Tr’de yaşadığım için eşime red gelebilir mi?

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    guru
    Katılımcı

Merhaba,

daha önce özelden bir çok üyeye bu soruyu sordum, sağolsunlar yardımcı oldular, fakat bugün alman sitelerinde avukatların yazdıklarını görünce bir kez daha şaşırdım ve nasıl hareket etmem gerektiğini bilmiyorum.

şimdi ben sonradan alman vatandaşı oldum tüm aile ile beraber. 1 sene önceye kadar almanyada çalışıyordum. sonra eşimle evlendim ve türkiyeye yerleştim. almanyadaki oturumumu kaldırdım.

şimdi ama almanyaya gitmeyi düşünüyoruz. ama gidince iş buldum diyelim 3 ay çalışmış olmam gerekir mi? maaş bodrosu isterler mi?
    § 5
    Allgemeine Erteilungsvoraussetzungen

bur yasada, aşman vatandaşi eş, daha önce yabancı uyruklu eşiyle , eşinin ülkesinde yaşadıysa ve diline hakimse vizeye red gelebilir diyor. hani gidin orda da yaşayın diyebilirlermiş.
    şimdi bu çok saçma değil mi? kanunen ben alman vatandaşıyım ve istediğim zaman gelip yaşıyamam mı? yoksa doğumla ve sonradan alm vatandası olanlar arasında ayırım yapılabilir mi?

şimdi napıcamı şaşırdım. gidip çalışırım ama o kadar ay ayrı kalmak istemiyorum. trde yaşamış olmam ters etki yaratması üzdü şimdi beni….. :-[

guru
    Katılımcı

yardımcı olabılecek aradaslar varsa memnun olurum.

seven-cocuk
    Katılımcı

Arkadasim ne kafani yoruyorsun sen alman vatadandasisin mantikli dusun biraz
    Sen sonradanda gecsen gercktenten almanuyruklu olsan fark etmez kanun öünde almansin bu kadar basit
    Ikincis ben bir yerde okumuştum ama tam hatirlamiyorum
    Alman yasasi diyorki alman vatandasi yabanci uyruklu esin ulkesinde yasamak zorunda degil
    Ve simdi sen hic bir sey arastirma sen alman vatandasisin gel almanyaya
    Esin turkiyeden a1 serifikasini alsin vize basvurusunfda bulunsun
    Ondan sonra eger bir sorun cikarsa söylerler sende ona gore hareket edersin
    Zaten sen alman vatandasi isen senden maas is hicbir sey istemez o yüzden kafana takma
    Kolay gelsin

EL-TURCO
    Katılımcı

aynen seven-cocuk arkadasin dedigi gibi,fazla söze gerek yok.

guru
    Katılımcı

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler…evet kanunun bazı maddelerini okudum ve sizin dediğiniz gibi oluyor. fakat  ben kısa bir süre önce almanyadaydım 2 hafta kadar kaldım. orda yabancılar şubesini aradım. kadına derdimi anlattım. bana dediki alman vatandaşı dahi olsanız gelirinizi sormak zorundayız. nasıl geçineceksiniz bilmeliyiz. bende dedim ki 3 aylık belge istenmemesi gerekiyor diye duydum dedim. sadece iş sözleşmeniz dahi olsa kafi dedi. ama sözleşmede probearbeit olmayacak yoksa red gelebilir dedi.

şimdi napcamı şaşırdım. eşim kursa başlıyor yarın. o sınavı verir vermzde ben gitmeyi iş bulamyı düşünüyordum.

fuk_18
    Katılımcı

yapmana gereken basit avukata gideceksin avukat sigortan varsa yada ailenin varsa odeme yapmicaksin avukat mektup yazacak yabancilar dairesine sorun kalmicak onlar isterseler senden yani söyle hakiki alman olsan sorun etmezlerdei ama normalde kagit ustunde herkez esit olmasina ragmen bazi yabanci dusmani memurlar bu sekilde yapiyor sen bos yere kendini yorma is aramakla falan o memurda aslinda biliyor istenmiyecegini ne demek is sozlesmesi olsa yeter belki ben tanidik yerde is sozlesmesi ciakrtcam esimi getirtince cikicam calismicam.yani sen en iyisi bu sekilde yap avukata git halleder o

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler…evet kanunun bazı maddelerini okudum ve sizin dediğiniz gibi oluyor. fakat  ben kısa bir süre önce Almanya'daydım 2 hafta kadar kaldım. orda yabancılar şubesini aradım. kadına derdimi anlattım. bana dediki alman vatandaşı dahi olsanız gelirinizi sormak zorundayız. nasıl geçineceksiniz bilmeliyiz. bende dedim ki 3 aylık belge istenmemesi gerekiyor diye duydum dedim. sadece iş sözleşmeniz dahi olsa kafi dedi. ama sözleşmede probearbeit olmayacak yoksa red gelebilir dedi.

şimdi napcamı şaşırdım. eşim kursa başlıyor yarın. o sınavı verir vermzde ben gitmeyi iş bulamyı düşünüyordum.

guru
    Katılımcı

teşekkür ederim…zaten telefonda direk bana gelir kaynağı herkesten soruluyor dedi. daha sonra ben internetten araştırdığımı söyleyince o zaman sözleşmede yeter aslında gibi konuştu. bencede sadece zorlaştırmak için yapıyorlar. dediğin gibi sorun olursa avukata giderim artık. boşuna ayrı kalmayız o zaman :)

6 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.