Almanca, Almanya Verben mit Reflexivepronomen (dönüslü catili fiiller) - ALMANCAX

Verben mit Reflexivepronomen (dönüslü catili fiiller)

• 7 Yanıt
  • 9890 Gösterim

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı derwisch

• almancax Fanatiker
  • Seviye 144
Verben mit Reflexivepronomen (dönüslü catili fiiller)
« : Aralık 29, 2006, 04:50:06 ös »
selam,

Bu gün diger bir sayfada "reflexive Verben" ile ilgili bir konu gecmisti. Daha ayrintili bilgileri burada vermeyi düsündüm. Her ne kadar sürc-i lisan edersem aff ola... Özellikle Mikail'den rica etsem gördügü yanlislarima bir el atabilir mi?

Reflexive Verben
Dönüslülük fiilleri 

Dönüslülük fiilleri dönüslülük zamirleri ile birlikte kullanilan fiillerdir. Cümlenin yükleminde anlatilan eylem öznesine geri döner. Örnek olarak:
sich beeilen(acele etmek), sich ärgern(kizmak), sich rasieren(tras olmak)

Ich schäme mich. ...utaniyorum
Du eignest dir neue Fertigkeiten an. ...kendine yeni aliskanliklar ediniyorsun
Liebeskummer lohnt sich nicht. ...karasevdaya degmez
Wir fürchten uns vor der Dunkelheit. ...karanliktan korkuyoruz
Ihr habt euch selber eingeladen. ...kendinizi davet ettiniz
Sie zweifeln an sich.
...kuskulaniyorsunuz

Gercek Dönüslülük Fiilleri

Bu fiiller sürekli sabit bir dönüslülük zamiriyle birlikte kullanilan fiillerdir.

Mit Akkusativ:
sich auskennen (ich kenne mich aus), sich beeilen(acele etmek) , sich bewerben(basvuruda bulunmak), sich betrinken(sarhos olmak) , sich erholen(dinlenmek) , sich ereignen(vukuu bulmak) , sich räuspern(hafifce öksürmek) , sich schämen(utanmak) , sich verirren(kaybolmak) , sich verlieben(sevdalanmak) usw.

Mit Dativ:
sich etwas aneignen (benimsemek) (ich eigne mir etwas an ...ben bir seyi benimsiyorum), sich etwas anmaßen( bir seyde hak iddia etmek), sich etwas einbilden(bir seyi tahayyul etmek) usw.

Ich beeile mich. ...acale ediyorum
Nicht: Ich beeile.

Der Mann bildet sich etwas ein.   ...adam bir seyi tahayyul ediyor
Nicht: Der Mann bildet etwas ein.

Özneye uygun bir kisi zamiriyle birlikte kullanilmalidirlar:

Ich beeile mich.
Nicht: Ich beeile euch.
Nicht: Ich beeile die Kinder.

Der Mann bildet sich etwas ein.   
Nicht: Der Mann bildet ihnen etwas ein
Nicht: Der Mann bildet seinem Sohn etwas ein.

Bu cümlelerle ilgili özneye soru sorulamaz. Yani söyle diyemeyiz:

Ich beeile mich.
Nicht: Wen beeile ich?

Der Mann bildet sich etwas ein.   
Nicht: Wem bildet der Mann etwas ein?

Yari Dönüslü Fiiller

Böyle tanimlamayi uygun buluyorum cünkü belli basli fiillerin hem dönüslü hem dönüssüz varyantlari (cesitlemeleri) vardir.
Örnek olarak "ärgern, jemenden verlassen,jemanden fürchten; sich ärgern, sich auf jemanden verlassen,sich vor jemandem fürchten fiillerine bakalim...

Reflexive Verbvariante                                                                    Nicht reflexive Verbvariante

sich ärgern = Ärger empfinden  ...kizmak                                            ärgern = Ärger verursachen ...kizdirmak
Ich ärgere mich                                                                             Ich ärgere ihn.

sich auf jemanden verlassen = auf jemanden vertrauen ...birine güvenmek   jemanden verlassen = bei jemandem weggegehen ...terketmek
Sie verlässt sich auf ihren Mann. ...o kocasina güveniyor                       Sie verlässt ihren Mann. ...o kocasini terkediyor

sich vor jemandem fürchten. ...korkmak                                                 jemanden fürchten. ...korkutmak
Wir fürchten uns vor ihnen. ...korkuyoruz                                            Wir fürchten sie. ...korkutuyoruz

Yari dönüslü fiillerin zamirleri atilamazlar:                                                                                     

sich ärgern „Ärger empfinden”:
Nicht: Ich ärgere.
Nicht: Ich ärgere ihn.
Nicht: Wen ärgere ich?   

Farkli bir kisi zamiriyle birlikte kullanilamazlar:

sich vor jemandem/etwas fürchten:
Nicht: Wir fürchten vor ihnen.
Nicht: Wir fürchten euch vor ihnen.
Nicht: Wen fürchten wir vor ihnen?

Dönüslü Kullanilan (sözde dönüslü) Fiiller

Fiilin anlami degismese de bunlardaki zamirlerin yerine baska zamirleri ya da isimleri kullanmak mümkün olur. Bu nedenle gercek dönüslü fiil degillerdir.

Reflexive Verwendung          Nicht reflexive Verwendung

Der Mann wäscht sich. ...adam yikaniyor        Der Mann wäscht den Wagen. ..adam arabasini yikiyor
Der Frisör rasiert sich. ...berber tras oluyor         Der Frisör rasiert den Kunden. ...berber müsterisini tras ediyor
Du widersprichst dir. ...sen kendinle celisiyorsun          Du widersprichst der Direktorin. ...müdüreyle tartisiyorsun
Sie achten gut auf sich. ...kendinize iyi bakiyorsunuz     Sie achten gut auf ihn.
...ona iyi bakiyorsunuz

Sözde Dönüslü Fiillerinin Kullanimi

Bu fiillerdeki zamirler cümlede öznenin rolünü oynarlar, eger nesneyle, özne ayniysa:

Der Mann wäscht sich. ...adam yikaniyor_ya da_ adam kendini yikiyor. 
nicht = Der Mann wäscht den Mann.
nicht = Der Mann wäscht ihn.

Bu zamirler akkusativ ya da dativ nesnelerin yerini tutarlar:

Akkusativobjekt:
Er wäscht sich.
Du hast dich verletzt.
...kendini yaraladin

Dativobjekt:
Du widersprichst dir häufig.
Er gönnt sich eine Pause
. ...kendine mola veriyor

Präpositionalobjekt:
Achtet gut auf euch!.
Sie adressieren den Brief an sich ...onlar mektubu adresine gönderiyorlar
(burada ayrilabilen önek alan fiilin bu eki sona atilmis ve zamir yanina gelmistir)

Sözde Dönüslü Fiillerin Özellikleri:

Bunlardaki zamirler anlami degismeden baska bir kisi zamiri ya da özneyle birlikte kullanilabilirler

Er rasiert sich.
Er rasiert den Kunden
Er rasiert ihn.
Achtet gut auch euch!
Achtet gut auf die Kinder!
Achtet gut auf sie!

Dönüslülük zamirinden sonra soru gelebilir:

Er rasiert sich.
Wen rasiert er? Sich.
Sie adressieren den Brief an sich.
An wen adressieren sie den Brief? An sich.

Dönüslülük zamiri olumsuzlanabilir:

Er rasiert sich. Er rasiert nicht sich, sondern den Kunden.
Er gönnt sich eine Pause. Er gönnt nicht sich, sondern nur den anderen eine Pause.

"selbst" sözcügü ile anlamlari güclendirilebilir, bu daha cok halk dilinde görülür:

Er rasiert sich. Er rasiert sich selbst.
Sie adressieren den Brief an sich. Sie adressieren den Brief an sich selbst.
Sie hat sich zur Party eingeladen. Sie hat sich selbst zur Party eingeladen.

Çevrimdışı yücel

• almancax Fanatiker
  • Seviye 224
  • Gidemedigin Yer Senin Degildir...
Ynt: Verben mit Reflexivepronomen (dönüslü catili fiiller)
« Yanıtla #1 : Aralık 29, 2006, 05:37:24 ös »
harika bir calisma derwisch tesekkürler
Bir tek saat, beş vakit namaza abdestle kâfi gelir. Acaba yirmi üç saatini şu kısacık hayat-ı dünyeviyeye sarf eden ve o uzun hayat-ı ebediyeye bir tek saatini sarf etmeyen, ne kadar zarar eder, ne kadar nefsine zulmeder, ne kadar hilâf-ı akıl hareket eder!

Halbuki namazda ruhun, kalbin, aklın büyük bir rahatı vardır. Hem cisme de o kadar ağır bir iş değildir.

Risale-i Nur (Sözler)

Çevrimdışı mikail

• almancax Fanatiker
  • Seviye 761
« Yanıtla #2 : Aralık 29, 2006, 08:16:30 ös »
Sevgili derwisch, çok aradım ama hata yok yahu, varsa da ben bulamadım,tebrikler,iyi bayramlar ve selamlar.
Yaptığın işi hevesle ve istekle yaparsan, asla sıkılmaz ve yorulmazsın.

Çevrimdışı derwisch

• almancax Fanatiker
  • Seviye 144
« Yanıtla #3 : Aralık 30, 2006, 11:39:48 öö »
harika bir calisma derwisch tesekkürler

selam,

Sag ol dostum. Iyi seneler iyi bayramlar...

Çevrimdışı derwisch

• almancax Fanatiker
  • Seviye 144
« Yanıtla #4 : Ocak 04, 2007, 11:24:13 öö »
Sevgili derwisch, çok aradım ama hata yok yahu, varsa da ben bulamadım,tebrikler,iyi bayramlar ve selamlar.

selam,

Hocam sag olun, ...da arayi cok acmayin...Tatili uzatmayin. Yoklugunuz hissedilir oldu...

Çevrimdışı bobol

• Junior Mitglied 1
  • **
  • Seviye 2
« Yanıtla #5 : Ocak 04, 2007, 11:50:10 öö »
tskler iyi guzel yazmissiniz ama ben hazla bir sey anlamdim keske turkce'sinide yazsaydiz .daha iyi anlasilirdir neyse bu benim fikrim

Çevrimdışı derwisch

• almancax Fanatiker
  • Seviye 144
« Yanıtla #6 : Ocak 04, 2007, 12:44:59 ös »
tskler iyi guzel yazmissiniz ama ben hazla bir sey anlamdim keske turkce'sinide yazsaydiz .daha iyi anlasilirdir neyse bu benim fikrim

selam,

Anlatima uygun cevirileri eklendi...
;)

Çevrimdışı Taneri

• Junior Mitglied 2
  • Seviye 0
« Yanıtla #7 : Mart 29, 2008, 08:08:03 ös »
Bu konu nun ayrintili aciklamasina ihtiyacim vardi.Tesekkür ediyorum.Ellerinize Saglik.

Almanca Çeviri | Almanca Öğreniyorum | Almanca Sayılar | Almanca Kendini Tanıtma
Almanca Günler | Almanca Kelimeler | Almanca Şarkılar | Almanca Renkler | Forum Arşivi

DESTEKLENEN DİLLER: Afrikaans Albanian Amharic Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bengali Bosnian Bulgarian Catalan Cebuano Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Corsican Croatian Czech Danish Dutch English Esperanto Estonian Filipino Finnish French Frisian Galician Georgian German Greek Gujarati Haitian Creole Hausa Hawaiian Hebrew Hindi Hmong Hungarian Icelandic Igbo Indonesian Irish Italian Japanese Javanese Kannada Kazakh Khmer Korean Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Lao Latin Latvian Lithuanian Luxembourgish Macedonian Malagasy Malay Malayalam Maltese Maori Marathi Mongolian Myanmar (Burmese) Nepali Norwegian Pashto Persian Polish Portuguese Punjabi Romanian Russian Samoan Scottish Gaelic Serbian Sesotho Shona Sindhi Sinhala Slovak Slovenian Somali Spanish Sudanese Swahili Swedish Tajik Tamil Telugu Thai Turkish Ukrainian Urdu Uzbek Vietnamese Welsh Xhosa Yiddish Yoruba Zulu