Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Kulağımız temel olarak üç ana bölümden oluşmaktadır. Dış kulak yolu, orta kulak yolu ve dış kulak kepçesi bu bölümlere eşlik etmektedir. Orta kulak hemen kulak zarının arka kısmında yer alan içerisinde hava bulunan bir boşluktur. Orta kulak yapısı itibariyle kulak zarı ve kemikçiklerden oluşmaktadır. Orta kulağın herhangi bir nedenle virüs veya bakteriler sebebiyle iltihaplanmasına orta kulak iltihabı adı verilmektedir. Orta kulak iltihabına tıp dilinde Otitis Media denilmektedir. Orta kulakta iltihabı oluşturacak en büyük etkenler arasında burun ve boğazda meydana gelebilecek enfeksiyonlar yer almaktadır. Ayrıca sinüsler, geniz eti ve bademcik bu tür iltihaplara sebep olabilecek etkenlerdir. Orta kulakta meydana gelen iltihaplanma her iki kulakta da görülebileceği gibi yalnızca tek bir kulakta da görülebilmesi mümkündür. Bu hastalık en çok çocuklar ve bebeklerde daha sıklıkla görülmektedir. Çoğu zaman kış aylarının gelmesiyle birlikte orta kulak iltihabından ötürü hastaneye götürülen milyonlarca çocuk ve bebek bulunmaktadır. Çünkü orta kulak iltihapları en çok kış aylarında yaşanan bir hastalık türüdür. Hastalığın tedavisinde genel olarak antibiyotik ilaçlarıyla bir kür uygulanmaktadır. Doktor kontrolüyle birlikte medikal tedavi ilaçlarıyla en kısa zamanda orta kulakta oluşan iltihap tedavi edilebilmektedir.
ortakulak

Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

1 : Çok şiddetli kulak ağrısı oluşabilmekte
2 : Dış kulak yolundan çok kötü bir kokuya sahip sıvı akıntısı
3 : İşitme sorunlarıyla birlikte geçici sağırlık durumunun oluşması
4 : Sinirlilik hali ve huysuzluk görülebilmesi
5 : Kulak çınlamasının eşlik etmesi
6 : Baş dönmesiyle birlikte denge sorunlarının tamamının oluşması
7 : Uyumakta önemli ölçüde güçlük yaşanması
8 : Kulaktan çok az miktarda da olsa kanlı bir akıntı gelmesi
9 : Çok ciddi vakalar için kulak zarının yırtılması.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde orta kulak iltihabı meydana geldiği zaman en çok yatar pozisyonda kulakta şiddetli bir ağrı oluşabilmektedir. Bebeğin sürekli ağlaması ve huzursuz olması orta kulak iltihabı belirtileri arasında yer almaktadır. Bebeğin kulağından kötü kokulu bir sıvının gelmesi orta kulak iltihabının en önemli belirtileri arasındadır. İştahsızlık ve denge kaybının oluşması en çok görülen sebepler arasında yer almaktadır.

Orta Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Orta kulak iltihabında doktorunuz antibiyotik ve ağrı kesiciler ile bir tedavi önerecektir. Orta kulak iltihabı için en etkili antibiyotiklerin kullanımıyla hastalık çok kısa bir zaman içerisinde tedavi edilebilmektedir. Genellikle 10 günlük bir antibiyotik kullanımı sonucunda orta kulak iltihabı doğrudan tedavi edilebiliyor. Ayrıca hastanın ağrısı dindirmek ve günlük yaşantısında zorluk çekmemesi için ağrı kesiciler ile destek sağlanmaktadır. Kronik olan orta kulak iltihabında herhangi bir iyileşme görülmediği zaman cerrahi müdahale gerekebilmektedir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir