KEPEK NEDİR?

KEPEK NEDİR?
Saçlarda kepek oluşumu; saç derisinin soyularak dökülmesi sonucu oluşmaktadır. Kısaca saç derisindeki ölü hücrelerin dökülmesidir. Kepek özellikle nüfusun yarısından fazlasında görülebilen bir durumdur.
Kepek Neden Oluşur?
Kepek oluşumunda ilk neden seboreik dermatit rahatsızlığı denilebilir. Bir diğer video ise saçların yeteri kadar taranmaması ile meydana gelir. Bunun nedeni ise dökülmüş olan saç derisi tarak ile temizlenememesidir. Diğer bir soruna ise mevsimsel denilebilir, çünkü kış aylarında sıcaklığın düşmesi ile birlikte kepek sorunu artar. Saçların duş esnasında yeterli şampuanlanmaması ise saç üzerindeki yağ ve deri hücrelerinin birikmesine neden olacağı için kepeğe yol açmaktadır. İnsanların yaşamış olduğu nörolojik ve kalbe dayalı bazı hastalıklar ve kişilerin beslenme düzeni de kepeğe neden olmaktadır. B vitamini ve çinko eksik alındığında da kepek oluşumu görülmektedir. Kepeğin bir diğer nedeni ise strestir. Stres altında olan bireylerde kepek artış gözlemlenmektedir.
Kepeğin çıkışını iki nedene bağlamak mümkündür. Bunlar; içsel ve dışsal nedenlerdir. Dışsal nedenler; hormonal bozukluk, aşırı terleme, gerekli bakım ve temizliğin yapılması ya da çeşitli sağlık sorunları gibi nedenlerden kaynaklanır. Dışsal nedenler de; stres, yorgunluk, aşırı duygusal hassasiyet, fazla yağlı ve nişastalı ürün tüketimi havaların kuru ve soğuk oluşu gibi nedenlerdir. Yeterli miktarda su tüketilmemesi gibi nedenlerden dolayı da oluşabilmektedir. Kepeğe neden olan diğer nedenlere bakılırsa aşırı hassas saç derisi ve saç derisinden kaynaklanabilecek bir tür mikroptur. Yani saç derisinde oluşabilecek mantar ve bakteriler, saç yıkanırken şampuanlama sonrasında yeterli durulanmaması ve sedef ve egzama gibi rahatsızlıklarda kepeğe neden olmaktadır.
Kepeğin Belirtileri
Kepeği en kolay omuzlarda belirtilen beyaz noktacıklardır. Diğer nedenler ise kaşıntı, kızarıklık ve aşırı kuru saç derisidir.
Kepek Nasıl Giderilir?
Bu konuda kepeğe karşı çözüm üretilirken kişinin yaşı ve kepeğin şiddeti de değerlendirilmeye katılmalıdır. Eğer ki kişi bu sorunu saç derisindeki kuruluktan dolayı yaşıyorsa selenyum içeren ve paraben barındırmayan şampuanlar kullanılmalıdır. İnatçı, tekrarlayan be ciddi ölçüde yaşanıyorsa, saç derisinde sebum dengesini sağlamak amacıyla kalııcı kepeği yok etmek amacıyla yoğun ve mikro soyucu etkiye sahip şampuanlar kullanılmalıdır. Bu süreçte kepek şampuanları ve antifungal şampuanlar kullanılmalı ve kepeğin geçmesi amacıyla her hafta da iki kez olarak 2 -4 hafta kullanılmalı ve daha sonra kepek oluşumunu önlemek amacıyla 1 – 2 haftada bir kullanılmalıdır. Ve kaşıntıyı önlemek amacıyla Vitamin PP içeriğine sahip olması önemlidir. Kepeği gidermek için yaşanan bu dönemde düzleştirici, maşa gibi saç şekillendirici aletlerden uzak durulmalıdır. Kepek ten kurtulmak için şampuanlar kullanılabileceği gibi saçların sık sık yıkanması, düzenli uyku ve sürekli aynı şampuan kullanılması da diğer yöntemlerdendir. Çok sık fön çektirilmesi ve saç şekillendiricilerinin kullanılmaması.

One thought on “KEPEK NEDİR?

  1. Saç derim çok hassas ve alerjik bu sebeple kullanacağım her ürüne dikkat etmem gerekiyor dökülmem başladığında çok araştırdım ne kullanabileceğimi doğal keratin ile karşılaştım dip bakımı için belli kısımlarda deneyerek başladım kullanmaya patentli keratin dip bakımı için çok iyi geldi bana yıpranmalar için de aldım şimdi ondan da çok memnunum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir