Durumum biraz değişik..

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    eyupcy
    Katılımcı

Herkese selam. Bu forum gercekten cok öğretici oldu.
    25-02-2016 istanbuldan cocuk üzerinden basvuruda bulundum.
    11 yıllık evliyim eşim ve çocuklarım alman vatandaşı. Fakat hep istanbulda yaşadık.
    Çocuklardan biri 8 biri 4 yaşında. Görüşmem iyi geçti, sadece neden bu kadar beklediniz dedi
    Gitmek icin. Bende şuan çocuklarım için gitmek istiyoruz dedim, onları göndericem, onlardan
    Ayrı kalmamak icin bende gitmek istiyorum dedim. Tamam dedi.
    Orda kayınbiladerimin yaninda kalicaz adreslerimiz oraya kayitli 2,bucuk
    Katlı mustakil. Burda kendi evim var o kalıcak..
    Basvurum mail olarak ulasmis evraklarin aslini bekliyoruz dediler yabancilar
    şubesinden. Sorum, eşimin burda olması sorun olurmu ( kadın basvuruda,
    Eşinizin gitmesine gerek yok cocuklarinizin yaninda olsun dedi)
    Bu tip bi başvuru sizce reddedilebilir mi?
    şimdiden teşekkür ederim..

fuk_18
    Katılımcı

yok yok buyuk ihtimal rahatlikla ile vizenizi alacaksiniz kafaniza takmayin

eyupcy
    Katılımcı

İnşallah. Herkes böyle diyor ama sizlerin de bir fikrinizi almak istedim.
    Çok teşekkür ederim.

kubilay_öztürk
    Katılımcı

Merhaba, benime sizinkine benze bir durumum var. 2 tane çocuğum var 4 ve 2 yaşında ikiside Alman vatandaşı. Eşim ise Türk vatandaşı. Bizde sizin gibi sürekli burda yaşıyoruz eşim senede en 4 – 5 defa gidip geliyor. şimdi Alman vatandaşı olmak istiyor. Bunun için orda çalışması gerekiyormuş sanırım en az 1 sene orda kalamaları lazımmış. Büyük kızımın da okul deönemi geliyormuş eğer orada okutmazsak hakları iptal olacakmış. Ordaki konulara ben çok muvaffak değilim eşime de güveniyorum ama sanki eksik bir şeyler söylüyor yada beni yanlış yönlediriyor. Oraya yerleşelim diyorum ellibin tane bahane uyduruyor işi yokuşa sürüyor. Bana iş bul öyle gidelim diyor burdan oraya bu imkansız bunu oda biliyor. Sizden ricam bana yardımcı olun nasıl bir yol izlemeliyim böyle böyle çocuklardan ayrı kalma sürelerim uzamaya başladı. Sürekli orda bir şeyler yapılması lazım. Eşim benim oraya gitmemi hiç istemiyor. Kötü düşünmek istemiyorum eşiminde art niyetli olduğunu düşünmüyorum ama ne yapmalıyım tıkandım kaldım. Çocuklar orda okumaya başlarsa hep ordamı kalırlar yoksa burda başlatırsak gerçekten hakları bitermi ? En son gittiğin de eşime bir yılda en az 6 ay burda kalmasın demişler. Çaresiz kaldım yardımlarınızı görüşlerinizi bekliyorum….  :-[ :-[ :-[ :-[

eyupcy
    Katılımcı

Slm kardeşim. Öncelikle eşin Türk vatandaşı olduğu için ordaki haklarını kaybetmemek adına
    gidip gelmeli. Çocuklar orda doğduğu için alman pasaportuna sahipler sanırım. Eşinin alman olabilmesi için
    belli şartlar var tabi, orda daimi yaşamak düzenli gelir vs bunların bazıları. Ama anlamadıgım
    Eşin hem alman olmak istiyor hemde oraya ailece gitmek için bi girişimde bulunmuyo. İnan benim eşim de
    çok yokuş yaptı ilk aşamalarda, çok bilmese de herseyi biliyomus gibi davrandı.
    Hep olmaz, oyle olmuyo, bizim durumumuz farkli gibi bahaneler one surdu.olmaz diye bisey yok,
    Senin eşin çocuklarini alıp almanyaya gitsin belli sartlar oluşsun, benim yaptiğim gibi çocuk üzerinde basvurarak
    A1 sertifakasi falan gerekmeden birlesimle gidebilirsin. Orda nasil bi hayat sizi bekler bilemem ama gidersin. Tek ayrıldığımız
    nokta benim eşimde alman vatandaşı. Giriş çıkış zorunluluğu yok, işlemler daha kolay yürüyo, evrak yönünden daha kolaylik oluyo. Biz çocukların istikbali için boyle bi karar aldık. Bence gec kalmadan kararinizi verin ve basvurun.
    Ülkemi asla kotulemek istemem ama TR  de durum belli. Sokaga cikarken korkar olduk. Orda nasıl olur bilmem ama
    İlerde keşke dememek için denemek gerek. Bu forum çok faydalı ki senin durumun çok zor değil sadece
    Eşinle ciddi bir şekilde konuşmalı korkularını dinlemeli sebeplerini öğrenmelisin. Başka şeyler olursa yardimci olabileceğim seve seve. İyi günler.

fuk_18
    Katılımcı

arkadasim özelden bana numarani at yardimci olayim sana yazarak olmaz ve giris cikis olmaz 6 ay türkiyede 6 ay da almanyada kalma sarti var yakalandiginda esin oturumunu iptal edecekler suanda yaptigi illegal yasa disi yani haberiniz olsun

Merhaba, benime sizinkine benze bir durumum var. 2 tane çocuğum var 4 ve 2 yaşında ikiside Alman vatandaşı. Eşim ise Türk vatandaşı. Bizde sizin gibi sürekli burda yaşıyoruz eşim senede en 4 – 5 defa gidip geliyor. şimdi Alman vatandaşı olmak istiyor. Bunun için orda çalışması gerekiyormuş sanırım en az 1 sene orda kalamaları lazımmış. Büyük kızımın da okul deönemi geliyormuş eğer orada okutmazsak hakları iptal olacakmış. Ordaki konulara ben çok muvaffak değilim eşime de güveniyorum ama sanki eksik bir şeyler söylüyor yada beni yanlış yönlediriyor. Oraya yerleşelim diyorum ellibin tane bahane uyduruyor işi yokuşa sürüyor. Bana iş bul öyle gidelim diyor burdan oraya bu imkansız bunu oda biliyor. Sizden ricam bana yardımcı olun nasıl bir yol izlemeliyim böyle böyle çocuklardan ayrı kalma sürelerim uzamaya başladı. Sürekli orda bir şeyler yapılması lazım. Eşim benim oraya gitmemi hiç istemiyor. Kötü düşünmek istemiyorum eşiminde art niyetli olduğunu düşünmüyorum ama ne yapmalıyım tıkandım kaldım. Çocuklar orda okumaya başlarsa hep ordamı kalırlar yoksa burda başlatırsak gerçekten hakları bitermi ? En son gittiğin de eşime bir yılda en az 6 ay burda kalmasın demişler. Çaresiz kaldım yardımlarınızı görüşlerinizi bekliyorum….  :-[ :-[ :-[ :-[

kubilay_öztürk
    Katılımcı

eyupcy ve fuk18 yardımcı olmaya çalıştınız çok teşekkürederim. Eşimin ve benim ailemin büyük çoğunluğu orada. Kayınpederim çok yardımcı olmak istiyor korkuyor çünkü fuk18 dediği şeyler yaşarız diye ama eşim sürekli yokuşa sürüyor işi. Herşeyi çok iyi görüyor bir inat tutturdu gidiyoruz. Kalacak yer derdimizde yok. Bu giriş çıkış olayından dolayı da çok korkuyorum. Almancam yok neredeyse biraz dilim olsa ben yapacam bazı şeyleri. Tamam bırak orayı diyorum onuda yapmıyor ailem orada diyor. Bu şekilde de yaşanmıyor. O kadar çok konuşmayı denedimki daha başında kavga gürültü kopuyor. Almanya sevdalısı filan değilim ama bu şekilde de olmuyor yaşanmıyor aha bişey olacak diye. İşde buldum vay o şehri istemem burda olmaz onun kaşı var bunun burnu sürekli bahaneler. polise bile şikayet etmeyi düşündüm artık çıkar yolum kalmadı kendi egosu ve inadı yüzünden bütün ailemizi perişan edecek. Hayattan soğudum sürekli stress ve düşünmekten hasta oldum.  :-[ :-[ :-[ :-[

eyupcy
    Katılımcı

Fuk18 in dediği doğru ben giriş çıkış derken anlatamadım demek istediğimi. Sizin probleminiz vize ya da gitmek isteyipte karşınıza çıkan bir sorun değil. Tamamen ailevi kendi içinizde çözmeniz gereken bir durum. Eşinle kayınpederin konuşmayı denesin derim ben. Sen almanya sevdalısı, gidiym kurtuliym demiyosundur tabi ama çocuklarınız için eşininde kendi durumunu değil onların geleceğini düsünmesi gerekir bence. Seni cok iyi anliyorum, bilmiyorum ordan cocuk parasi aliyomusunuz ama oda kesilicek bi sure sonra. Bizimkisi iki cocugunda 6 ay once kesildi. Hatta bildirsek dahada once kesilebilirdi. İlerde de bildirmezsen buyuk sorunlar olabiliyo diye duydum. Benim kizim suan 2. Sinifa gidiyo ve keske okula orda baslatsaydik diyoruz. Simdi gidebilirsek eger ordan devam edicek ya da 1 den basliycak. Esinin haklarini kaubetmesi sizi cok zor duruma sokar. Bu anlasilmaz demeyin ihmal etmeyin. O gitsin yerlessin ailesinin yanina. Cocugu anaokuluna versin bi sure sonrada sana ordan gereken bi iki evrak var zaten, gondersin ve cocuk uzerinden basvurunu yap. Bunun icin ikna edersen evliliginde geleceginizde daha bi toparlanır insallah.

kubilay_öztürk
    Katılımcı

Dediğin gibi amacım evliliğimi toparlamak, kurtarmak. Çocuk parası, bezi, peyniri, sucuk, çikolata, et ve daha neler neler oradan getiriyor niye bunu yapıyorsun diyorum daha uygun daha ucuz. Sürekli orada çocukların kontrolü yok kendisinin kontrolü. Burada doktora hastaneye gitmez korkar en son çaresiz kalırsa gider. Ya diyorum bu kadar oraya bağımlısın bak çocuklarında yaşı geliyor gidelim vay sen Almanya aşıksın vay şöylesin vay böylesin sanki bunları ben yapıyormuşum gibi beni suçluyor. Araba almak istiyoruz 21 binlira. olur diyorum borca girip kredi çekip alıcaz. Türkiye de faiz çok yüksek vay aynı arabayı kuzeni almış 1000 euro muş.Burda çok pahalıymış. şaşırıp sessizce izliyorum nasıl yaklaşmam lazım ne yapamam lazım bilmiyorum. Gel psikolog'a gidelim profesyonel destek alalım aile doktoruna gidelim diyorum her şeyi yapıyorum olmuyor.  Çocuklar olmasa yapacağımı biliyorum ama onlar için sineye çekiyorum. Rabbim yardımcımız olsun hepmizin….

eyupcy
    Katılımcı

Sen yazdıkça sanki 3-4 yıl önceki halimi okur gibiyim. Ne yazıyosan hepsini yaşadım. Biz sonunda ortak kararı verebildik suan mutluyuz ve vizemizi bekliyoruz, hatta hazirliklar bile yapıyoruz ufak ufak. Suan Tr yi kafamizda bitirdik. Oraya odaklandık, hayırlısını nasib etmesi için Allaha dua ediyoruz. İnsallah sorunların duzelir aşarsınız. Ama geç kalmayın daha da yıpranırsınız. Eşin tehlikeyi fark etmeli, hem kendi durumu hem sizin yaşantınızla ilgili.
    Hakkınızda hayırlısı neyse o olsun.

kubilay_öztürk
    Katılımcı

Kardeş sen  nasıl yaptın eşin nasıl karar değiştirdi ? Belki bana da ışık olur yol olur yaşadıklarınız yaptıklarınız !!!!

eyupcy
    Katılımcı

2005 te evlendik ve bu ocak ayına kadar bir kez dahi gitmek gündemimize gelmedi. Ben 3 kere turistik aile ziyareti amaçlı gitmiştim. Eşim almanya ya 6-7 ayda bir 10-15 gunlugune surekli gidip geliyodu. Ailesi geliyodu , iyiydik yani. Kızımız iyi bi okula da basladı burda. En son ekim ayinda gitti bir hafta kaldi ve almanyada durulmaz almanların türklere bakisi bile tuhaflaşmiş diyerek döndü. O sıralar hic niyetimiz yoktu. Sonra 3 senedir burda bizim gibi evlenip gelen baldız kocasini alip gitti. Onlar birlesim yapmadi. Turist vizesiyle gittiler suan ordan oturum almaya ugrasiyolar ama zor. Sonra benim calistigim firma iflas etti issiz kaldim. Bunun uzerine cocuk yardimi aldigimiz para kesildi cunku esim son gitmesinde kizimizin tr de okula basladigini soyledi paraya hakkimiz yoksa kesmelerini daha sonra borclanmamiz icin istedi ve kestiler. Aradan biraz vakit gecince esim birden kardesim gitti herkes orda, senelerdir senin ailenleyiz simdide biz gidelim orda yasayalim dedi. Gecen sene annemi kaybettim hastaydi ve o sağken aklımıza dahi gelmeyen bu fikiri aileme anlattim. Basta karsi gibi olsalards onlarda kabullendi. Tek dusundugum babam burda tek kalicak ama cok sukur idare edebilecek durumda. Bizim en buyuk karar sebebimiz cocuklar oldu. Henuz vize alabilmis degiliz tabiki kismet. Ama en azindan olmiycaksa da denedik diycez ve olmasi icin herseyi yapicaz. Olayimiz budur.

kubilay_öztürk
    Katılımcı

Öncelikle Allah rahmet eylesin Annen için. İnşallah hepimiz için hayırlısı olur. Bende çocuklar için bütün mücadelem savaşım daha iyi bir gelecek nasıl kurarım diye artık bir yerde duvara tosluycaz inşallah zarar göremeden işleri yoluna sokarız. Hangi şehre gideceksin ?

eyupcy
    Katılımcı

Amin saolasın. Biz önce neumarkt a bağlı bi yer var mühlhausen. Oraya gidicez. Eşimin ailesi nurnberg de, ilerleyen dönemlerde o tarafada gecebiliriz. Zaman gostericek. Munihle nurnberg arası bi köy sayılır yani. İstanbulun keşmekeşinden çok sakin bi ortama geçiş te zor olucak tabi ;)

fuk_18
    Katılımcı

kubilay sana birsey yazdim orali bile olmadin eyup sende istersen konusmak dedigim sekilde yapabilirsin

eyupcy
    Katılımcı

Saolasın kardeş. Eksik olma, basvuru sürecim biraz daha ilerlesin insallah senide bilgilendirip fikirlerini almak isterim.
    Hayırlı günler

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 19)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.