Cuma Namazı Nasıl Kılınır, Cuma Namazı Kılınışı

Dinimizce farz kılınan ibadetlerden biri namazdır. Namazların bazılarında cemaatle kılınma zorunluluğu bulunmaktadır.  Bunlardan biri de Cuma namazıdır. Cuma namazının asıl kılınacağı, hangi şartlarla kılınacağı gibi bilgiler büyük bir önem taşımaktadır. Cuma namazı; Cuma günleri öğle namazı vaktinde, cemaatle birlikte kılınan namazdır.Cuma Namazı Nasıl Kılınır?

Dinimizde en önemli yeri teşkil eden namaz Cuma namazıdır. Cuma günü okunan öğle namazı ile birlikte; önce 4 rekât Cuma namazının ilk sünneti kılınır. Bu rekâtta; niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının ilk sünnetini kılmaya diyerek niyet edilir. Diğer öğle namazlarının ilk sünneti gibi namaz kılınır. Daha sonra cemaatle birlikte, imam eşliğinde 2 rekât Cuma namazının farzı kılınır. Burada; niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama diyerek niyet edilir. Bu rekâttan de sonra; 4 rekât Cuma namazının son sünneti kılınır. Bu rekâtın niyeti; niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya şeklinde söylenilir. Bunlardan sonra ise; 4 rekât Zuhr-i ahir ve 2 rekât vaktin son sünneti kılınmaktadır. Bu son toplam 6 rekâtlı namaz nafile namaz kategorisinde bulunmaktadır. Cuma namazında okunan sureler ve dualar diğer vakit namazlarından farklı olmamaktadır. Abdest alınması, niyet ve namaz kılınmasında da her hangi bir farklılık bulunmamaktadır. Niyetlerde Cuma namazı için niyet edilmesi gerekmektedir. Cuma namazını cemaatle kılma zorunluluğu bulunmaktadır.

Cuma Namazı Kaç Rekâttır?

Cuma namazı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de, Cuma namazının kaç rekât olduğudur. Dinimizin farz kıldığı namazlar arasında, en önemlilerinden biri Cuma namazıdır. Bu sebeple bu namazın doğru ve eksiksiz kılınması gerekmektedir. Cuma namazı; 4 rekât cumanın ilk sünneti, 2 rekât imamla birlikte kılınan cumanın farzı, 4 rekât da cumanın son sünnetinden oluşmaktadır. Bunlardan sonra; 4 rekât zuhri ahir ve 2 rekât da vaktin son sünneti bulunmaktadır. 4 rekât zuhri ahir ve 2 rekât vaktin son sünneti nafile namaz olarak bilinmektedir

Cuma Namazı Cemaatsiz Kılınır mı?

Cuma namazı, dini vecibelerini yerine getirme şartlarına haiz olan her erkeğe farz kılınan ibadetlerden biridir. Cuma namazı kadınlara, hür olmayanlara, namaz kılamayacak kadar hasta olanlara veya hastayı bırakamayanlara, akil olmayanlara, buluğa ermeyenlere, kör, felçli ve yürüyemeyenlere farz kılınmamıştır. Bunun dışında kaşan herkesin Cuma namazını cemaatle birlikte kılması gerekmektedir. Cuma namazının sıhhat şartları bulunmaktadır. Bunlar 7 adet şartlar olup, şu şekilde sıralanmaktadır; Şehir olması, var ise sultanın izni, Cuma günü öğle namazı vaktinin girmiş olması, hutbenin okunması, hutbenin namazdan önce okunması, cemaatle namaz kılınması, izn-i amm ( Cuma namazı kılınan yere herkesin girişinin serbest olması). Buradan da anlaşılabileceği gibi, kişiye veya birkaç kişiye özel olan (ev, iş yeri vb.) yerlerde Cuma namazı kılmak uygun olmamaktadır.

Cuma Namazı Kaza Edilir mi?

Cuma namazı dinimizde en önemli yere sahip olan namazdır. Çok zaruri sebepler dışında kaçırılmaması gereken namazlardan biri olmaktadır. Cuma namazının kazası olmamaktadır. Bu sebeple kaçırılmamasına özen gösterilmektedir. Cuma namazının kazası olmaması sebebi ile kaçırıldığında, öğle namazı kazası yapılmaktadır. Dinimizde farz kılınan ibatelerin başında namaz gelmektedir. Cuma günleri öğle vaktinde kılınan Cuma namazı ise namaz ibateleri arasında en şok önem gösterilen namaz olmaktadır. Bu sebeple bu namazın mümkün olduğunca kaçırılmaması gerekmektedir. Her hangi bir zorunlu sebepten vakti kaçırılan Cuma namazının kazası yapılmamaktadır. O gün öğle namazı da kılınması ise, öğle namazının kazası kılınmalıdır.

Cuma Namazının Faziletleri Nelerdir?

İslamiyet’te en önemli yere sahip olan ibadetlerin başında Cuma namazı gelmektedir. Bu konuda birçok ayet ve hadis bulunmaktadır. Ebu Hureyre’nin aktardığına göre Peygamber efendimiz; İçerisinde güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür! Âdem o günde yaratıldı, o günde cennete girdirildi, o günde oradan çıkartıldı ve o günde kıyamet kopacaktır! O günde öyle bir saat var ki, Müslüman bir kul o saate denk getirerek Allah’tan hayırlı bir şey isterse, Allah onun isteğini verir’ buyurmuştur. Yine Ebu Hureyre şöyle aktarmıştır; Onda öyle bir saat var ki Müslüman bir kul o saate denk getirerek namaz kılıp Allah-u Teâlâ’dan bir şey isterse, Allah ona isteğini mutlaka verir’. Ebu Hureyre, Ribiyyibni Hıraş ve Huzeyfe şöyle aktarmıştır; Allah-u Teâlâ bizden önceki kimselere Cuma gününü kaybettirdi. Dolayısıyla Yahudilerin özel günü Cumartesi, Hristiyanların özel günü Pazar oldu. Derken bizi dünyaya getirdi ve Cuma gününü Allah bize hidayet etti, gösterdi. Böylece Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerini ibadet günü kılmış oldu. İşte bunun gibi kıyamet gününde de onlar bize ittiba edecektir. Biz dünya ehlinin sonuncularıyız, kıyamet gününde ise herkesten önce lehine hüküm verilenlerin ilkleri biz olacağız’. Abdullah ibni Abbas ise aktardığı hadis-i şerifte şöyle demektedir; Şüphesiz ki bugün bayramdır! Allah bu günü Müslümanlar için bayram yapmıştır! Cuma’ya gelen kimseler yıkansın! Eğer güzel kokusu varsa ondan sürünsün! Misvaka ise, iltizam gösteriniz. Cuma namazını terk etmenin cezası ile ilgili Abdullah ibni Mesud’un aktardığı hadis-i şerifte ise; Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Cuma namazına gelmeyen kimseler için: ‘Yemin olsun ki; birisine emredeyim insanlara namaz kıldırsın, sonra Cuma namazına gelmeyen kimselerin evlerini kendileri orada iken yakıvereyim istedim’ buyurdu denmiştir. Yine bu konuda; Abdullah ibni Ömer ve Ebu Hureyre’nın aktardığına göre Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur; Bir takım insanlar Cuma namazlarını terk etmekten ya vazgeçerler veya Allah onların kalplerini muhakkak mühürleyecek de kendileri gafillerden olacaklardır.
 Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir