freunde

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    SCHİSCHT!!!
    Katılımcı

Ich finde meine Krawatte nicht.  arkadaşlar burdaki nicht neden sonda  ???, hep kafama takılmışdır şu şekilde de diyemezmiyiz
    ich finde nicht meine krawatte. helfen sie mir?

djuha
    Katılımcı

Merhaba

Sana bu konu ile ilgili güzel bir web sayfasi buldum

https://www.canoo.net/services/OnlineGrammar/Satz/Negation/Stellung/nichtkontrast

selam
    Djuha

Bilge
    Katılımcı

Ich finde meine Krawatte nicht.  arkadas¸lar burdaki nicht neden sonda  ???, hep kafama takılmıs¸dır s¸u s¸ekilde de diyemezmiyiz
    ich finde nicht meine krawatte. helfen sie mir?

Nesnesi bulunan cümlelerin, eger “nicht” ile olumsuzlastirilmasi gerekiyorsa, “nicht” nesneden sonra gelir.

Ich kenne Ankara nicht.
    Ich liebe Ali nicht.
    Ich sehe dich nicht.
    Ich kann Türkisch nicht.

Aber:

Ich kann kein Türkisch.
    Ich lese keine Zeitungen.
    Ich will keinen Kaffee.
    Ich habe keine Kinder.

SCHİSCHT!!!
    Katılımcı

danke schön djuha und bilge :)

NalanW
    Katılımcı

Türkce gramerrinde cok iyimis Bilge,normalde burda yetisen türklerin türkce gramer ile malesef cok büyük problemleri vardir…Tebrik ederim

Bilge
    Katılımcı

Türkce gramerrinde cok iyimis Bilge,normalde burda yetisen türklerin türkce gramer ile malesef cok büyük problemleri vardir…Tebrik ederim

Ben de Almanya´da yetistim. ;) ;) ;)

Neyse, meslegim Türk dili ile ilgili.

smyrna
    Katılımcı

Nicht'i cümlenin sonuna yazarsan bütün cümleyi olumsuzlaştırırsın, kelimeden sonra yazarsan sadece o kelime olumsuzlaştırılır… Böyleydi değilmi.

Bilge
    Katılımcı

Nicht'i cümlenin sonuna yazarsan bütün cümleyi olumsuzlas¸tırırsın, kelimeden sonra yazarsan sadece o kelime olumsuzlas¸tırılır… Böyleydi deg?ilmi.

Eger sirf Simdiki Zamani düsünürsek, kural olarak öyle. Fakat bu kör olasi nicht oldukça yer degistirebilir. Tabii ki bu, Almancaya yeni baslayanlara göre degil.

smyrna
    Katılımcı

şimdiki zamanda emin adımlarla ilerlemeye devam edeyim öyleyse :) Sağol Bilge..

Bilge
    Katılımcı

S¸imdiki zamanda emin adımlarla ilerlemeye devam edeyim öyleyse :) Sag?ol Bilge..

Basarilar dilerim.

die Lehrerin
    Katılımcı

ya benim bu soruda kafama birşey takıldı. ping pong neu da da işin aslı benim dediğim gibi kullanılıyor.
    ich kenne nicht ankara
    ich kenne ankara nicht.

her iki kullanımda mevcut diye biliyorum. kein oder nicht sorusuna bazen her ikiside şeklinde de cevap verilebiliyor diye biliyorum.
    yanlışsa düzeltirseniz sevinirim

vagabundsverliebt
    Katılımcı

bazen iki durumda da mumkun nesneyle alakali bir sey

yazyagmuru001
    Katılımcı

örnek:
    kein problem (ploblem yok)
    nicht problem (problem degil)

12 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 12 arası (toplam 12)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.