Emir kiplerinden emir cümleleri olusturalim.

Forumlar Almanca Forum Oyunları ve Almanca Pratik Emir kiplerinden emir cümleleri olusturalim.

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    Hasan42
    Ziyaretçi

Merhaba Arkadaslar,
    Günlük hayatimizda, arkadaslar arasinda ve özellikle isyerlerinde emir kipleriyle yapilan cümlelerle cok karsilastigimizdan dolayi böyle bir konuyu acmak istedim.Böylece emir cümlelerini anlamada ve konusmada zorluk cekmeyecegimizi düsünüyorum. Umarim faydali olur. Önce konuyu kisaca özetleyelim:

Der Imperativ(Emir Kipi): Bir istegi, bir cagriyi yada bir emri bir veya birden fazla kisiye yöneltmek amaciyla kullanilir.Emir cümleleri muhatabimiz 3 personel üzerine yapilir.
    Bir fiili “emir” yapmak nasil olur ?
    Bir filiin Simdiki Zaman cekimindeki “du  …” sekli yazilir.Sonra en sondaki “st” fiilden cikartilir.Geri kalan kisim emir fiilidir.Örnek: kommen(gelmek)-du kommst(sen geliyorsun)-
    komm(gel). gibi…
    Ancak fiil kökü -m ,-n, -t, -d harfleriyle bitiyorsa; kök -e eki alir.Örnek: Atmen(Nefes almak)= Atme!(Nefes al!), Atmet!(Siz nefes alin!), Atmen Sie!(Siz nefes alin!) gibi…

Üc cesit emir kipi vardir.
    1.Imperativ Singular(du … /Form): Tek kisi icin yapilan cagridir.(Sen al, ver, gel, git, ac, kapat…gibi)
                                     Gehen: gitmek.  Geh ! (Sen git !)
    2.Imperativ Plural(Ihr … /Form): Iki yada iki kisiden fazla bir gruba yöneltilen cagrilardir.Fiilin köküne -t eklenerek yapilir.(Siz alin, verin, gelin, gidin, acin, kapatin…gibi)
                                     Gehen: gitmek.  Geht ! (Siz gidin !)
    3.Imperativ Formell/Höflichkeitsform(Sie … /Form): Tek kisiye yönelik bir cagriyi emir seklinde olmaksizin nazikce,kibar veya resmi bir sekilde -siz- li ifade etmektir.Fiilin köküne  -en Sie eklenerek yapilir.(aliniz, veriniz, geliniz, gidiniz, aciniz, kapatiniz…gibi.)
                                     Gehen: gitmek.  Gehen Sie ! (Siz gidiniz ! -tek kisiye yapilan nazik,kibar cagri-)
    Not:Günlük konusmalarda karsilasabilecegimiz emir cümlelerinde “mal”=”bakalim” anlaminda , “doch”=”sana,sene” anlaminda ve “Bitte”= “Lütfen” ise cümlenin anlamini yumusatmada kullanilir.Örnek :   Warte mal ! (Bekle bakalim !)       Komm mal hier ! (Gel buraya bakalim !)  , Spiel doch mit mir ! (Benimle oynasana !) , Kommen Sie bitte hier! (Lütfen buraya gelirmisiniz !).
    *Emir cümlelerinde genele verilen uyari ve olumsuz manada emirlerde ise “Nicht Öffnen!” “Acmayin!”gibi fiilin mastar haliyle cümle kurulur.
    **“Sein” ve “Haben” li emir cümlelerinde ise yardimci fiil su sekli alir:
            du–> Sei             du–> Hab                       
            Ihr–>Seid            Ihr–>Habt
            Sie–>Seien Sie     Sie–>Haben Sie

Arkadaslar sonuc olarak bu konuyu daha iyi anlamak icin cümleler kurarak pratik yapalim.Simdiden hepinize basarilar…Ilk cümleler benden…

Herr Sahin, seien Sie gerecht ! (Bay Sahin adaletli davraniniz !)
    Spiel nicht auf der Straße !  (Sen caddede oynama !)
    Ayse iß deine Suppe ! (Ayse corbani ic !)
    Besucht eure Eltern ! ( Anne-Babanizi ziyaret edin !)   

gece2
    Katılımcı

Trink keine Cola!
    (Kola icme !)

“Cok faydali bir konu tebrikler ve tesekkürler Hasan  alkis:) “

NİLSENAM
    Katılımcı

du ruhe!
    oldumu hasan

NİLSENAM
    Katılımcı

du ruhe!
    oldumu hasan

gece2
    Katılımcı

Sie leise!

(Sessiz ol )

NİLSENAM
    Katılımcı

er nicht kommt!

gece2
    Katılımcı

du ruhe!
    oldumu hasan

Bleib ruhig !

(Sakin ol!)

“Sanirim yazmak istediginiz bu cümleydi . :)

hasan27
    Katılımcı

Asli, sag Hallo !
    (Asli, merhaba de !)

NİLSENAM
    Katılımcı

du etw los!

NİLSENAM
    Katılımcı

Bleib ruhig !

(Sakin ol!)

o gelmesin demek istedim.

“Sanirim yazmak istediginiz bu cümleydi . :)

NİLSENAM
    Katılımcı

o gelmesin demek istedim

NİLSENAM
    Katılımcı

pardon sus demek istedim

hasan27
    Katılımcı

Arkadaslar katilimlariniz icin bende simdiden tsk.ler ederim. :)

gece2
    Katılımcı

pardon sus demek istedim

Sie leise !

(Sessiz ol !)

Sei  still !

(Sus ! )

NİLSENAM
    Katılımcı

danke schön

hasan27
    Katılımcı

Gib mir das Buch !
    (Kitabi bana ver !)

15 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 15 arası (toplam 306)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.