Biz türkler adına özeleştiri

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    titanm4a1
    Katılımcı

Öncelikle herkese merhabalar arkadaşlar

Almanyaya geleli 9 ay oldu,  entegrasyon kursum devam ediyor. Bu süre zarfında gözlemlediğim bazı hadiseler var. Çok acaip bir milletiz; Çoğumuz kendimizi dışlayıp,  kabuk oluşturup,  toplumdan soyutlayıp sonrada dışlanmaktan, ayrımcılıktan bahsediyoruz. Gurbetçi triplerine giriyoruz.

Gerek kurstan gerek oturduğum mahalleden bazı Türkler devletten hem işsizlik maaşı alıyor,  hemde kayıtdışı çalışıyor. Kursta benim dışımda iki Türk daha vardı,  biri kursu bıraktı,  bırakmadan öncede bana şunları diyordu durmadan “ben 5 yıldır burdayım,  ben aslında almanca biliyorum ama sokak olmancası,  sokakta Artikel  diye birşey yoktur,  niye kursa para ödüyorsun ki bir işe başlasaydın hemen,  dili zamanla öğrenirsin… “.  İyi bir şekilde almanca öğrenip meslek yapmak istiyorum dediğimde “unut o hayalleri,  öğrenebileceğin en fazla benim kadar” vs vs. Bu şahıs berberde çalışıyormuş ama kayıt dışı.  Arbeitsamt ta bunu kursa yolluyor. Bir diğer Türk yanımda oturan bir bayan. Her hafta bir kaç gün rapor alan,  dersle zerre ilgisi olmayan biri.  İşin ilginç yanı,  suçu hocada görüyor,  “bu kadını attıralım,  öğretemiyor,  birgün anlaşalım kimse gelmesin” tarzı laflar söyleyip duruyor, öğretmenle dengesiz dengesiz diyaloglara giriyor.

“Ben almanyaya geldim,  ama Türkiye'deki gibi yaşarım arkadaş. Almanlar bana ayak uydursun” kafasında çoğu vatandaşımız.
    Sosyal hayatta pek farklı değil, Türklerin çoğunlukta olduğu bir sokaktayız. Çöplerin turuncu torbalarda atılması gerek,  ama kimin umurunda herkes kafaya göre takılıyor. Geçen düğün yapıyor birileri,  konvoy yapıp yolu kapamışlar, üstüne birde silahlarla ateş etmeye başlamasınlar mı.  Tam 4 dakika silah sesleri yankılandı sokakta. Daha neler neler.
    Son olarakta geldim geleli bir Allah'ın kulu da bana “kursa git”,  “kendini geliştir”,  “meslek yap”, “hedefin olsun” demedi.  Yaşlı bir adam bana gelmiş aklı sıra öğüt verecek,  ben yıllardır buradayım,  bi es tut mir leid ı biliyorum diyor,  işin vahim yanı övünerek diyor bunu. Karşılaştığım hemen hemen herkes,  kursu ne yapacaksın boşver diyor.

köln80
    Katılımcı

bir süre almanya da yaşadım şu an aile birleşimi yaptım beklemedeyim,hali hazırda akrabalarım ve tanıdıklarım orada..anlattıklarınızın eksiği var fazlası yok ekleyeceğim bir şey de yok, kayıtsız kalamadım paylaşımınıza .on numara beş yıldız bir yazı olmuş, selamlar

fuk_18
    Katılımcı

sana en buyuk tavsiyem turklerin oldugu yerde olmucaksin ayni sokakda ayni semtde dahi yasamicaksin yeni gelen icin en güzel sey türklerden uzak durmak ve geldigi gibi bozulmadan kalmak ve suanki dusuncelerini korumak sen yazdiklarini yaparsan yillardir burda olanlardan daha iyi sartlarda yasarsin

trk.trk
    Katılımcı

Aynen öyle arkadaslar hepinize sonuna kadar katiliyorum..ayrica biz Turkler devamli baskalarini elestirmeye musaitiz ama kendimize bu ozelestiriyi yapamiyoruz..Ona Kürt deriz buna Laz deriz suna Cerkez deriz ordakilere gavur deriz..yaptiklari hatalari irklarinda arariz..ama halbuki bir gram alakasi yok be kardesim..o zaman çuvaldizi kendimize batirdigimizda en beter irklarin icinde bulmamiz lazim kendimizi..bizim kanimiza işlemiş kolay yoldan yata yata kazanmak hersryin bir bug'ini bulmak..neymis calisma issizlik maasi al,neymis dil ogrenme,neymis kendini gelistirme..ama verdikleri nasihatlere bak…Allah boyle insanlardan,cahilden cahile dostluk edenden uzak tutsun bizleri..Bu Muslumanlik degil bu Insanlik degil..irki ister Turk olsun ister Kurt ister Laz Cerkez Arnavut….ADAM OLMADIKTAN SONRA YEMISIM ONUN irkinii…YEMISIM ONUN insanligini…Allah akil fikir beyin vermis kullanalim diye,afedersin beyninin ustune kicinla otur diye degil.. ya:)

trhn
    Katılımcı

Merhabalar,

Bende yaklasik 10 aydir Almanyadayim. Cocuk üzerinden aile birlesimi ile tasindik. titanm4a1 arkadas icin üzüldüm gercekten vahim bir durum. Ben biraz daha sansliyim oturdugumuz yerde hic Türk yok, Deutsch kursunda da hic Türk yok. Ilk geldigim zaman keske Türkler olsaydi diyordum ama yanilmisim biz öyle bir milletiz ki her yerde rengimizi belli ediyoruz. titanm4a1 arkadasin aksine bana herkes sakin hemen is buluyum kiyida kösede calisayim felan düsünme, önce dili iyi ögren sonra meslek yap olursa ausbildung yap dediler ve cevremde ki cogu kimseler böyle ögüt verdi.

titanm4a1 arkadasim sana tavsiyem kimseyi dinleme dili güzel ögren yasini bilmiyorum ama meslek yap gidebildigin kadar git. Almanya da dogmus büyümüs Türkler, biz sonradan gelenlerden daha bilincsiz daha kültürsüz. Onlar kendilerini biz sonradan gelenlerden üstün görüyorlar ama kendi hallerinin farkinda bile degiller. Hatta öyle kimseler varki biraz Almanca konus sana uzayli muamelesi yapiyorlar sanki almanca onlara özel bir dil..

Konusacak cok sey varda yasamak lazimmis…

tugce_doerjer
    Katılımcı

Insanlarin ne dedigine bakmayin,dilinizi ögrenin,mesleginizi yapin yada ögrenin, insanlarin size saygi duymasini istiyorsaniz onlarin kanunlarina,hayatlarina saygi duymalisiniz. bizim milletimiz böyle iste ne yazik ki allah akil fikir versin hepsine

free_13
    Katılımcı

Üzücü bir durum ama malesef haklısınız.Bende kursu bitirip b2 ye devam edeceğim daha sonrasında da ausbildung yapmayı düşünüyorum ve bu sürede bahsi geçen insan tiplerinden(Türk Alman Rus v.b) uzak durmayı düşünüyorum.

Kimseye tavsiye verecek kadar uzun süredir burada değilim ama zaman her şekilde geçiyor madem buraya geldik ilerisi için iyi yaşayabilmek için en azından geldiğimiz ülkenin dilini düzgün bir şekilde konuşabilmeliyiz.

33 yaşında kalkıp Almanya ya geldim Türkiyede gerçekten iyide bir işim olmasına rağmen şimdi sırtımda çanta dili öğrenmek için kursa gidiyorum  :D

Ich habe meine Hausaufgaben gemacht. :)))

ümmetiMUHAMMED
    Katılımcı

Yaklaşık 6 aydır buradayım
    ALLAH eşimden razı olsun önce dil Dedi kursa gittim B1 e girdim çokta kolay geçti benim önceden Almanca temel vardı
    Yedek bir işe girdim kayıtsız bir iş için çağırdılar gitmedim kurs bitsin dedim ehliyete yazıldım ocağa kadar ehliyeti de almak istiyorum Elhamdulillah herşey yolunda zorlukları var elbet aile içi aile dışı ülke kültür v.b. Ancak ben 33 yaşında buraya geldim ve bu yaştan sonra anne ben geri geldim rahatlığına sahip Değilim o yüzden sabredeceğiz şükredeceğiz ALLAH Azze ve Celle inananların yardımcısıdır
    Tüm kardeşlerimin de yardımcısı olsun

modelci
    Katılımcı

merhaba arkadaşlar,
    ben 39 yaşındayım. Türkiyede yaşıyorum, bende bazı tecrübelerimi paylaşayım.
    4 yıldır işim gereği 2-3 ayda bir almanyaya seyahat ediyorum. genelde her seyahatimde 1500-2000 km yol yapıyorum almanyada.

-Almanyadan dönünce ilk 2 gün trafikde zorlanıyorum, sebebini tahmin edersiniz.
    -4 yıldır arabasının camından dışarı çöp atana rastlamadım.
    -Almanca bilmediğim halde ingilizcem ile her işimi tek başıma halledebildim.
    -2 tane alman arkadaşım oldu. Evlerine davet ediyolar beni, o kadarda soğuk insanlar değiller.
    -4 yıldır sokakda veya parkda köpek gezdiren türk bana denk gelmedi.
    -müzeleri gezerken gördüğüm çocukların hepsi almandı.
    -Alman devlet dairelerini aradığımda türklerden çok almanlar yardımcı oluyor.

8 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.