E Devlet Giriş, E Devlet Şifre Alma, E Devlet Şifre Sıfırlama

E-devlet, T.C. vatandaşlarının ihtiyaç duyduğu devlet tarafından sağlanan birtakım hizmetlerin online ortamdan kolayca elde edilmesini sağlayan bir sistemdir. E- devlet sistemine kolay bir şekilde giriş yapabilir; adli konulardan eğitime, tapu işlemlerinden evrak takibine kadar birçok işleminizi görüntüleyebilir; sonuçlarını öğrenebilirsiniz. E- devlet sistemi, kişiye özel bir sistem olup son derece güvenlidir.E-Devlet Giriş ve Şifre Alma

Her vatandaş, T.C. kimlik numarası ve şifresiyle direkt giriş yapabilir. Şifrenin yanı sıra, mobil imza, e- imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı seçeneklerini de kullanabiliyorsunuz. E- devlet sistemi kişinin ihtiyacı olan belgeleri ya da bilgileri ilgili kuruma gitmeden gerçekleştirebilmesini sağlamaktadır. Bu sayede, zamandan da ciddi bir tasarruf sağlamakta, pratik bir alternatif olmaktadır. Her geçen gün, e- devlet sistemine yeni ve gerekli  bilgi alanları eklenmektedir. Bu şekilde T.C. vatandaşları, bilgiye daha kolay erişebilir bir duruma geliyor.

E- Devlet Hizmetleri Nelerdir?

Sistem içerisinde yüzlerce nitelikli içerik olduğu söylenebilir. Resmi kurumların sunduğu hizmetler, belediye hizmetleri, firma hizmetleri, üniversiteler, diğer kurum portalları, yeni eklenen hizmetler ve çok kullanılanlar şeklinde temel başlıklar bulunmaktadır.  Resmi kurum hizmetleri, genel itibariyle en çok tercih edilen ana başlıklardan biri. İçerisinde, adalet, eğitim, genel bilgiler, tarım ve hayvancılık, devlet ve mevzuat,  güvenlik, telekomünikasyon, harç ve cezalar, sosyal güvenlik ve sigorta, trafik ve ulaşım, vergi, kişisel bilgiler şeklinde alt başlıkları bulunuyor. Her bir başlığın içerisinde birçok enformasyon seçeneği de yer almaktadır. Belediye hizmetlerinde ise, yaşadığınız bölgeyi seçerek gerekli bilgileri görüntüleri kontrol edebiliyorsunuz. Firma hizmetleri içerisinde ise, e- devlet sistemine tanımlanmış firmalar yer alıyor. Buradan abonelik, borç ya da alacak sorgulama gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  Aynı şekilde sisteme kayıtlı olan üniversiteler üzerinden de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Açıköğretim de bu sisteme dahildir. Yanı sıra, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Başbakanlık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi resmi kurumların görevlendirdiği hizmetleri de e- devlet ile gerçekleştirebilirsiniz.

E- Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Sisteme giriş yapmanız için, belirtildiği üzere birçok farklı seçenek var. Fakat tüm alternatifler için vatandaşın T.C. kimlik numarasını kullanması şart. Şifre yöntemini hangi şekilde seçmiş olursa olsun, ilk etapta muhakkak PTT üzerinden şifre almış olması gerekiyor. Devlet tarafından görevlendirilmiş resmi kurum PTT’dir. Bu nedenle farklı bir kurum ya da site üzerinden şifrenizi alamıyorsunuz.  Şifrenizi PTT’de gişe işlemleri bölümünden alabiliyorsunuz.  2 TL karşılığında, nüfus cüzdanınızla beraber görevli kişiye gerekli bilgileri iletip, şifrenizi kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra, güvenliğinizi kuvvetlendirmek adına kendinize yeni bir şifre belirleyerek sisteme giriş yapmalısınız. Bununla beraber, sonrasında, mobil imza, e- imza, T.C. kimlik kartı gibi yöntemleri hesabınıza tanımlatabilirsiniz. Bu durumlarda GSM numaranızı operatörünü de belirterek sisteme tanımlatmanız lazım. Bu aynı zamanda şifrenizi unuttuğunuz zaman da size yardımcı olacaktır.

E- Devlet Sistemine Giriş

E- devlete giriş yapabilmek için, yukarıda da belirtildiği üzere T.C. kimliğiniz üzerine tanımlanmış bir adet şifreniz olması lazım. Belirtilen şekilde şifrenizi edindikten sonra, e- devlet resmi sayfasını kullanmalısınız. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/e-Devlet-Sifresi web sitesini kullanarak ana giriş ekranına erişebilirsiniz. Aynı şekilde E- Devlet Kapısı ismiyle, AppStore ya da PlayStore’dan da uygulamasını edinebiliyorsunuz. Sistem sizin için ilk olarak e-Devlet şifresiyle giriş yapma alanını gösterse de, mobil imza ya da e- imza gibi yöntemler tanımlıysa; onu da tercih edebilirsiniz. Bunun için yan sekmelerden size uygun alanı tıklamanız yeterli. Sisteme giriş yaparken sanal klavye seçeneğini de güvenlik durumunuza göre tercih edebilirsiniz. İstenen bilgileri tamamladıktan sonra, sisteme giriş yap seçeneğini kullanarak ana sayfada geçiş yapabilirsiniz. E- devlet hizmetlerinde belirttiğimiz tüm alanlarla ilgili alt başlıklara ulaşabilir, istenen işlemleri gerçekleştirebilir ve evrak çıktısı alabilirsiniz.

E- Devlet Sisteminin Avantajları

İlk olarak e- devlet, isminden de belli olduğu üzere elektronik ortamda veri sağladığı için 7/ 24 kolaylıkla erişim sağlamanız mümkün. Yanı sıra, bilgileriniz sistem içerisinde her zaman en güncel şekliyle yer alır. Bu yüzden yeni bilgilerinizi kısa süre görebilirsiniz. Resmi kurumların neredeyse hepsine ait birçok hizmet ve işlem olanakları da sistem bünyesinde yer almaktadır. Bu şekilde, ilgili kuruma gitmeden direkt olarak elektronik sistem üzerinden bilgilerinizi edinebilirsiniz. Yazdırma seçeneğini kullanabilir ya da direkt kaydedebilirsiniz. Böylece bilginin bir kopyası da hızlı bir şekilde sizde olur. Yanı sıra, günümüzde birçok firma ya da diğer birçok kurum e- mail sistemleri üzerinden iletişime geçiyor. Evrak teslimi, bilgi sorgulama gibi birçok işleminizi e- devlet üzerinden yapabilir ve PDF şeklinde bir kopyasını firmanıza ya da ilgili kişiye gönderebilirsiniz. Herhangi bir ek ücretinin olmaması da en önemli avantalarından biri.

E- Devlet Şifre Değiştirme, Şifre Sıfırlama

Şifrenizi değiştirmeniz gereken bazı durumlar olabilir. Bunlardan ilki, belirttiğimiz üzere ilk kez e- devlet şifresi aldıktan sonra gerçekleşmelidir. Güvenlik nedeniyle, PTT’den almış olduğunuz yeni şifreyi kullanıp sonraki adımda şifrenizi yenilemelisiniz. Yanı sıra, şifrenizi biri gördüyse ya da paylaşımda bulunduysanız veya güvenmediğiniz bir cihaz üzerinden giriş yaptıysanız şifre yenileme yapmanız önemlidir. Bu şekilde sistemi daha güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Şifrenizi unutmanız durumunda ise, giriş ekranında yer alan ‘şifremi unuttum’ butonuna tıklamalısınız. GSM numarası ile ya da diğer alternatifleri kullanarak şifrenizin sıfırlanmasını talep edebilirsiniz. Size gelen onay linkini kullanıp yeni şifre oluşturma ekranına geçiş yapabilirsiniz. Güvenli bir şifre belirledikten sonra, T.C. kimlik numarası ve yeni şifre kombiniyle yeniden sisteme girebilirsiniz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir