Hangi Yolu İzlemeliyim [Aile Birleşimi]

ALMANCAX FORUMLARINA HOŞGELDİNİZ. FORUMLARIMIZDA ALMANYA VE ALMANCA HAKKINDA ARADIĞINIZ HER TÜRLÜ BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
    dejavu1347
    Katılımcı

Merhaba arkadaşlar.. Yardımınıza ihtiyacım var. Öncelikle kısaca durumumdan bahsedeyim. haziran 2009 da dayımın kızıyla nişanlandım. Nişanlım almanya doğumlu ve Alman vatandaşı. şuan çalışmıyor daha öncede çalışmadı sadece okulu bitirdi ve staj türü işlerde çalıştı. 2010 yazında evleneceğiz. Biz Türkiye'de yaşayacağız diye hesaplamıştık her şeyi fakat bu aralar iki taraf da Almanya ya gitmemizin daha iyi olacağını düşünür oldu. O yüzden arkadaşlar şimdi nişanlım temmuz 2010 da türkiyeye gelecek ve düğün yapıcağız.  kur;)

Almanya'ya gitmek için ben şuan itibariyle neler yapmalıyım?
    İngilizcem iyi fakat Almanca'nın A sını bilmem. Evde çalışarak başarabilir miyim?
    Vize için hangi yolları izlemem gerek?.
    A1 Sertifika sınavına girmek için nasıl başvuru yapıcam?
    hangi şehirlerde girebilirim? (Ben G.Antepteyim bu arada)
    Evlenmeden önce A1 Sınavına girebiliyor muyum..?
    Önce Vizeye mi yoksa A1 Sertifikasına başvurulması gerekiyor?

Arkadaşlar farkındayım çok soru sordum ama bu konuda çok bilgisiz durumdayım. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp demiş büyüklerimiz bende öle yaptım. Anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum. Ayrıca böylesine yardımlaşma dolu bir site kuran yapan ve üye olup birilerine yardımcı olabilmek için uğraş veren herkese teşekkürler…

mutim2
    Katılımcı

Sevgili kardeşim öncelikle hayırlı olsun.. Senin oraya gitmen için öncelikle evlenmeniz gerek evlenmeden önce de tabii ki A1 Sertifakası alabilirsin ( herhangi  bir aile birleşim kursuna giderek..önceden alman yararına olacaktır bence.. zamanın varken) Ayrıca alman yasalarına göre de eşinin seni oraya alması için belli şartları vardır.. Altı aylık çalışma kağıdı (yeterli maaşla tabiiki) bunun gibi konular.. Başka merak ettiğin birşey varsa sorabilirsin.

leyla_29
    Katılımcı

arkadaşım öncelikle yapacaın iş iyi bir kursa gitmen almancayı hiç bilmiyosan kendi başına öğrenmekte zorlanacağını düşünüyorum. daha sonra ankara istanbul ve izmirde yapılan a1 sınavına girip en az 60 puan alman. bu sınava evlenmeden öncede girebilirsin. sınavı kazandıktan sonra vize işlemleri için müracatını yapacaksın. ama sen ilk aşamada a1 sınavını kazanmaya bak derim.

dejavu1347
    Katılımcı

Mutim kardeş peki A1 Sertifikasına ilk başvururken nasıl bir şekilde başvuracağım? Yani Ankara'da giriyorsun da herhal de kapıyı çalıp beni de sınav yapın şeklinde değildir bu :) Bunun önceden kayıt olma sınav tarihi alma mevzularının ayrıntısı nedir. Bide nişanlım nikah yapacağımız tarihlerde yeni 18 ini doldurmuş olacak (temmuz 1991 doğumlu).. şuan staj yapıyor okulu bitirip direk türkiyeye gelecek ve evleneceğiz. Ve düğünden sonrada Almanyaya dönmeyecek. Ben Vize işini halledebilirsem eğer geri beraber oraya döneceğiz. şimdi sorun şu 6 aylık çalışma kağıdı diyorsun, bide kalacağımız ev göstermemiz gerekiyor… Bu şu anlama mı geliyor evlendikten sonra hanımı gönder hemen işe başlasa bile kafan 6-7 ay sadece çalışma kağıdı için beklememiz lazım doğru mu???

mutim2
    Katılımcı

Mutim kardeş peki A1 Sertifikasına ilk başvururken nasıl bir şekilde başvuracağım? Yani Ankara'da giriyorsun da herhal de kapıyı çalıp beni de sınav yapın şeklinde değildir bu :) Bunun önceden kayıt olma sınav tarihi alma mevzularının ayrıntısı nedir. Bide nişanlım nikah yapacağımız tarihlerde yeni 18 ini doldurmuş olacak (temmuz 1991 doğumlu).. şuan staj yapıyor okulu bitirip direk Türkiyeye gelecek ve evleneceğiz. Ve düğünden sonrada Almanyaya dönmeyecek. Ben Vize işini halledebilirsem eğer geri beraber oraya döneceğiz. şimdi sorun şu 6 aylık çalışma kağıdı diyorsun, bide kalacağımız ev göstermemiz gerekiyor… Bu şu anlama mı geliyor evlendikten sonra hanımı gönder hemen işe başlasa bile kafan 6-7 ay sadece çalışma kağıdı için beklememiz lazım doğru mu???

Sevgili kardeşim A1 SINAvına herhangi bir yere basvuru almana ve kayıt yaptırmanı gerektiren bir durum yok. Sadece bir Aile birleşimi kursuna gidiyorsun,iyi bir kurs olmasına özen göster tabii,kursa kayıt yaptırırsın  normal öğrenci gibi 2 3 ay içinde seni A1 Sınavına hazırlıyorlar. Geothe'nin sınavlarına yani, zaten kurs bitince herşey otomatikmen gelişicek sonrada sınava giriş için kayıt yaptıracaksın bunlar en son olacak seyler.. Kardeşim yapılması gereken ve olması gereken neyse ben onu söyledim 6 aylık sartlı kağıt istiyorlar, ama eşinin orada cevresi varsa,kendini bir yerde 1200 euro maas alıyormus gibi kagıtta göstermesi gerek. sen oraya gittiğinde bütün sorumluluk belli süre içinde eşinde oluyormus gibi göründüğü için.. Hakkında herşeyin hayırlısı ama dediğim gibi sırasıyla herşey.. Önce bir kursu.. Sınav.. evlilik.. vize basvurusu.. Sonrası Allah kerim.. Sıralama bu sekilde:) Bende simdi bir kursa gidiyorum.. Ama evliliği daha önce yaptım

dejavu1347
    Katılımcı

Mutim kardeş teşekkür ederim… Gerekli cevapları aldım sanırım. Eğer eşim burda kalır da ben vizeye başvurursam demek ki gidemeyiz. Çünkü bu sefer 6 aylık maaş bordrosu işi olmaz. O yüzden en az 6 aylık bir ayrı kalmak söz konusu olmak zorunda gibi gözüküyor  offoff:)

Sorduğum sorular ve aldığım cevaplar ışığında ;

1- Bir kursa başvuracağım ve A1 Sertifikası alacağım
    2- Yazın nişanlım gelecek düğün yapacaz. Sonra onu tekrardan 6 aylık maaş bordrosu ve kalacak yer göstermesi gerektiği için geri göndericem Almanya'ya ve bu işler halloluncada vize için başvuru yapıcam.

Doğru anlamış mıyım???

Bu arada hay ben bu Almanya 'nın…. evleneceğiz ve ayrı kalmak zorundayız nasıl işdir bu ya :(

oguzhan_21
    Katılımcı

Merhabalar dejavu.
    Öncelikle Bir dil kursuna gideceksiniz Almanca öğreneceksiniz ve A1 sertifikası almak üzere Ankaraya'' Göethe dil kursuna gideceksiniz(sadece ankara-izmir-istanbul).Ordaki sınavdan geçerek A1 sertifikası alacaksınız.
    Eşiniz Alman vatandaşı olduğu için eşinizin çalışması,ev kiralaması söz konusu değil.Siz sertifikayı aldıktan sonra  başvuru yapacaksınız.Dediğim gibi eşiniz Alman vatandaşı olduğu için  Çalışması ve gösterecek ev  olması zorunlu değil.

elbumeer
    Katılımcı

evet harfi harfine bu yazdıklarını yapacaksın yoksa 6 ay değil benim gibi 1.5 sene bile ayrı kalırsın eşinde düzeniyle yapki 6 ay göremeyeceğim korkusuyla haraket edip daha uzun süre göremezsin eşini ona göre yaşadığım deneyimler doğrultusunda konuşuyorum sallamıyorum yani inş hakkınızda hayırlısı ya:)

mutim2
    Katılımcı

Evet kardeşim , anladıklarını harfiyen yapman gerek acele etme en önemlisi suan da kurs senin için,bol bol ders calısıp sınava geçmeye bak en büyük engelli aşmalısın.. Hepimiz hemen hemen bu gayretler içerisindeyiz.. Hakkında hayırlısı dert etme.. elbummer arkadasım konuyu ne güzel özetlemiş.. Kendine zaman sartlandırması yapma bi aksilik olur uzadıkca uzar sıkıntıya düşersin,önce yapılması gerekeni yap,suan zamanın varken kursa gitmeni öneririm..

8 yanıt görüntüleniyor - 1 ile 8 arası (toplam 8)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.