye birsey yok basvurusunu yapip bu kartida alabilir ayni islermleri yaptim  lutfen artik birsey biliyor gibi boyle yorumlar yapmayin rica ederim.Insanlari yanlis yonlerdirmeyin.

tugce_doerjer
    Katılımcı

Valla ben normal issizlik maasina basvurdugumda ki o zamana kadar cokdan kartim elimdeydi,kartimi yeniledigim icin bile sorun cikarip kartin ellerine gecmesini beklediler,hakkim olan issizlik maasindan bahsediyorum harz4 falan degil. Elinizde belli bir süreli vizeniz yoksa sizden ilk basta vize isterler. Sizin su anda ne kadar süreli vize alacaginizi bilmedikleri icin islem yapmazlar. Sizde nasil oldu da yapildi bilmiyorum,sanirim biraz sans olmus. 3 aylik vize elinizdeyken issizlik maasi baglanmaz ilk basta gercek oturum iznini isterler cunku elinizdeki sadece almanyaya giris ve basvuru islemlerini yapmaniz icin verilmis kisa süreli vize. Asil vizeyi basvurudan sonra aliyorsunuz ve o zamana kadar ne kadar süre gectiyse geriye dönük ödeme yapabilirler.

omerumutesen
    Katılımcı

Evet cok haklisin insanlari yanlis yonlendirmeyelim ve gidelim bir rathaus a soralim yada teamleiter a direk information icin basvuralim  turistik vize ile gelen birine  anmelde yapildiktan sonra fiktionsbescheinigung mu yoksa oturum karti mi verilmesi gerektigini… sonradan uzatma icin demiyorum ilk etapta gelen birisi oturum kartina basvurusunu yapmadan fiktionsbescheinigung aliyorsa eger  ki cok sefer burdan yazili kanunlarini arkadaslara mesaj olarak gönderdim bunlarin turistik vize ile gelen bir kisi turistik vize süresi dolmadan Aufenthalttitels basvurusunda bulunmali ve bu süre zarfinda kendini finanze etmek zorunda olduğundan sozial yardimlardan muaf kalmalidir diyor….haa unutmadan hali hazirda bulunan vize süresi dolmadan ne kadar önce tekrar basvuruda bulunulabiliyor ve oturum karti veya fiktionsbescheinigung icin gerekli sigorta karti ne kadar sürede eline geciyor ve ayrietten jobcenter a gidildiginde bewieligungsantragta yazan kutucuklarda neler isteniyor bi zahmet bunlari arastiralim sonra yanlis yonlendirme yapmayalim….

Bende geldigimde odeme yapacaklar diye beklerken dustugum sikintidan kurtulma cabasinda tüm bu sikintilari avukat yoluyla bile gidermeye calismama ragmen sonucsuz kaldi  artik ne kadar yanlis yönlendirme olabilecegini sen düsün burdan bu konuyla alakali ne kadar dogru olabilecegine en yakin sahidim fuk_18 dir

kncinar
    Katılımcı

Dikkatli okursaniz cocuk uzerinden basvuru yapip geldim diyen bir arkadas icin yorum yaptim turistik vizeyi nereden cikardiniz bilmiyorum ben kendi yaptigim islemleri soyledim.fiktionsbeseinigung aldiktan sonrada oluyor cunku zaten oturum kartiniz beklendigi biliniyor passinizda vizenizde var.Gorecli memura jobcentera basvuru yapamadiginizi oradan istediklerini soylediginizde yardimci oluyor.Kimseyide yanlis yonlerdimiyorum.Tabiki en dogrusu bu konular hakkinda iyi bilgi sahibi olan avoya danismak.

omerumutesen
    Katılımcı

Yeterince dikkatli okumama ragmen cocuk uzerinden basvuru yapip geldim diyen arkadasi ifade edecek bir ibare göremedim…Aile birlesimi yasal bir konu basligi ve cocuk uzerinden  aile birlesimi alman yasalarinda alt konu basligi buna ragmen vize beklme süreci ve ayricaliklari cogu vizeden üst durumda tutuyor fakat  alinan vize buraya gelirken  max.3ay a kadar ve ayni visum olarak basiliyor  yani ilk etapta gelindiginde elde olan vizede nasil gelindigi ayricaligi yok hatta nerdeyse turistik vize ile ayni  ausländerbehörde de bulundugunuzda sordugunuzda ilk alinan vizeye verdikleri isimde ayni oldugu icin turistik vize dedim 
    kendimde cocuk uzerinden basvuru yaptim.
    Fiktionsbescheinigung dediginiz gibi dogru beklenen oturum suresi zarfinda veriliyor fakat yasal olarak kanunen anlami bu oldugu icin  oyle oluyor ancak oturumu kartini alan kisi ile ayni kanun cercevesinde haklara sahip degil fiktionsbescheinigung rechsordungta ayri bir parafta geciyor ve acilimi yapiliyor. Oturum karti olan birinin suresi doldugunda  basvuru yapilmamissa yurt disi gonderme hakki ausländerbehördede sakli fakat fiktionsbescheinigung alan biri karti olmamasina ragmen ayri haklalarla bundan mesul degil ve ayrica rahatlikla eu ulkelerini dolasabilcek ayni gecis hakkina sahip  kisaca fikir olarak bu kagitta bu konu uzerine yogunlasilmis 
    Bunlari aciklama sebebim  bildiklerinize ilave edebilceklerimi dusundugum icin
    Bugune kadar yardimci olabileceklerime bilgim dahilimde oldum ve kimseyi yanlis yonlendirmedim ve tahmini yorumlarimi da direk tahmini oldugunu dile getirdim  yanlis yonlendirme yapan onca insan varken dogrulari soyleyerek boyle ithama maruz kalmak iyi gelmedigi icin yaziyorum

8 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.