Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlar başta olmak üzere birçok insanın ortak şikayetleri arasında yer almaktadır saç dökülmesi. Saç dökülmesinin nedenleri arasında genellikle genetik kaynaklı başta olmak üzere birçok nedene bağlı olarak görülmektedir.Yaşanan çeşitli hastalıklar, enfeksiyona bağlı yaşanan sorunlar, bağırsak parazitleri ve sinüzit gibi hastalıklar da saç dökülmesini etkilemektedir. Ancak bu durumu tetikleyen faktörler arasında vücuttaki var olması gereken bazı değerlerin eksik olması da bu durumu etkilemektedir. Bu eksikliklerin başında B12, magnezyum, çinko ve demir değerlerindeki eksiklikler yer almaktadır. Saç dökülmesi kişinin saç sağlığında vazgeçilmez noktalardan birisidir.

Zayıflamış  olan saçın kendisini yenilmek amacı ile dökülmesi sonrası yeniden sağlıklı saç oluşumu görülmektedir. Saç dökülmesinde dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi ise dökülme miktarının belirli bir seviyede olması gerektiğidir.  

Saç dökülmesi saç miktarının yüzde onunu geçmesi durumunda sağlıksız bir boyut haline gelmektedir. Çeşitli bakım ve rutinlerle saç dökülmesi önlenebilse de çeşitli durumda daha farklı hastalıklara da işaret edebilmektedir.

Sağlıklı bir bireyde bulunan bir saç telinin ortalama yaşam süresi 4 – 6 yıl arasında değişkenlik göstermektedir ve yetişkin bir bireyde ortalama olarak 100 bir adet saç teli bulunmaktadır. Aynı zamanda yetişkin bir bireyde dökülen saç ortalaması 100 – 150 tel aralığında değişkenlik göstermektedir.

Saç dökülmesinin nedenleri; birçok nedene bağlanabilmektedir. Saç dökülmesi durumlarında erkek bireylerin saçı genetik olarak daha fazla yatkınlık göstermektedir. Bu nedenle de ilerleyen yaşlarda kellik gibi problemlerle daha fazla rastlanmaktadır.

Saç dökülmesi erkeklere nazaran daha az görülmesine rağmen çeşitli gen faktörlerine dayanmaktadır. Stres, troit hormonlarında görülen dengesizlik, doğum kontrol hapları, doğum ve emzirme dönemleri, menopoz gibi zamanlarda da görülmektedir.

Saç dökülmesine neden olan faktörler arasında saç bakımı olarak da anılan perma, boya gibi evreler de uzun sürede saçı olumsuz etkilemektedir.  Birbirinden farklı nedenlere bağlı olarak dökülebilen saç telleri genetik faktörler başta olmak üzere, deride yaşanan problemler, beslenme bozukluğu, vitamin ve mineral eksiklikleri, hormonal bozukluklar, çeşitli hastalıklar nedeni ile kullanılan ilaçlar, doğum ya da kemoterapi süreçleri, kullanılan kozmetik ürünler, depresyon gibi etkenlere bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir.

Saç dökülmesini önlemek; amacı ile birçok yöntem uygulansa da bunlardan en sağlıklı olanı bir uzman tarafından destek alınması ile yürütülenlerdir.

Eğer herhangi bir hastalığa bağlı olarak saç dökülmesi mevcut ise bu doğrultuda bir süreç işlenmektedir. İhtiyaç halinde ise vitamin desteğinin yanı sıra protein ağırlıklı bir beslenme süreci de izlenebilmektedir. Eğer uygun teşhis ve tedavi süreci uygulanırsa saç dökülmesi durumu da normal seviyelere inmektedir.

Saç dökülmesini önlemek isteyen bir bireyin dikkat etmesi gereken en temel faktörlerin başında kişinin bilinçsiz diyet yapmaktan kaçınması yer almaktadır.

Bunun yanı sıra stresten uzak durulmaya dikkat edilmesiyle beraber kişinin uykuda da düzene dikkat etmesi gerekmektedir. Kişi aldığı mineral ve vitaminlere de dikkat etmesi gerekmektedir. Sigara ve alkol tüketimine dikkat edilmesi, fast food alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Saç dökülmesi sürecinde iyi gelen yöntemlerden ilk akla geleni ise uzman kontrolünde uygulanacak olan ilaç tedavisi sürecidir. Böylelikle dökülmeye yakın ve zayıf olan saç tellerinin daha kalın ve sağlıklı bir görünüm kazanması sağlanmaktadır.

Bunun dışında çeşitli yöntemler ile saça vitamin, mineral ya da dolaşım düzenleyici maddelerin enjektesi ile bu yöntem de tedavi edilmektedir.  

Saç dökülmesinde kimi zaman bitkisel yöntemler de uygulanabilmektedir. Bu yöntem faydalı olsa da saç dökülmesi çeşitli problemlere bağlı olarak gelişmiş ise uzman kontrolü ve bu yöntemle uygulanacak olan bir tedavi süreci gerekmektedir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir