Almanya’nın Dini Nedir? Almanlar Hangi Dine İnanıyor?

21.12.2019
1.224
A+
A-
Almanya’nın Dini Nedir? Almanlar Hangi Dine İnanıyor?

Özlü Sözler


İNTERNETSİZ ALMANCA ÖĞRENME UYGULAMASI. ALMANCA DERSLERİ HER AN YANINIZDA.
TIKLAYIN, HEMEN TELEFONUNUZA İNDİRİN

Almanya neye inanıyor?

Almanların yaklaşık üçte ikisi Tanrı’ya inanırken, üçte biri herhangi bir din ya da mezhebe bağlı değil. Almanya’da din özgürlüğü var; isteyen istediği dini seçmekte ya da seçmemekte özgür.

Almanya. Almanların yaklaşık yüzde 60’ı Tanrı’ya inanıyor. Buna rağmen Hıristiyanlığın iki büyük mezhebine inananların sayısında son yıllarda düşüş yaşanıyor. Yaklaşık 30 milyon Alman, yani toplam nüfusun yüzde 37’si herhangi bir din ya da mezhebe bağlı değil.

Almanya’daki din dağılımı

23,76 milyon Katolik
22,27 milyon Protestan
4,4 milyon Müslüman
100.000 Yahudi
100.000 Budist

Almanya’da Din özgürlüğü

İnsanların istediği dine ait olma özgürlüğü, Almanya’da Anayasa tarafından garanti altına alınıyor. Alman devleti bu konuda tarafsız bir yaklaşıma sahip, böylelikle devlet ve kilise ayrımı sağlanmış oluyor. Buna rağmen, Alman devleti vatandaşlarından kilise vergisi topluyor, ayrıca din dersinin liselerdeki varlığı da Alman Anayasası’nda güvence altında.

Pazar günleri Almanya için dinlenme günü

Günlük hayatı şekillendiren bir gelenek: Paskalya, Noel ya da Hamsin Yortusu gibi Hıristiyanların önemli dini bayramları, Almanya’da resmi tatil. Ülkenin köklü Hıristiyanlık geleneği nedeniyle pazar günleri de tatil. Tüm dükkanlar pazar günleri kapalı.

Kiliseden ayrılma

Geçtiğimiz son on yılda Katolik ve Protestan Kilisesinden ayrılanların sayısında bir artış gözlemlendi. 2005 yılında Almanların yüzden 62’sinden fazlası iki mezhepten birini benimsemişken, bu oran 2016’da sadece yüzde 55’de kaldı.

Münster Üniversitesi araştırmacıları, Kiliseden ayrılma oranındaki artışın nedenlerini araştırıyor. Katolik ve Protestanlardan alınan kilise vergisi, nedenlerden biri olabilir. Profesör Detlef Pollack ve Gergely Rosta, bu durumun daha ziyade insanların bireysel yabancılaşma süreçleri kaynaklı olduğu görüşünde. Çoğu Alman, herhangi bir mezhebe ait olmasa da, kendini Hıristiyan olarak tanımlamaya devam ediyor.

BUNU KAÇIRMA :   Almanya Milli Marşı

Alman Müslümanların yüzde ikisi Türkiye kökenli

Almanya’da üçüncü sırada yer alan din, İslam. Ülkede yaşayan Müslümanların sayısı 4,4 milyon. Alman Müslümanların yüzde ikisi Türkiye kökenli. Geri kalan üçte bir ise Güneydoğu Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Güneydoğu Asya’dan geliyor. Eyaletlerin bazılarında liselerde İslam din dersleri sunuluyor. Amaç, entegrasyonu teşvik edebilmek ve öğrencilere, camilerin dışında da dinleriyle temasa geçebilme ve dinleri üzerine düşünebilme imkanı sunabilmek.

HARİKA BİR KONU ANLATIMI İLE ALMANCA SAYILARI ÖĞRENMEK ÇOK KOLAY.
TIKLAYIN, ALMANCA SAYILARI SIFIRDAN MİLYONLARA KADAR KOLAYCA ÖĞRENİN
ALMANCA SAATLERİ ÖĞRENMEK HİÇ BU KADAR KOLAY OLMAMIŞTI.
TIKLAYIN, HEMEN ALMANCA SAATLERİ ÖĞRENMEYE BAŞLAYIN
ALMANCA RENKLER RESİMLİ KONU ANLATIMIMIZ İLE RENKLERİ ÖĞRENİN VE KOLAYCA CÜMLELER KURUN.
TIKLAYIN, HEMEN ALMANCA RENKLERİ ÖĞRENMEYE BAŞLAYIN
İNTERNETTEN PARA KAZANMAK İSTER MİSİNİZ?
TIKLAYIN, İNTERNETTEN PARA KAZANMA YOLLARINI ÖĞRENİN
İNTERNETSİZ ALMANCA ÖĞRENME UYGULAMASI. ALMANCA DERSLERİ HER AN YANINIZDA.
TIKLAYIN, HEMEN TELEFONUNUZA İNDİRİN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.