Almanca konjuktıv 1 direkte rede cümlesini nasıl ( indirekte rede) yapabiliriz?

Forumlar Almanca Ders ve Bilgi Bankası Almanca konjuktıv 1 direkte rede cümlesini nasıl ( indirekte rede) yapabiliriz?

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    eeeee
    Katılımcı

Jetzt, als der Meister das Haus verlassen hatte, dachte sich Zauberlehrling Charlie, er
    auch selbst zaubern kann. Da er glaubte, er hat sich die Zauberworte des Meisters
    gut gemerkt, begann den Besen zu verzaubern. Er war überzeugt, mit diesem Trick
    er die Hausarbeit viel schneller schaffen. Und schon lief der Besen und holt mit dem
    Eimer Unmengen an Wasser. Noch meinte Charlie, er wusste auch den Gegenzauber

Baybars
    Katılımcı

Jetzt, als der Meister das Haus verlassen hatte, dachte sich Zauberlehrling Charlie, er
    auch selbst zaubern kann. Da er glaubte, er hat sich die Zauberworte des Meisters
    gut gemerkt, begann den Besen zu verzaubern. Er war überzeugt, mit diesem Trick
    er die Hausarbeit viel schneller schaffen. Und schon lief der Besen und holt mit dem
    Eimer Unmengen an Wasser. Noch meinte Charlie, er wusste auch den Gegenzauber

jetzt, als der Meister das Haus verlassen hatte, dachte sich zauberling Charlie, er auch selbst zaubern könne. da er glaubte, er hat sich die zauberworte des Meisters gut gemerkt. begann den Besen zu verzaubern. er war überzeugt, mit diesem Trick  er die Hausarbeit schneller schaffe. und schon lief der Besen und holt mit dem Eimer Unmengen an Wasser. noch meinte Charlie, er wüsste auch den gegenzauber.

Baybars
    Katılımcı

simdi konuyu biraz aciklama calisayim .. konjuktiv 1 genelde 3. Bit kisinin anlatimini Birine iletmek Icin kullanilir..

ornegin:

AHMET bana yarin sinemaya gidecegini soyledi..
    Ahmet sagte zu mir, dass er morgen ins Kino gehe.

fiil tabelasi  Su sekilde

ich geh-e
    du geh-e-st
    er.sie.es geh-e

wir gehen
    ihr geh-e-t
    Sie gehen

simdi Burda simdiki zamanla birbirine benzeyen kaliplar var. ornegin Sie gehen gibi.. bu durumlarda würden yardimci fiili devreye giriyor.

ornek:
    Ahmet ile Ayse bana yarin sinemaya gideceklerini soylediler.i
    Ahmet und Ayse sagten mir, dass Sie morgen ins Kino gehen würden.

genelde Halk dilinde almanlar diger sahislar icinde bu würden yardimci fiili ile yapilan formu kullanilar. bu nedenle gercek konjuktiv1 Sadece haberlerde yada gazetelerde görürsün.

Yukardaki yazdigin paragraftaki gibi bazi ince ayrintilara dikkat etmek gerek. Konjuktiv-1 genelde söylemleri aktarmak icin kullanilir, yani cogunlukla 3. Sahsin agzindan cikani aktarmak icin..

yani dachte sich Zauberling Charlie dediginde bunu Konjuktiv-1'a degil neyi düsündügünü Konjuktiv-1'a cevireceksin.. er auch selbst zaubern könne  gibi

Reyya
    Katılımcı

simdi konuyu biraz aciklama calisayim .. konjuktiv 1 genelde 3. Bit kisinin anlatimini Birine iletmek Icin kullanilir..

ornegin:

AHMET bana yarin sinemaya gidecegini soyledi..
    Ahmet sagte zu mir, dass er morgen ins Kino gehe.

fiil tabelasi  Su sekilde

ich geh-e
    du geh-e-st
    er.sie.es geh-e

wir gehen
    ihr geh-e-t
    Sie gehen

simdi Burda simdiki zamanla birbirine benzeyen kaliplar var. ornegin Sie gehen gibi.. bu durumlarda würden yardimci fiili devreye giriyor.

ornek:
    Ahmet ile Ayse bana yarin sinemaya gideceklerini soylediler.i
    Ahmet und Ayse sagten mir, dass Sie morgen ins Kino gehen würden.

genelde Halk dilinde almanlar diger sahislar icinde bu würden yardimci fiili ile yapilan formu kullanilar. bu nedenle gercek konjuktiv1 Sadece haberlerde yada gazetelerde görürsün.

Yukardaki yazdigin paragraftaki gibi bazi ince ayrintilara dikkat etmek gerek. Konjuktiv-1 genelde söylemleri aktarmak icin kullanilir, yani cogunlukla 3. Sahsin agzindan cikani aktarmak icin..

yani dachte sich Zauberling Charlie dediginde bunu Konjuktiv-1'a degil neyi düsündügünü Konjuktiv-1'a cevireceksin.. er auch selbst zaubern könne  gibi

baybars bey teşekkürler. yalnız sizin söylediğiniz WÜRDEN ile yapılan konjunktiv 1 sadece şimdiki zaman veya gelecek zaman  diliminde yapılıyor değilmi? Ahmet und Ayse sagten mir, dass Sie morgen ins Kino gehen würden. şimdiki -gelecek zaman içeriyor.
    birde bunu geçmiş zamana uyguladığımız zaman :
    Ahmet und Ayşe sagten mir, dass sie gestern  ins Kino gegangen seien. (ahmet ve ayşe bana dün sinemaya gittiklerini söyledi. )
    veya Ahmet und Ayşe sagten mir, dass sie gestern viel zu tun gehabt hätten (ahmet ve ayşe bana dün çok işleri olduğunu söyledi.)  bu cümleleri böyle çevirdim geçmiş zamana. bende çok zaman bu konjunktiv 1 i karıştırıyorum. konjunktiv II  de hiç sorunum yok .

Baybars
    Katılımcı

baybars bey teşekkürler. yalnız sizin söylediğiniz WÜRDEN ile yapılan konjunktiv 1 sadece şimdiki zaman veya gelecek zaman  diliminde yapılıyor değilmi? Ahmet und Ayse sagten mir, dass Sie morgen ins Kino gehen würden. şimdiki -gelecek zaman içeriyor.
    birde bunu geçmiş zamana uyguladığımız zaman :
    Ahmet und Ayşe sagten mir, dass sie gestern  ins Kino gegangen seien. (ahmet ve ayşe bana dün sinemaya gittiklerini söyledi. )
    veya Ahmet und Ayşe sagten mir, dass sie gestern viel zu tun gehabt hätten (ahmet ve ayşe bana dün çok işleri olduğunu söyledi.)  bu cümleleri böyle çevirdim geçmiş zamana. bende çok zaman bu konjunktiv 1 i karıştırıyorum. konjunktiv II  de hiç sorunum yok .

tabi bunun gecmis zamanida var..yalniz arkadas ozelden msj yazmisti..baslangic olarak birseyler anlatiirmisiniz diye.. esasolarak kullanim alanini  ogrendikten sonra kaliplari daha dogrusu fiilin formulunu ogrenmek ezber konusu oluyor..

asyacex
    Katılımcı

ich habe heute keine zeit bu cümle konjuktıv 1 nasıl yapılır? er sagt, dass heute keine zeit habe bu şekildemi olacak

5 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.