AUSBULDING KAFAMI KARISTIRDI

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    caglarkayan
    Katılımcı

ARKADAşLAR EGE ÜNİVERSİTESİ SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSİ MEZUNUYUM VE  BOLOGNA SÜRECİNE GÖRE DİPLOMAM
    AVRUPA DA GEÇERLİ OLDUĞUNU DEKANIMIZ VE HOCALARIMIZ TARAFINDAN DURMADAN SÖYLENİYORDU FAKAT KAFAMDA SORU İşARETLERİ VAR,

1- ALMANYA YA GİDİNCE DİPLOMAMA DENKLİK ALMAK ZORUNDA MIYIM ? ALACAKSAM NEREYE BAşVURMAM LAZIM ?

2- YADA AUSBULDİNG YAPMAK ZORUNDA MIYIM ? (2 YADA 3 SENE SÜRÜYOR HERHALDE ?)

caglarkayan
    Katılımcı

BU ARADA DİĞER ARKADAşLARIMIZIN ÖNERMİş OLDUĞU GİBİ DİL KURSUNA GİDİP TAMAMEN DİLİ ÖĞRENECEĞİM Kİ DİLE YATKINLIĞIM VAR VE SEVE SEVE ÖĞRENMEK İSTİYORUM. O AYRI BİR KONU KAFAMA TAKILAN ÇALIşMA MUHABBETİ

kaanK
    Katılımcı

öncelikle
    https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/tr/
    adresi diploma dekliği konusunda sana yardımcı olur.

ikinci konu Su ürünleri konusunda kesinlikle Almanya'da Türkiye'ye göre göreceğin itibar daha fazla olacaktır.

caglarkayan
    Katılımcı

kaanK teşekkür ederim arkadaşım cevabın için.

linki kontrol edeceğim. ayrıca dediğin gibi Su Ürünleri MÜhendisi deyince bizim ülkemizde alay konusu oluyoruz '' ne o su mu çıkaracaksın '' şeklinde. 4 sene okumuşum hazırlık desen 5 sene. iyi derece de ingilizcem var ayrıca 3 yıldız dalgıçım ki bileziklerim çok ama gel gör ki özelde 1300 tl maaşla başla diyorlar. devlete gireyim desem KPSS derdi var. Zaten meslek olarak alay konusu olmuşuz her filmde her dizide örnekleri de var. Ama şöyle bir gerçek var inanın Türkiyenin bile Su ürünleri Mühendislerine çok ihtiyacı var ama ülkede ki politikalar vs bu mesleği öldürüyor. bu mesleğin bir Doktorluk kadar önemli bir meslek olduğunu ülkemiz ileride anlayacak. ben mesleğimi seve seve okudum ve hiç bir zaman pişman değilim. Almanya da 3000 euro maaşla gel işe başla diyorlar şuan için. hayırlısı gidip göreceğiz bakalım.

modelci
    Katılımcı

merhaba;
    https://www.kmk.org/kmk/information-in-english/statement-of-comparability-for-foreign-higher-education-qualifications
    bu linkede bakmanızı öneririm. Ayrica 3000€ muhtemelen brut maasdir, sanirim net 2100 € ya denk geliyor. yillik brüt maaş 49600€ dan aşağı olursa çalişma izni alamazsınız. aşağıdaki pdf den bakabilirsiniz.
    https://www.make-it-in-germany.com/fileadmin/content/make-it-in-germany/PDF/MiiG_Guide_to_Working_in_Germany.pdf

caglarkayan
    Katılımcı

merhaba;
    https://www.kmk.org/kmk/information-in-english/statement-of-comparability-for-foreign-higher-education-qualifications
    bu linkede bakmanızı öneririm. Ayrica 3000€ muhtemelen brut maasdir, sanirim net 2100 € ya denk geliyor. yillik brüt maaş 49600€ dan aşağı olursa çalişma izni alamazsınız. aşağıdaki pdf den bakabilirsiniz.
    https://www.make-it-in-germany.com/fileadmin/content/make-it-in-germany/PDF/MiiG_Guide_to_Working_in_Germany.pdf

modelci arkadaşım bu demek oluyor ki daha fazla mı maaş alacağım :D :D :D

modelci
    Katılımcı

malesef daha fazla maaş alacağınız anlamına gelmiyor. İşi bulup sözleşmeyi yaptığınızda alman devleti size verilen maaşın düşük olup olmadığını araştırıyor, eger piyasa degeri 6000 olan bir işe sizi 5000 e aliyolarsa, müsade edilmiyor. burda 49600€ min limit konmasının sebebi, kalifiye insanların ülkeye gelmesini saglamak. Kalifiye olmayan biri bu maaşı alamayacağı için otomatik bir koruma oluşturmuşlar. bu şartlar EU blue kart alip almanyada çalişmak isteyenler için geçerli. EU blue kartın çok avantajı var.

ikinci alternatif ise, EU mavi kart almadan Almanya çalışma izni alarak yerleşmek. Onun için aşağıdaki listedeki mesleklerden birine sahip olmalı ve
    bunun almanya denkliğini almanız gerekmekde.
    https://www.make-it-in-germany.com/fileadmin/content/make-it-in-germany/PDF/whitelist.PDF

şunu unutmayınki, Size verdiği maaşa anadili almanca olan birini bulursa onu işe almayı tercih ediyorlar. Zaten kanunda bu yönde; iş bulup başvuru yaptığınızda firmanın bu pozisyon için ne kadar zamandır eleman aradığına bakıyolar. Firma pozisyon için bir süre eleman arayıp, almanya vatandaşı birini bulamamışsa sizin başvurunuz kabul ediliyor. Bu şekilde işyerlerinin daha ucuza dışardan insan getirip alman iş piyasasının körelmesi önleniyor.

benim tavsiyem hocalarınızın söylediği denklik işini unutun, okulunuzdan; ingilizce transkript ve ingilizce diploma eki alın. Orjinal diplomayı aldıgınızı farzediyorum. daha önce verdiğim linklerde kmk nın adresi var. Kurum bohn şehrinde diye hatırlıyorum. Online olarak denlkik başvurusu yapıyorsunuz. size bir form indirtiyor. onu doldurup gerekli belgeler ile postaya verin. kuruma ulaşınca size 400-600€ arasında bir meblayı yatıracağınız banka bilgilerini gönderecekler. Burdan denklik belgenizi alıp CV nize ekleyin.

caglarkayan
    Katılımcı

maaş konusunda espiri yaptım ama ben aile birleşimi yaptığımda bana oturma çalışma izni verecekler zaten diye biliyorum. yolladığınız linklere baktım hatta denk mesleğimi buldum gerekenleri de okudum.yalnız bu çalışma izni çıkmaması imkansız gibi geliyor.bu konu üzerinde daha çok araştuırma yapacağım herhangi bir gelişmede yazarım. çok teşekkür ederim ilginiz için.

caglarkayan
    Katılımcı

bu arada arkadaşım bu POSİTİVLİSTE yi inceledim. benim meslekim o listede yer almıyor ama dediğin gibi denklik almak için işlemlere başlıcam. Bu denklik işini Almanya'da yapsam daha iyi değil mi gerekli evrakları tamamladıktan sonra ?

modelci
    Katılımcı

aile birleşimi ile gidecekseniz, fazla sıkıntı çekmezsiniz. işiniz kolay. Denklik işlemlerini Almanyaya yerleşince yaparsanız daha kolay olur, en azından almanya adresi verirsiniz. şunu hatırlatayım, mesleğiniz mühendislik olduğu için regulated meslek grubuna giriyor. reglementierten und nicht-reglementierten diye meslekler ikiye ayrılıyor. mühendislik olan mesleğinizi yapabilmeniz için mutlaka kmk ya başvurup denklik almanız lazım. mesela benim mesleğim non-regulated olduğu için ben denklik almadanda çalışabiliyorum. Almanyaya yerleştikden sonrada EU blue kart alabilirsiniz, yada başka bir AB ülkesine EU blue card için başvurabilirsiniz. Avrupada farklı ülkelerde çalışacaklar için EU card çok kolaylık sağlıyor, her ülke için yeniden başvuru yapmanıza gerek kalmıyor. Sizin ki aile birleşimi olduğuna göre muhtemelen almanyada devam edeceksinizdir.

caglarkayan
    Katılımcı

çok teşekkür ederim arkadaşım bilgilerin için ;)

10 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 10)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.