Almanya’nın Dini Nedir? Almanlar Hangi Dine İnanıyor?

0

Almanların dini inancı nedir? Almanların yaklaşık üçte ikisi Tanrı’ya inanırken, üçte biri herhangi bir din ya da mezhebe bağlı değil. Almanya’da din özgürlüğü var; isteyen istediği dini seçmekte ya da seçmemekte özgür. Almanların dini inanç istatistiği aşağıdaki şekilde.Almanya. Almanların yaklaşık yüzde 60’ı Tanrı’ya inanıyor. Buna rağmen Hıristiyanlığın iki büyük mezhebine inananların sayısında son yıllarda düşüş yaşanıyor. Yaklaşık 30 milyon Alman, yani toplam nüfusun yüzde 37’si herhangi bir din ya da mezhebe bağlı değil.

Almanya’daki din dağılımı

23,76 milyon Katolik
22,27 milyon Protestan
4,4 milyon Müslüman
100.000 Yahudi
100.000 Budist

Almanya’da Din özgürlüğü

İnsanların istediği dine ait olma özgürlüğü, Almanya’da Anayasa tarafından garanti altına alınıyor. Alman devleti bu konuda tarafsız bir yaklaşıma sahip, böylelikle devlet ve kilise ayrımı sağlanmış oluyor. Buna rağmen, Alman devleti vatandaşlarından kilise vergisi topluyor, ayrıca din dersinin liselerdeki varlığı da Alman Anayasası’nda güvence altında.

Pazar günleri Almanya için dinlenme günü

Günlük hayatı şekillendiren bir gelenek: Paskalya, Noel ya da Hamsin Yortusu gibi Hıristiyanların önemli dini bayramları, Almanya’da resmi tatil. Ülkenin köklü Hıristiyanlık geleneği nedeniyle pazar günleri de tatil. Tüm dükkanlar pazar günleri kapalı.Kiliseden ayrılma

Geçtiğimiz son on yılda Katolik ve Protestan Kilisesinden ayrılanların sayısında bir artış gözlemlendi. 2005 yılında Almanların yüzden 62’sinden fazlası iki mezhepten birini benimsemişken, bu oran 2016’da sadece yüzde 55’de kaldı.

Münster Üniversitesi araştırmacıları, Kiliseden ayrılma oranındaki artışın nedenlerini araştırıyor. Katolik ve Protestanlardan alınan kilise vergisi, nedenlerden biri olabilir. Profesör Detlef Pollack ve Gergely Rosta, bu durumun daha ziyade insanların bireysel yabancılaşma süreçleri kaynaklı olduğu görüşünde. Çoğu Alman, herhangi bir mezhebe ait olmasa da, kendini Hıristiyan olarak tanımlamaya devam ediyor.


PARA KAZANDIRAN OYUNLAR SAYESİNDE İNTERNETTEN AYDA 1000 TL PARA KAZANIN

TIKLA, TELEFONUNDAN PARA KAZANMAYA BAŞLA


Alman Müslümanların yüzde ikisi Türkiye kökenli

Almanya’da üçüncü sırada yer alan din, İslam. Ülkede yaşayan Müslümanların sayısı 4,4 milyon. Alman Müslümanların yüzde ikisi Türkiye kökenli. Geri kalan üçte bir ise Güneydoğu Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Güneydoğu Asya’dan geliyor. Eyaletlerin bazılarında liselerde İslam din dersleri sunuluyor. Amaç, entegrasyonu teşvik edebilmek ve öğrencilere, camilerin dışında da dinleriyle temasa geçebilme ve dinleri üzerine düşünebilme imkanı sunabilmek.


almanca ogrenme kitabi

Değerli ziyaretçilerimiz, küçükten büyüğe her kesime hitap eden, son derece güzel bir şekilde tasarlanmış olan, renkli, bol resimli ve hem çok ayrıntılı hem de anlaşılır Türkçe konu anlatımı ihtiva eden Almanca öğrenme kitabımızı incelemek ve satın almak için yukarıdaki görsele tıklayabilirsiniz. Kendi kendine Almanca öğrenmek isteyenler ve okul için yardımcı drs kitabı arayanlar için harika bir kitap olduğunu ve herkese kolayca Almanca öğretebileceğini şimdiden gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen − three =