Kaliforniyum nedir?

Kaliforniyum nedir?

Kaliforniyum radyoaktif metalik bir elementtir. Kaliforniyumum sembolü CF, atom numarası ise 98’dir. Kaliforniyum elementi radyoaktif metalik bir kimyasaldır. Kaliforniyum elementi ilk kez Amerika’nın California eyaletindeki Kaliforniya üniversitesinde yapılan araştırmalardan sonra bulunmuştur. Kaliforniyum kimyasal elementi, helyum iyonlarının yüksek hızlarda çarpıştırılması ile elde edilmiştir. Uranyumdan sonra gelen en yüksek atom numarasına sahip elementtir. Bu sebeplerden ötürü piyasadaki maddi değeri çok yüksektir.

Kaliforniyum elementini nerelerde üretiliyor

Kaliforniyum elementi şu anda sadece 2 büyük devlet tarafından üretilmektedir. Bunlar Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’dır. Kaliforniyum Amerika Birleşik Devletleri’nde Tennessee’de bulunan çok yönlü bilim ve teknoloji araştırma laboratuvarı olan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda üretilmektedir. Rusya’da ise Atom Reaktörleri Araştırma Enstitüsü’nde kaliforniyum üretimleri gerçekleşmektedir.

Kaliforniyum elementi nerelerde kullanılır

Kaliforniyum radyoaktif ve kimyasal elementi, genellikle nükleer santrallerde kullanılmaktadırlar. Nükleer santrallerde nötron yayıcı olarak uygulanabilmektedir. Dünya’da sadece 2 üreticisinin olması sebebiyle maddi açıdan pahalı bir metalik elementtir.

Kaliforniyum insan sağlığına zararlı mıdır

Kaliforniyum, insan sağlığına son derece zararlıdır. Çünkü vücuda alınmasıyla birlikle hem radyoaktif bir madde olunduğundan vücutta radyasyon bırakır hem de kan hücrelerinin çalışma sistemini bozarak kan hücrelerinin gelişimini durdurur. Bu nedenlerden ötürü insan sağlığına son derece zararlıdır. Başlı başına radyoaktif madde olması kaliforniyum elementini insan sağlığına zararlı olduğunu bizlere göstermektedir. Güncel hayatımızda karşımıza sıklıkla çıkacak bir element olmamasına rağmen, bazı teknoloji ve bilim dergilerinde çoğu kez ismiyle karşılaşmamız normal bir durumdur.

Kaliforniyum fiyatı ne kadardır

Kaliforniyum zor süreçler sonunda üretilen bir elementtir. Sadece 2 ülkedeki büyük tesislerde çok kapalı koşullarda üretimi yapılmaktadır. Bu sebeple fiyatı çok yüksektir. Şu anki fiyatı yaklaşık olarak 1 gram / 60.000.000 Dolar civarındadır. Bu rakamlarda gerçekten çok yüksek rakamlardır. Üretimi de zor, satın alması da zor bir radyoaktif elementtir.

Kaliforniyum neden bu kadar değerlidir

Kaliforniyum radyoaktif elementi zor koşullarda üretilebilen bir kimyasaldır. Bu elementin üretilebilmesi için büyük ve radyasyona karşı korunaklı büyük tesisler gerekmektedir. Pahalı ve değerli olmasının bir başka nedeni ile mikro gramlar ile üretiliyor olmasıdır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir