Bugün görüşmem oldu millet , Almanca sorularda zorladı bende tıkandım. Baya bi

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    erddinc
    Katılımcı

Bugün görüşmem oldu millet , Almanca sorularda zorladı bende tıkandım. Baya bi  Sertifikam 4 buçuk ay oldu Alalı diğer görüşmeler güzel geçti .
    Sordum Almanca dan dolayı sıkıntı olur mu diye tekrarlama olabiliyor dedi, ben siz olumlu yazdınız dedim Güldü sonra da ben yazsam da konsolosla bağlı dedi geçen benden olumlu yazdım ama eksiği vardı konsolosluk olumsuz dedi Almanca bilgisi sertikadan da vardı.

Böyle bir durum olursa eğer bana söylemiyor benle görüşme Yaptığın için ben sana geri dönüş Yaparım. Dedi.

Böyle bir durum yaşayan var mı Yada bilgisi diğer konular iyiydi hatta düğün Nişan çekimlerine de bakti nerde tanıştık kaç kes geldi isteme oldunu evlenme teklifi hepsini sordu konuştuk fotolarınız kim çekti dedi vs vs

Destek bekliyorum  angry:)

voliroy
    Katılımcı

Öncelikle geçmiş olsun inşallah olumlu sonuçlar alır ve eşine tez zamanda kazasız belasız kavuşursun

Aser_85
    Katılımcı

Umarım güzel cevaplar alırsınız.Lakin merak ettiğim birşey oldu bir çok arkadaşımız konsolosluktaki sorulan almanca soruların çok kolay olduğu en fazla 3-4 tane basit sorular sorduklarını sölemişlerdi.Acaba sizde neden bu kadar kasma durumu oluştu?
    Sertifikanızda öyle eski tarihli değil ?

erddinc
    Katılımcı

Umarım güzel cevaplar alırsınız.Lakin merak ettiğim birşey oldu bir çok arkadaşımız konsolosluktaki sorulan almanca soruların çok kolay olduğu en fazla 3-4 tane basit sorular sorduklarını sölemişlerdi.Acaba sizde neden bu kadar kasma durumu oluştu?
    Sertifikanızda öyle eski tarihli değil ?

Basen zorlayabilir ona da ben denk geldim
    Sertifikam 26/11/2014 tarihli çok eski değil ilk başta dedi zaman gecmiş Almanca nasıl diye sorun çıkarmı sizce , Anlamadığım istenilen sertikayı aloyorz üstüne hala Baskı

heidi 078
    Katılımcı

Öncelikle geçmiş olsun,tez zamanda sevdiğinize ve hayallerinize kavuşmanızı temenni ederim.Ben de size katılıyorum,bu kadar uğraş verip sertifika alıyoruz bir de üstüne bu kadar zorluyorlar,ben bu anlamda zorluk yaşamadım ama anlattığınıza bakılırsa zorlu geçmiş görüşme..sonra çapraz sorgu yapar gibi sorular falan..Elbetteki ne kadar bilirsek o kadar bizim yararımıza.İnsan kendini sağır ve dilsiz hissediyor hiç bilmeyince.Zannetmiyorum bi zorluk yaşayacağınızı neticede henüz yeni alınmış bir sertifikanız var olmasa tamam,bir de sanırım çok heyecanlandınız ve gerildiniz yazdıklarınızdan anladım…

erddinc
    Katılımcı

Öncelikle geçmiş olsun,tez zamanda sevdiğinize ve hayallerinize kavuşmanızı temenni ederim.Ben de size katılıyorum,bu kadar uğraş verip sertifika alıyoruz bir de üstüne bu kadar zorluyorlar,ben bu anlamda zorluk yaşamadım ama anlattığınıza bakılırsa zorlu geçmiş görüşme..sonra çapraz sorgu yapar gibi sorular falan..Elbetteki ne kadar bilirsek o kadar bizim yararımıza.İnsan kendini sağır ve dilsiz hissediyor hiç bilmeyince.Zannetmiyorum bi zorluk yaşayacağınızı neticede henüz yeni alınmış bir sertifikanız var olmasa tamam,bir de sanırım çok heyecanlandınız ve gerildiniz yazdıklarınızdan anladım…

iyi dilekleriniz çok teşşükkür ederim.
    heyecan herkes gibi bende de heyecan vardı ama çalışnanın tutumu iyiydi sonradan şaklaştık güldü.

İnşAllah sorun çıkmaz tekrardan belge konusunda

kaanK
    Katılımcı

Basen zorlayabilir ona da ben denk geldim
    Sertifikam 26/11/2014 tarihli çok eski değil ilk başta dedi zaman gecmiş Almanca nasıl diye sorun çıkarmı sizce , Anlamadığım istenilen sertikayı aloyorz üstüne hala Baskı

Almanca sorulara heyecan nedeniyle yanıt verememiş olman gayet normal, fakat “Anlamadığım istenilen sertikayı aloyorz üstüne hala Baskı” demişsin.

Söyleyeceklerim biraz sert olabilir;

1. Öncelikle sertifika puanına bakarak soru sormuş olabilir, genel olarak düşük puan almış olanları görüşme sırasında yeniden sınamak istiyorlar. Bunu bir baskı olarak görmemek lazım. Almanya'da Almanca ile başı dertte olanlar genellikle Türkler, yani sonradan gelen Türkler. Burada yetişenlerin zaten herhangi bir sorunları yok, yıllar önce gelmiş olanlardan Almanca konusunda umut zaten kesilmiş. Neden bazı milletlere bu zorunlu değilde Türklere diye soruluyor.  Bunun nedeni aile birleşimi ile gelmiş ama aradan yıllar geçmiş halen Almanca bilmeyen Türklerin çokluğundan dolayı.

2. Biz Türklerin yapmış olduğu genel yanlışlık, üniversite diploması sahibi olmak için zar zor okul bitirmek gibi, A1 sertifikasına sahip olmak için 1 ay kurs alıp 4 tane cümle ile sertifika alıyoruz. Gelmeden önce Almanya'daki hayatının geri kalanının da Almancanın ne kadar önemli olduğunun farkında olup dili öğrenmeye çalışan çok çok çok az kişi vardır diye düşünüyorum.  Aile bileşim süresi ve daha öncesini katarsak neredeyse 1,5-2 yıl gibi bir süre var, bu zaman içerisinde kursa gitmeden dahi buraya gelindiğinde çok rahatlıkla konuşabilecek dile sahip olunabilir. Sadece biraz pratik yapmaya kalır iş. Hiç olmadı 2 yılda en az 2000 kelime ezberlenir. Bu bile çok çok faydalı. Dil öğrenirken sorun yaşanan en önemli şey kelime haznesi.

3. Gelmeden önce A1 sertifika sınavına İzmir'de girdim, sınav öncesi farklı yerlerden gelmiş kişilerle konuşuyoruz kapıda. Bir çoğu 1 aylık kısa kurslara gitmişler (kurs denirse tabi) işlerinde daha önce sınava girip kazanamayıp yeniden aynı kursu tekrar edenlerde vardı. ve kimisi 500 TL vermiş kimisi 2000 TL. Bazılarının yanında öğretmenleri de gelmiş (muhtemelen onlar 2000 TL alanlardır)  Fırıldak yap para kap hesabı olmuş. Yani bunun için kursa dahi gitmeye gerek yok.  3 ay akşamları 1 saat ders çalışarak 70 kusur puan almıştım. A1 sertifikası ile ilgili kitaplar satılıyor, onlardan bir tane alıyorsun, günde 5 kelime ezberliyorsun, kendini tanıtacak ve bazı isteklerini söyleyebilecek kadar öğrendiğinde (bana şunu verebilirmisin, burada şunu yapabilirmiyim, bu kaç para, nerelisin nereden geldin v.s vs. ) zaten iyi bir puan alıyorsun.

Aslında söylenebilecek çok şey var …

erddinc
    Katılımcı

Almanca sorulara heyecan nedeniyle yanıt verememiş olman gayet normal, fakat “Anlamadığım istenilen sertikayı aloyorz üstüne hala Baskı” demişsin.

Söyleyeceklerim biraz sert olabilir;

1. Öncelikle sertifika puanına bakarak soru sormuş olabilir, genel olarak düşük puan almış olanları görüşme sırasında yeniden sınamak istiyorlar. Bunu bir baskı olarak görmemek lazım. Almanya'da Almanca ile başı dertte olanlar genellikle Türkler, yani sonradan gelen Türkler. Burada yetişenlerin zaten herhangi bir sorunları yok, yıllar önce gelmiş olanlardan Almanca konusunda umut zaten kesilmiş. Neden bazı milletlere bu zorunlu değilde Türklere diye soruluyor.  Bunun nedeni aile birleşimi ile gelmiş ama aradan yıllar geçmiş halen Almanca bilmeyen Türklerin çokluğundan dolayı.

2. Biz Türklerin yapmış olduğu genel yanlışlık, üniversite diploması sahibi olmak için zar zor okul bitirmek gibi, A1 sertifikasına sahip olmak için 1 ay kurs alıp 4 tane cümle ile sertifika alıyoruz. Gelmeden önce Almanya'daki hayatının geri kalanının da Almancanın ne kadar önemli olduğunun farkında olup dili öğrenmeye çalışan çok çok çok az kişi vardır diye düşünüyorum.  Aile bileşim süresi ve daha öncesini katarsak neredeyse 1,5-2 yıl gibi bir süre var, bu zaman içerisinde kursa gitmeden dahi buraya gelindiğinde çok rahatlıkla konuşabilecek dile sahip olunabilir. Sadece biraz pratik yapmaya kalır iş. Hiç olmadı 2 yılda en az 2000 kelime ezberlenir. Bu bile çok çok faydalı. Dil öğrenirken sorun yaşanan en önemli şey kelime haznesi.

3. Gelmeden önce A1 sertifika sınavına İzmir'de girdim, sınav öncesi farklı yerlerden gelmiş kişilerle konuşuyoruz kapıda. Bir çoğu 1 aylık kısa kurslara gitmişler (kurs denirse tabi) işlerinde daha önce sınava girip kazanamayıp yeniden aynı kursu tekrar edenlerde vardı. ve kimisi 500 TL vermiş kimisi 2000 TL. Bazılarının yanında öğretmenleri de gelmiş (muhtemelen onlar 2000 TL alanlardır)  Fırıldak yap para kap hesabı olmuş. Yani bunun için kursa dahi gitmeye gerek yok.  3 ay akşamları 1 saat ders çalışarak 70 kusur puan almıştım. A1 sertifikası ile ilgili kitaplar satılıyor, onlardan bir tane alıyorsun, günde 5 kelime ezberliyorsun, kendini tanıtacak ve bazı isteklerini söyleyebilecek kadar öğrendiğinde (bana şunu verebilirmisin, burada şunu yapabilirmiyim, bu kaç para, nerelisin nereden geldin v.s vs. ) zaten iyi bir puan alıyorsun.

Aslında söylenebilecek çok şey var …

Öncelikle konulara vakıf olmadan bu şekilde konuşamazsın.O an ki heyecanla bildiği her şey unuatblylsn sana aferin güzel şeylr yapmşsn.Sınava ben kendim hazırlndm ve kelime ezberleme yapyrm.Burdaki herkesin tek amacı o da belli.
    Dil öğrenmemek acizliktir.Orda yaşamnı sürdürcn bn daha öncede gittim biliyorum yaşann  sıkıntıyı.Herkes kendi çabında bir şeyler yapıyr ben burda bu şekşlde sorun yaşayan arkdaşlar bilgi paylaşmı açtım konuyu.

Kendim çalştm geçtim puanımda yüksekti.
    İçinde kalan bu tür şeyler varsa eğer ayrı başlık açıp nutuk çekersinn  kur;)

kaanK
    Katılımcı

Öncelikle konulara vakıf olmadan bu şekilde konuşamazsın.

Vakıf olman gereken konular neler acaba, daha açıklayıcı olursan sevinirim. şu an içinde bulunduğum durum itibari ile senin geçirdiğin bu süreci geçirmiş birisi olarak daha farklı nelere vakıf olmam gerekiyor. Senin için ayrıcalık yapıp farklı bir uygulama yaptılar onlardan mı haberdar değilim acaba ?

O an ki heyecanla bildiği her şey unuatblylsn

Tamam bende farklı bir şey söylemedim, bunun doğal olduğunu söyledim.  Eğer anlamış olsaydın yazılanların tamamen seni muhatap almadığını genel olarak yaşananlardan bahsettiğini fark edebilirdin.

Hayaller Ülkesi Almanya'da başarı dilerim sana.

sana aferin güzel şeylr yapmşsn.

Teşekkür ederim.

Sınava ben kendim hazırlndm ve kelime ezberleme yapyrm.Burdaki herkesin tek amacı o da belli.

Ne güzel, demek ki yazdığım bazı maddeler senin için geçerli değil, sen o hataya düşmemişsin. Sevindi senin adına.

Dil öğrenmemek acizliktir.Orda yaşamnı sürdürcn bn daha öncede gittim biliyorum yaşann  sıkıntıyı.

Çok doğru söyledin, sen yada bu konuyu okuyan arkadaşlar o acizler ordusuna katılmasın diye bu önerileri yazdım. 

Herkes kendi çabında bir şeyler yapıyr ben burda bu şekşlde sorun yaşayan arkdaşlar bilgi paylaşmı açtım konuyu.

Güzel yapmışsın, hep birlikte tecrübeleri paylaşıp insanları bilgilendiriyoruz. Fakat senin açmış olduğun bu konu ve benzeri sorular bu forumda defalarca soruldu, insanlar altına yorumlar ve yaşadıklarını yazdılar. O açılmış konuların altına da yazabilirdin yorumlarını.

Kendim çalştm geçtim puanımda yüksekti.

Kutluyorum seni. Dahada geliştirmeni dilerim.

İçinde kalan bu tür şeyler varsa eğer ayrı başlık açıp nutuk çekersinn  kur;)

Acaba sen paylaştığım yazıyı tam olarak okuyup, ne anlatmaya çalıştığımı anlayabildin mı? Pek emin değilim.

Reyya
    Katılımcı

Ben bu konuda birşeylere  değinmek isterim. Önce erdinç kendi kendine kurs görmeden A1 alman çok güzel. tebrikler. Almancada yazım hatalarına çok dikkat derim almanlar için bu çok önemli.
    Kaanın söylemek istediği sonradan gelenler hakkındaki yorumu genelleme olmuş ama çoğunluğa bakıncada haklılık payı var malesefki. bunun yanı sıra  benim gibi azimli olanlarda var elbette  ;)
    En ufak örneği kendimden vereyim. Ben almanyaya sonradan gidenlerdenim.  İnsan azmederse yapamayacağı şey yoktur. yanlış anlaşılmasın övünmüyorumda ama iddia ediyorumki çoğu  Almanya'da doğup büyüyenlerden almanca gramatiğim daha iyi.  Malesefki  uzun yıllar Almanya'da yaşamış ve almancası hiç olmayan veya yetersiz olanları bende çok gördüm.. Benim eğitimde  yabancı dilim ingilizceydi ve almanyaya gitmeden önce almancanın a sını dahi bilmezdim. Almanyaya gittikten 1 yıl içinde almancamı ilerlettim. Yeri geldi konuşulanları anlayamadığım için zaman zaman bunalıma dahi girdim  ama yılmadım. Ben 2 yıl boyunca almanca kurslarına gidip  basamak basamak ilerleyerek devam ettim. Enson almanca meslek kursu ile noktaladım. böylece iş alanında kullanılan tüm iş terimlerini, iş başvuru dilekçelerini (yani bewerbung nasıl yazılır…vs) , mektup yazma formatlarını öğrendim. Evimde hiçbirzaman türk kanalları seyretmedim hep alman kanalları vardı. Bunun öyle faydasını gördümki. İlkbaşlarda konuşulan hiçbirşeyi anlayamadım ama zaman ilerledikçe yavaş yavaş ilerlediğimi hissettim. Anlamasanızda alman tv kanallarında filmler, haberler izlemenizi tavsiye ederim. faydasını kesinlikle göreceksiniz emin olun. Eşim alman olduğu için benim ilerlemem daha hızlı oldu ama gelenlerin çoğunun eşleri alman doğumlu olduğundan fark etmez. evde hiçdeğilse 2 saat almanca konuşmanın çok faydası var. Erdinç benim yazdıklarımıda nutuk olarak algılamanı istemem  :). ben sadece dil konusunda tüyolar vermek istedim. Herkese başarılar.

heidi 078
    Katılımcı

Bence a 1 düzeyi temel bir başlangıç,tıpkı bir bina temeli gibi ne kadar sağlam olursa üstüne eklemek o kadar kolaylaşıyor.Ben de turist olarak gidip geldim bu 3 aylık zamanlarda günlük yaşam için gerekli nesnelerin adını kendiliğimden öğrenmiştim,yaşayarak öğrenmek daha kolay oluyor,markete gittiğimizde doğal olarak karpuz değil de wassermelone diyorduk kendi aramızda bile.Sonra temel düzeyde sınava hazırlık için netten öğrendim,ders satın aldım bir siteden sürekli tekrar yaptım,kendim cümle geliştirdim hören hariç hepsinden tam puan aldım,halen daha bekleme evresinde geliştiriyorum yani olduğu kadar,a2 çalışıyorum sürekli geçmiş zaman fiilleri ezber yapıyorum,kısacası bence sertifika aldıktan sonra tekrar yapılmazsa yeni öğrenilen bir dil kolay unutuluyor,üzerine bir de heyecan gelince görüşmelerde sorun olabiliyor..bakın almanya da bir türk bayanın videoalrı var burda kısa kısa,çok eğlenceli ve eğitici ben de izlemek isteyen olursa……https://www.youtube.com/watch?v=PMj9kUPrnBk

erddinc
    Katılımcı

Ben bu konuda birşeylere  değinmek isterim. Önce erdinç kendi kendine kurs görmeden A1 alman çok güzel. tebrikler. Almancada yazım hatalarına çok dikkat derim almanlar için bu çok önemli.
    Kaanın söylemek istediği sonradan gelenler hakkındaki yorumu genelleme olmuş ama çoğunluğa bakıncada haklılık payı var malesefki. bunun yanı sıra  benim gibi azimli olanlarda var elbette  ;)
    En ufak örneği kendimden vereyim. Ben almanyaya sonradan gidenlerdenim.  İnsan azmederse yapamayacağı şey yoktur. yanlış anlaşılmasın övünmüyorumda ama iddia ediyorumki çoğu  Almanya'da doğup büyüyenlerden almanca gramatiğim daha iyi.  Malesefki  uzun yıllar Almanya'da yaşamış ve almancası hiç olmayan veya yetersiz olanları bende çok gördüm.. Benim eğitimde  yabancı dilim ingilizceydi ve almanyaya gitmeden önce almancanın a sını dahi bilmezdim. Almanyaya gittikten 1 yıl içinde almancamı ilerlettim. Yeri geldi konuşulanları anlayamadığım için zaman zaman bunalıma dahi girdim  ama yılmadım. Ben 2 yıl boyunca almanca kurslarına gidip  basamak basamak ilerleyerek devam ettim. Enson almanca meslek kursu ile noktaladım. böylece iş alanında kullanılan tüm iş terimlerini, iş başvuru dilekçelerini (yani bewerbung nasıl yazılır…vs) , mektup yazma formatlarını öğrendim. Evimde hiçbirzaman türk kanalları seyretmedim hep alman kanalları vardı. Bunun öyle faydasını gördümki. İlkbaşlarda konuşulan hiçbirşeyi anlayamadım ama zaman ilerledikçe yavaş yavaş ilerlediğimi hissettim. Anlamasanızda alman tv kanallarında filmler, haberler izlemenizi tavsiye ederim. faydasını kesinlikle göreceksiniz emin olun. Eşim alman olduğu için benim ilerlemem daha hızlı oldu ama gelenlerin çoğunun eşleri alman doğumlu olduğundan fark etmez. evde hiçdeğilse 2 saat almanca konuşmanın çok faydası var. Erdinç benim yazdıklarımıda nutuk olarak algılamanı istemem  :). ben sadece dil konusunda tüyolar vermek istedim. Herkese başarılar.

Öncelikle kardeşim çok teşekkür ederim Desiklerini dikkate alacağım anlatmadan anlamayya fark var kendini bilmez biri gelir ahkam keser gibi konuşması hiç etik değil ayrıca sana bu yazından dolayı çok teşekkür ederim çok güzel bir örnek ve faydalı

gocayörük016
    Katılımcı

Ben izmirle gorusme yaptıgım sırada bana tek bir kelime almanca bile sormamıştı nihayetinde başka bir sebepten iptal geldi fakat almanca tek kelime konusulmadı ben konusmaya calıstım o turkceye cevırdı hatta konusmak bıle ıstemedı galıba sertifikadakı 90 puan yetti.

erddinc
    Katılımcı

Ben izmirle gorusme yaptıgım sırada bana tek bir kelime almanca bile sormamıştı nihayetinde başka bir sebepten iptal geldi fakat almanca tek kelime konusulmadı ben konusmaya calıstım o turkceye cevırdı hatta konusmak bıle ıstemedı galıba sertifikadakı 90 puan yetti.

Iste belli Başlı kurallar yok değişebiliyor. Zaten memur şey Demişti bazen sorun oluyor bazen olmuyor dedi ben burdan tamam derim konsolos hayır derse ben seni ararım Demişti.görüşme Yaptığın memur ben Olduğum için ararım Demişti. Allah'a şükür arama olmadı beni, evraklar online ulaştı bı haftada postayla ulaşmış olur .

kaanK
    Katılımcı

anlatmadan anlamayya fark var kendini bilmez biri gelir ahkam keser gibi konuşması hiç etik değil

Evet seninde değilin gibi “Anlatmadan” “Anlamaya” fark var. Anlatma kısmında sorun olduğunu sanmıyorum fakat erdinç arkadaşımızın anlama kısmında sorunu olduğunu düşünüyorum. Genel olarak yaşanan problemle ilgili göndermiş olduğum mesajın içerisindeki “Ahkam kesme” ve “Kendini bilmezlik” kısımları hakkında okuyan arkadaşlar bana yardımcı olabilirlerse sevinirim. 

voliroy
    Katılımcı

KaanK anlattiklarin tamamen mantikli bizler burda birbirimize yardimci olmak icin variz yada ben oyle hissediyorum bilmiyorim fakat anlattiklarinda ahkam kesmek yada herhangi bir sekilde posta koyma gibi bir kavram bulamadim sen sonucta bu cizgiden karsiya gecmissin ve karsida olani sen goruyorsun bizler daha cizgideyiz yolun basindayiz eminim sen ve senin gibi bizden daha tecrubeli arkadaslardan ogrenecegimiz cok sey olacak erdinc arkadasinda heyecanindan dolayi boyle davrandigini saniyorim yada asiri bi bilgi patlamasi bilemem  fakat sunu cok iyi biliyorum burda herkez ailesinin yuvasini savasini vermekte ve kimse kimseyi asalamamakta cumlenize saygi ve sevgilerimle allah herkesi kazasiz belasiz esine cocuguna kavusturur insallah not: bazi arkadaslar aldigi tecrubeleri vermiyorlar bu cok uzucu sadece kendi sorunlari hakkinda bilgi almak icin ugrasiyorlar baslarindan gecen konsoloslukta sorulan sorulara gerek almanca gerekse turkce tam olarak acikca bi bilgi vermiyorlar hep bana hep bana olan arkadaslaradir sitemim tekrardan saygilarimla

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 25)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.