Askerlik ile ilgili acil yardım. Scream18 burda isen özelikle bakmanı istiyorum

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    hasan30334454
    Katılımcı

Arkadaşlar 94 doğumluyum haftaya aile birleşimi vizem elimde olacak inşallah ama benim askerlik sorunum var şimdilik muane kacagiyim. Dış işler Bakanlığı sitesinde uzatma için gerekli belgeler falan yazılmış.  Ama ben hala turkiyedeyim burdaki askerlik şubesinde nasıl halledebilirim. Bilgisi olan arkadaşlar yardimci olursa çok sevinirim

RdsEdi
    Katılımcı

Arkadasim vizen onaylandi ise sorun yok. Yani vize derken turist vizesi degil tabiki. Oturum hakki veren aile birlesimi, isci vizesi veya mavi kart gibi birf vize. Askerligin baslamadi ise vizen geldiginde askerlik subeni ara, onlar senden bazi evraklar isteyecekler. Onlarla git. Askerligin 3 ay ertelenecektir.
    Yabanci bir ulkede oturum ve calisma hakki veren vize sahipleri Gurbetci isci statusunde sayildigindan ulke disina yerlesebilmen icin sana 3 ay sure verirler. Eger cikis yapmaz isen askere alirlar. Ciktiktan sonra gittigin ulkede oturum ve kayit islemlerini yaptirip konsolosluga erteleme yaptir. Zira 5-6 ay sonra Turkiyeye girisinde sorun yasamamak icin.

hasan30334454
    Katılımcı

Ben şimdi turkiyedeyim vizem aile birleşimi vizesi sorun yok yani haftaya kesin elimde olur benim tek derdim askerlik şehirden çıkış yapamam.  Burda benmi halledecem yoksa almanyada eşimmi halledecek.  Bide ertelememe gibi bişey olabilir mi herhangi bir sorun

fuk_18
    Katılımcı

askerlıkde yas 21 oldu artık yıne sevınmıssındır

RdsEdi
    Katılımcı

Arkadasim gerekli aciklamayi yaptim. Vizen eline ulastiginda sorunun ortadan kalkar. Askerlik suben ile telde konusabilirsin. Ama kesin bir genelge var bu konuda.

http://www.asal.gov.tr adresinden Er Islemleri–>Erteleme Islemleri–>Yurt Disinda Calisanlarin Ertelemeleri bolumunde alttaki paragrafi bulabilirsin. Gayet acik.

d. Yabancı ülkelerde oturma veya çalışma iznine sahip bir bayanla evlenerek “aile birleşimi antlaşmaları” kapsamında kendisine başlangıçta sadece oturma izni verilen, ancak çalışma izni verilmediği için işçi statüsü kazanamayanlar da “potansiyel işçi” olarak kabul edilir ve çalışma izni alıncaya kadar başvuru yılını takip eden yılın 31 Aralık tarihine kadar askerlik işlemleri ertelenir.

Buradan da bakabilirsin.
    https://www.asal.msb.gov.tr/er_islemleri/yurtdisiislemleri.htm

Arkadasim askerlik isi esinin degil senin isin. Vizen geldikten sonra arayacaksin askerlik subeni, aile birlesimi ile yurtdisina yerlesecegini aile birlesim vizenin elinde oldugunu ileteceksin. Gerekli evraklari soracak, askerlik subene gideceksin erteleyecekler. Bu kadar basit. Korkmana gerek yok. 38 yasina kadar sorun olmaz. Bakaya veya yoklama kacagi olman da durumu degistirmez. Yalniz en onemli husus, askerligini yalnizca 1 kez 3 ayligina ertelerler. Yurtdisina bu surede cikman ve gittigin ulkede oturum izni alman sart. Bu izinleri aldiktan sonra orada konsolosluga danisacaksin. Gerekli belgelerle, askerligin en az 38 yasina kadar konsoloslukta tecil edilecek. Eger yurtdisina ciktiginda islemleri konsoloslukta yaptirmaz isen, TR'ye gittiginde sorun yasarsin. Tutuklanabilirsin.

Ben şimdi turkiyedeyim vizem aile birleşimi vizesi sorun yok yani haftaya kesin elimde olur benim tek derdim askerlik şehirden çıkış yapamam.  Burda benmi halledecem yoksa Almanya'da eşimmi halledecek.  Bide ertelememe gibi bişey olabilir mi herhangi bir sorun

fuk_18
    Katılımcı

süresiz oturumun olmadan 38 yasına kadar erteleme alamazsın ve mutlaka bırsey sunmam gerek kursa gıdersne kursdan belge alıp calısıyorsan ıs yerınden belge alıp

RdsEdi
    Katılımcı

Eyvallah kardesim. Atlamisim. Haklisin.

süresiz oturumun olmadan 38 yasına kadar erteleme alamazsın ve mutlaka bırsey sunmam gerek kursa gıdersne kursdan belge alıp calısıyorsan ıs yerınden belge alıp

ScreaM18
    Katılımcı

Hasan kardesim Selamlar kusra bakma biraz yogunluktan dolayi giremiyorum fazla siteye ve internette… kardesim ben su an almanyaya geldim..kagit kürek islerini hallediyorum ondan dolayi fazla vaktim olmuyo girmeye.Kusra bakma… neyse umarim islerini halletmissindir ama ben yinedde sana söyleyim,BEN TÜRKIYEDEYKEN ASKER KACAGIYDIM…AILE BIRLESIMI VIZESI GELDIKTEN SONRA; vizem ile Almanya Türk konsoloslugunda erteleme yapildi.bunu bizzat kendi Alman e$im yapti..ben konsoloslugu telefonla aradim, ve 3 aylik askerlik erteleme islemini yaptirmak istiyorum dedim ,$u an türkiyedeyim Aile birlesimi vizemi aldigimi söyledim,ve onlarda e$imin gerekli belge,resim…vs ve evlilik belgesi ile gelmesini söylediler…neticede e$im alman oldugu icin amcamla birlikte gidip gerekli evraklari verip ertelemeyi yaptirdilar ve yalandan imzayida konsolosluktakiler kendileri attilar benim icin :) :) sorunsuzca halloldu ….tabi konsolosluktan tecil kagitlarinin türkiyedeki bagli oldugu oldugun askerlik $ubene gelmesi 3-4 haftayi buluyo…Sen tecili yaptirdiktan 1 hafta sonra $ubeyi aramaya baslayabilirsin almanyadan tecil kagitlarim geldimi diye ;) ;) ;) ;)…..

Daha detayli bilgileri ve neler gerekli yazmi$tim bakarsan bulabilirisn…

Simdilk herkese kolay gelsin..basarilar…

7 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.