Karaciğer Nakli Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karaciğer Nakli Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İçindekilerKaraciğer nakli operasyonunda belirli risk faktörleri bulunuyor. Günümüz şartlarında bu oran her ameliyat için sabit olmakla birlikte başarı oranının %90 üzerinde olduğu görülüyor. Karaciğeri tükenmiş ve fonksiyonları durmuş olan hastalar karaciğer nakli ameliyatı ile hayata döndürülebiliyor. Karaciğer hastalıklarında siroz ve karaciğer yetmezliği en ön planda geliyor. Bu tür hastalıklarda nakil işlemi yapılarak hasta en kısa süre içerisinde daha sağlıklı bir şekilde hayata kavuşturuluyor.

Hastaların organ nakli olma aşamasında toplam 2 seçeneği bulunuyor. Kadavradan ve canlıdan alınan organlar aracılığıyla bu operasyon gerçekleşiyor. Organ naklini beklemek bilindiği üzere aylar hatta yıllarca sürebiliyor. Bekleyen çok fazla hasta bulunduğundan ötürü bu sıranın yeni hastaya gelmesi adeta bir şans gibi gözüküyor. Operasyonu gerçekleştirebilmek için ilk adım uygun karaciğerin bulunmasıdır. Karaciğer ameliyatını olacak hastaların doğrudan tüm hayati fonksiyonları değişecektir. Ameliyat esnasında hayati önem taşıyan kan damarları kesilerek doğrudan karaciğerden ayılır. Bu damarların bir süre olarak karaciğer ile bağlantısı kesiliyor. Hasta bu durumda genel anestezi almış olduğu için bir şey hissetmesi mümkün değildir.

Genel olarak operasyonun ortama süreleri 4 ve 6 saat arasında değişiyor. Bazı durumlarda bu süreç uzayabildiği gibi 18 saate kadar çıkabiliyor. Ameliyat esnasında her türlü komplikasyonun oluşma ihtimali bulunuyor. Hekim her zaman hastasıyla bunu daha öncesinden konuşuyor ve hastanın kabulü sonrasında ameliyat gerçekleşiyor. Riskleri en az seviyeye indirerek anında müdahale edebilecek bir yapıya sahip olan hekim ve kadrosu teknik donanıma sahip olmalıdır.
karaciğer

Karaciğer Nakli Hangi Aşamada Gereklidir?

Organ nakilleri arasında en önemli ve en zorlu bir süreci kapsayan karaciğer nakli operasyonu genel olarak canlıya vericinin bulunamadığı zamanlarda gerçekleştirilen operasyon çeşididir. Nakil ameliyatını olabilmek için beyin ölümü gerçekleşmiş olan hasta yakınlarının doğrudan organ bağışında bulunması gerekiyor. Organ bağışında sadece kan gruplarının aynı olması nakledilecek organın alıcıya uyum sağlayacağını garanti edemez. Karaciğer vücudun en önemli ve en büyük organlarından bir tanesidir. Genel olarak ağırlığı bir buçuk kilo civarındadır. Bu doğrultuda alıcı ve verici uyum içerisinde olmaları gerekiyor. Özellikle boy ve kilo kavramı bu konuda çok fazla önem arz ediyor.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir