Dünyanın En Pahalı Pasaportuna Zam Tepkisi..

Forumlar Almanya ve Diğer Avrupa Ülkeleri İle İlgili Genel Bölüm Dünyanın En Pahalı Pasaportuna Zam Tepkisi..

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    fuk_18
    Katılımcı

Yeni yılla birlikte pasaport harçlarına gelen zam, vatandaşları şoke etti. 2012’de 162 Euro olan, 4-10 yıl arası geçerli pasaportlar 49 Euro zamla 211 Euro’ya çıkarak dünyanın en pahalısı konumunu sağlamlaştırdı. Artan harçlara tepki gösteren vatandaşlar zamların hemen geri çekilmesini istedi.

AVRUPA’DA yeni yılda pasaport almak için başkonsolosluklara giden vatandaşlar ‘zam şoku’ yaşadı. 10 yıllık yeni pasaport 49 Euro zamlandı. 2012’de 162 Euro olan 4-10 yıl arası geçerli yeni pasaport, 211 Euro’ya çıktı. Alman vatandaşları 10 yıllık pasaport için 59, İspanyollar 25, İtalyanlar 42.50, ekonomik krizle boğuşan Yunanlar ise 84 Euro ödüyor. Almanya ayrıca 26 yaşından küçük vatandaşlarından 10 yıllık pasaport için sadece 37.50 Euro alıyor. Fahiş zamma sert tepki gösteren vatandaşlarımız “Türk vatandaşı olmak bu kadar pahalı mı” diye sordu. İşte zamma verilen tepkiler:

İşSİZLER NASIL ÖDEYECEK
    Hakan Büyükkaya (Düren): “Yeni pasaport için geldim. Harcın 162 Euro’dan 211 Euro’ya çıkarıldığını duyunca şok oldum. Hanımın pasaportunu seneye çıkartacağız. İki de çocuk var. İşsiz ve emekli olanlar bu parayı nasıl ödeyecek.”

KASADA ÖĞRENDİ
    Ramazan Kalay (Burscheid): “Yeni pasaportun 211 Euro’ya yükseldiğini kasada duydum. Artıştan kimsenin memnun olmadığını yetkililere iletmek isterim. Herkesin bu ücreti ödeyecek gücü var mı bilemiyorum.”

RESMEN SOYGUNCULUK
    Özgür Çetinkaya (Köln): “Üç çocuğum var. Eşim geçen yıl eski fiyattan aldı. Pasaport harçlarındaki fiyat artışını dün haberlerde izledim. Bu resmen soygunculuk. Askerlik ücreti zaten yüksek, şimdide pasaporta zam. Yetkililer, yurt dışında yaşayanların çok parası olduğunu mu düşünüyor.”

ESKİ ALMANYA YOK
    Olpe kentinden gelen Ali Yamak, Refrath’dan gelen Haydar Taşkıran ve yine Olpe’den Kemal Yılmaz da, konsolosluklarda pasaport ücretlerine yapılan artışın kabul edilemez düzeyde olduğunu açıkladı. Yılmaz ve Yamak üçer kişilik aileleri olduğunu belirterek, “Her bir aile için yaklaşık 150 Euro daha fazla ücret ödeyeceğiz. Ekonomik kriz herkesi vurdu. Almanya artık eski Almanya değil. Fakir ve çok çocuklu aileler bu ücreti nasıl ödeyecek” diyerek tepkilerini dile getirdi.

AYIPLIYORUM Hüseyin Koç (Bochum): “Bu zammın gerekçesi nedir? Nereden çıktı bilemiyorum? Yüzde 30’a varan bir artış yapılmış. Kınıyor ve ayıplıyorum.”

BU KADARI FAZLA Fikret Afat (Dortmund): “Bu kadar da olmaz. İşsiz bir vatandaş olarak beş kişilik ailem var. Üç çocuğum da okuyor. Bu zammın altından nasıl kalkarız. Avrupa’da yaşanan ekonomik krizde bu kadarı da çok fazla.”

ACI YENİ YIL HEDİYESİ Fahrettin Ertürk (Dortmund): “50 Euro’ya yakın bir zam olmuş. Acı bir yeni yıl hediyesi gibi. Bu zammı kınıyor ve yetkililerden durumu tekrar gözden geçirmelerini talep ediyorum. Devletimiz bütçe açığını biz Avrupalı Türk’ten mi kapatmaya çalışıyor?”

SÖYLENECEK BİRşEY YOK
    Volkan Afat (Dortmund): “Söylenecek bir şey kalmadı. Eziyet çektiriyorlar. Bu zammı kınıyorum. Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz zaten belimizi büktü. Lütfen devletimizin yetkilileri 50 Euro’ya yakın zammın haksızlık olduğunu kavrasın. Öğrenciyim, bu kadar parayı nasıl ödeyeyim?”

TÜRK PASAPORTU ALMAYACAĞIM
    Mehmet Koç (46) Berber: “Pasaportlara gelen zam çok anlamsız. Bu yurtdışında yaşayan vatandaşları bedelli askerlikte olduğu gibi yolunacak kaz gibi görme zihniyetidir. Ben, eşim ve çocuklarım Belçika vatandaşlığına sahip olduğumuz için, 150 auro’ya 10 yıllık Belçika pasaportu alıp Türkiye’ye gideceğiz. Bir daha da Türk pasaportu almayacağız.”

DEVLETİMİZ ADALETSİZ
    Mehmet Topkaya (58) Emekli: “Her gün konsolosluk hizmetlerine zam yapılıyor. Bu fiyatın dünyada bir benzeri yok. Böyle pasaport mu olur? Böyle vatandaşlık mı olur? Lafa geldi mi Avrupa’da vatandaşlarım var deniyor. Askerlik konusunda olduğu gibi devletin Avrupa’daki Türklere adaletsiz davrandığını düşünüyorum.”

CİDDİ Mİ şAKA MI
    Mithad Serhadlıoğlu (62) Eczacı: “Konuştuğum türklerin çoğu ‘Bu ciddi mi, yoksa şaka mı?’ dedi. Bu zammı da gülerek karşılıyorum, hayırlara vesile olsun!”

GERİ ALINMALI
    Zübeyde ve futbolcu oğlu Demircan Dikmen, “Yeni yılla birlikte televizyon ve radyo vergisine zam geldi. Kira, elektrik ve hayat şartları gün geçtikçe artarken bir de buna pasaport harçlarının eklenmesi bizleri zor duruma soktu. Zamlar biran önce geri alınmalı.”

ANLAM VEREMİYORUZ Yusuf ve oğlu Alaaddin Kaplan: Pasaport harçlarının artırılmasına anlam veremeyen baba oğul “Buradaki insanlar zaten zor geçiniyor. Hayat şartları her gün pahalılaşıyor. Kalabalık aileler bu ücreti nasıl öder” dediler.

49 EURO TASARRUF ETTİ Mehmet şahin: Yeni pasaport için Aralık 2012’de başkonsolosluğa başvurduğu için 162 Euro ödeyen Mehmet şahin, “İyi ki, önceden hareket etmişim 49 Euro tasarruf ettim” diyerek sevincini dile getirdi.

YANIMDA O KADAR YOK
    Gönül Turgut: Başkonsolosluğa yeni pasaport için gelen Gönül Turgut, kendisinin sosyal yardımla geçindiğini belirtip, “Eyvah haberim yoktu. şimdi ne yapacağım. Yanımda da 211 Euro yok” diyerek bir yakınından telefonla para getirmesini istedi.

YOLUNACAK KAZ DEĞİLİZ
    Hayati Aktürk (balıkçı): “Hala yolunacak kaz olarak görülüyoruz. Bu on yıllık pasaportlar yeni çıktığında da ücretler fahiş derecede yüksekti ve vatandaşlarımızın tepkisi ve medyanın desteğiyle bu bir miktar düşürülmüştü. şimdi yine yükseltilmesine anlam veremiyorum.”

BU KADARINI BEKLEMİYORDUK
    Oğlu Gökhan ve eşi Fatma ile Münih konsolosluğu önünde pasaport sırasına giren Orhan Yanık, “Pasaport harçlarına yılbaşında zam geleceğini tahmin ediyorduk. Ama bu kadarını beklemiyorduk. şimdi üç kişi 150 Euro daha fazla ödeyeceğiz. Bir de bunun buraya iki defa gidiş geliş ve fotoğraf çektirme gibi yan masrafları var, biraz insaf” dedi.

NASIL OLUR, İMKANSIZ
    Konsolosluk önündeki uzun kuyrukta sırasını bekleyen Zafer Aksüt “Nasıl olur, imkansız. Daha dün internetten baktım 162 Euro yazıyordu. Bunun duyurusunu önceden neden yapmıyorlar. Bari internetteki ücret tabelasını değiştirsinler, millet ona göre tedarikli gelsin. Zaten pahalıydı, şimdi süper olmuş” derken konsolosluğa başka bir işlem için gelen Mahmut Türkoğlu da “Pasaporta zam geldiyse diğerlerine de zam gelmiştir. Yukarı çıkınca göreceğiz bizi nasıl bir sürpriz bekliyor” diye konuştu.

2012 TARİFESİNDEN ÖDEDİ
    Frankfurt Başkonsolosluğu’ndan geçen yıl başvurduğu pasaportunu alan ve 2012 tarifesinden 10 yıllık pasaport için 162 Euro ödeyen üç çocuk annesi İlknur Savam, yeni yılda yapılacak başvurularda 10 yıllık pasaport için ödenecek 211 Euro’yu çok buldu. Savam, “Bunu kaldıramayacak çok sayıda Türk var” dedi. Kardeşi Semra Savam da üç çocuklu bir ailenin beş pasaporta bin 55 Euro ödemesi gereğine dikkat çekerek, “Ablam başvuruyu geçen yıl yaptığı için 162 Euro ile kurtuldu. Ancak çocukları için önümüzdeki günlerde yeniden başvuracak. Bunu ödeyemeyecek çok sayıda vatandaşımız var” dedi.

KRİZ ZAMANI OLUR MU
    Oğluyla birlikte yeni pasaport için gelen Famil Aras da “Yılbaşından önce zam olur diye geçen hafta geldik. Eski ücretler geçerliydi. Fakat eksik bir belge yüzünden benim ve oğlumun işlemleri yapılamadı. Yeni yıla kaydı. Memurlar zam gelecek dedi ama ne kadar olacağı bilinmiyordu. şimdi burada öğrendim. Hanımın pasaport eski ücretten bizi ki yeni ücretten. Pasaport başına 50 Euro zam. Kriz zamanı böyle zam mı olur.”

NEREYE HARCANIYOR BU PARA
    Kuyrukta bekleyen Mustafa Akyol, Seyfettin Bozkurt ve İlhan Gümüş hem zamma hem de kışın uzun bekleme süresine tepki gösterdi. “Askerlik zamlandı, pasaport zamlandı, peki bu kuyruk çilesi ne olacak” diyen Mustafa Akyol, “Vatandaştan bu kadar para toplanıyor, peki neye harcanıyor. Ben yıllardır bu konsolosluğa gelip giderim, düzen yine aynı düzen. Hadi biz biraz genciz, kuyrukta yaşlı başlı insanlar var” diye dert yandı.

KONSOLOSLUK: FAZLA OLDU
    İsviçre’nin Zürih Konsolosluğu yetkilileri de, vatandaşlar gibi zam oranlarının yüksek olduğunu düşünüyor. Bir konsolosluk yetkilisi dün itibarıyla 40 adet pasaport uzatım işlemi yaptıklarını ve yeni harçları uyguladıklarını belirterek, “İnsanlar tabi ki memnun değil ama şu ana kadar yüksek sesli bir şikayet de almadık. Ancak yakınmaların başlayacağı kesin” dedi.

şOKE OLDUK
    Volkan ve Sibel Erçin: “Yeni yılda açıklanan pasaport zamları ile resmen şoke olduk. İsviçre zengin ülke ama biz Türkler parayı ağaçtan toplamıyoruz. Dört kişilik bir aile, pasaport uzatımı için bin Frank’tan fazla ödeyecek. Bu nasıl bir mantık anlamak mümkün değil.”

KİRAMIZI ZOR ÖDÜYORUZ
    Selma Özcan: “Maaşlarımız olduğu yerde duruyor. Zaten ekonomik kriz herkesi vurdu. Bir de konsolosluk işlemlerine zam gelmesi vatandaşlarımızı daha da sıkıntıya sokacak. Ev kiramızı zor ödüyoruz. Pasaporta gelen zamdan kimse memnun değil.”

BİRAZ DA BİZİ DÜşÜNÜN
    Mehmet Özkan: “Arhus’dan Kopenhag’a gelmek için 1500 kron harcadım. Ben çalışmadığım için böyle. Çalışanlar izin alınca iş kaybına uğruyor. Kalabalık bir aile Arhus’dan gelirse 5-6 bin kron harcamak zorunda. Bence harçlar zaten yüksekti, şimdi daha da yükseldi. Neden hep biz devletimizi düşünmek zorundayız. Biraz da devletimiz bizi düşünerek Arhus’da bir konsolosluk şubesi açsın.”

SANDIĞINIZ GİBİ KAZANMIYORUZ
    Erol Tınas: “Bu yüksek zammın nedenini anlamakta güçlük çekiyorum. Yurt dışında hizmet sunan konsolosluklarımız bize daha iyi hizmet sunacakkken daha yüksek harç ödemek zorunda bırakılıyoruz. İnsanların ekonomik durumu devletimizin sandığı kadar iyi değil.”

HİÇ BİR ÜLKEDE BU KADAR DEĞİL
    Yusuf Can Çayır ve Yusuf Çayır: “Avrupa’da başka hiç bir ülkede bu kadar yüksek bir pasaport harcı yok. Bize enflasyonun üzerinde zam uygulamasını anlayamıyoruz. Bilindiği gibi Avrupa’da ekonomik sıkıntı had safhada. İşsizlik vatandaşlarımızın belini büküyor. Bir çok vatandaşımız ancak sosyal ödenekle geçinmeye çalışıyor. Zamlar tekrar gözden geçirilmeli.”

REKORA İMZA ATTIK
    Hakan Karakaş: “Pasaport zammını hayretle karşıladım. 5 kişilik ailenin yeni pasaport için 1055 Euro ödemesi gerekiyor. Harçlar konusunda Türkiye rekor bir artışa imza atıyor. İşsiz olanların ve sosyal ödenek alanların bu ücretleri ödemeleri mümkün değil. Bu zamlar vatandaşlıktan çıkmaya sebep olur. Türk sivil toplum kuruluşları konuya duyarsız kalmamalı.”

Avrupa Hürriyetten Alintidir.

Reyya
    Katılımcı

buna kesin önlem alınması lazım. Almanya'daki türkkonsolusluklarda adım atsan para istiyorlar. bende benzer konulara maruz kaldım. pasaport için fotoğraf konusunda beni resmen kandırdılar. :) dışarda çektirdiğim biyometrik fotoyu beğenmeyip,(ki standartlara uygun bir foto idi)  kendi içindeki fotodan çektirttiler. aynı zamanda yaşlı emekli bir amcada konsolosluk içinde çektirdiği 3 ayrı fotoyu oradaki memur beğenmeyip tekrar tekrar çektirtmiş. bunuda duyunca amcayı yanıma alıp müdürlüğüne gidip şikayet ettim ama harcanan paraları iade etmediler. ayrıca çok komik başka çalışan bir memurda benim için fotoya gerek olmadığını söylediler. benimde salaklığıma geldi açıkcası. zira pasaportumu sadece uzattırdım  ;D . ama  bunlar çok çirkin şeyler. birdaha asla mainz konsolosluğuna gitmem artık.
    ufuk benim bu yılın sonunda pasaportumu yenilemem şart. süresi bitiyor. ben mayısta Türkiyeye gideceğim. acaba ankarada yaptırsam daha ucuza mal olur açısından.. birde benim yaşadığım yerde konsolosluk yok. çok uzakta. yani benim passım 2013 kasım ayında süresi bittiyor. bu işlemi Almanya'da değilde, tatil için gittiğimde,Türkiyede yaptırsam olurmu acaba?

Reyya
    Katılımcı

yalnız yabancılar dairesinin  elektronik oturma müsadesi için istedikleri ücrette  pahalı geldi bana. yarın görüşmem var. ücreti 135 euro imiş.  :-

EL-TURCO
    Katılımcı

türkiye de tabii uzatabilirsin ama türkiyede daha pahali!bknz. google

3 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.