KARACİĞER KANSERİ

KARACİĞER NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Karın boşluğunun sağ üst kısmında; mide ile diyafram arasında yer alan bir organdır. Kanı kimyasal madde, ilaç gibi maddelerden temizler. Bağırsağa safra sağlayarak yağların yakılmasını sağlar. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Enfeksiyonlara karşı bağışıklık oluşturulmasını sağlar. Aynı zamanda %70’i alındıktan sonra dahi tekrar kendini yenileyebilen tek organdır.

KARACİĞER KANSERİ NEDİR?

En kısa tanımı ile karaciğerde oluşan bir tür tümördür. Karaciğerde kanser oluşması sonucu sağlıklı hücreler yok olarak karaciğerin görevini yerine getirememesine neden olur. Yapılacak olan erken teşhis diğer kanser türlerinde olduğu gibi tedavi sürecini kolaylaştıran bir unsurdur. Diğer kanser türlerine nazaran daha az rastlanmaktadır. Hepatoselüler karsinom en yaygın karaciğer kanseri türüdür ve karşılaşılan kanserlerin %90ını oluşturmaktadır. Aynı zamanda karaciğerde görülen her tür kanser hücresi kanser olarak değerlendirilmemektedir.

KARACİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Her kanserde olduğu gibi bu kanser türünde de bazı belirtiler söz konusudur. Bu belirtiler ise; kilo kaybı, iştahsızlık, karnın üst kısmında acı, halsizlik, midede şişkinlik, göz ve ciltlerde sararmalar, dışkıda beyazlaşmalar, göz beyazlarında sararmalar, mide bulantısı ve kusma, ciltte morluklar ve kanamalar olması, güçsüzlük.

KARACİĞER RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Her hastalıktaki gibi karaciğer kanserini de tetikleyen nedenler bulunmaktadır. İlerleyen yaş, alkol ve sigara tüketimi, siroz, kanda fazla demir birikmesine neden olan şeyler, şeker hastalığı ve obezite, Wilson hastalığı, vinil klorüre maruz kalma, anemi, kaşıntı, kronik enfeksiyon, kalıtsal karaciğer hastalıkları, Hepatit B ve C enfeksiyonları, hemakromatoz ve cinsiyet gibi faktörler kanseri tetiklemektedir. Cinsiyet faktöründe ise erkekler kadınlara oranla daha meyillidir.

KARACİĞER KANSERİNDE TIBBİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Ameliyat; karaciğerdeki kanserli bölgenin kesilerek alınmasını kapsayan bir cerrahi tedavi biçimidir.
Kemoterapi; kanser hücrelerini yok edecek bir kimyasal kullanılmasıdır. Bu tedavi süreci ağız yoluyla yapılabildiği gibi karaciğeri besleyici atardamarlara doğrudan enjekte etme yöntemi ile de yapılabilmektedir.
Radyasyon Terapisi ( Işın Tedavisi); kanserli hücrelere doğrudan gönderilecek olan yüksek dereceli ışınları kapsamaktadır.
Karaciğer Nakli; başka bir bireyden alınacak sağlıklı bir karaciğerin hastaya naklini kapsayan bir tedavi sürecidir.
Ablasyon Terapisi; herhangi gibi bir ameliyata başvurulmaksızın; ısı, lazer ya da kansere bir tür asit veya alkol enjekte etmesi ile uygulanan tedavi yöntemidir.
Embolizasyon; kansere giden kan yollarının kesilmesi ve sondalar aracılığı ile çeşitli parçacıklar veya ufak boncuklar enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir.

KARACİĞER KANSERİNDE ÖLÜM BELİRTİLERİ

Sarılık, sayıklama, karın ağrısı, nefes alıp verme sırasında güçlük gibi belirtiler bu nedenler arasında gösterilmektedir.

KARACİĞER KANSERİNDEN KORUNMA YOLLARI

Alkol ve sigara gibi ürünlerin tüketiminden kaçınmak, hepatit virüslerinden kaçınmak için gerekli önlemleri almak, karaciğer yağlanmasına karşı önlemler almak. Alınan kilo miktarına dikkat edilmelidir ve düzenli olarak egzersiz yapılması da önemli korunma yollarındandır. Kullanılacak kimyasallara dikkat edilmelidir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir