Işık hızı nedir, ışık hızı kaç km

Işık hızı konusunda doğada var olan bir hız olduğunu biliyoruz. Işığın boşlukta olan hızı genellikle c ile gösterilmektedir. Fiziğin birçok bölümünde kullanılmaktadır. Önemli bir fiziksel sabit olarak dikkat çekmektedir. Yaklaşık olarak 299.792.458 m/s olarak geçmektedir. Işık hızı birçok espride de kullanılmaktadır. Elbette ki herkesin amacı ışık hızını geçmektir. Ancak bu konuda arada sırada ortaya atılan bilim insanları ışık hızını geçtiği, ışık hızını da aştılar veya ışıktan daha hızlı bir parçacık bulundu gibi magazinsel haberlerin aslında hiçbir gerçekliği bulunmamaktadır. Işık hızı saniyede 300.000 kilometrelik bir hızdır ve böyle bir hızlı şu anda evrende geçebilecek herhangi bir mekanik veya herhangi başka bir olgu bulunmamaktadır.
Bu hız foton gibi kütlesi parçacıklar olarak geçen parçacıkların evrende ulaşabildiği en yüksek hareket hız olarak geçmektedir. Bir cismin ağırlığını veren ve kütle çekim alanı oluşturmasına sağlayan bir güçten söz ediyoruz. Işığı oluşturan fotonların bir kütlesi yoktur. Daha doğrusu durgun hali fotonların bir kütlesi yoktur. Hareket için başka gerekli olan da elbette ki enerjidir. Bilindiği gibi dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein, madde ve enerji farklı değil aynı şeyin lacivertidir ama şimdiye kadar anlayamamışız diye aslında madde ve enerji düşüncesini yapmış bulunmaktadır. Bu anlamda Albert Einstein ortaya bir de E=mc2 denklemiyle aslında bir ispat koymuş bulunmaktadır.
Işık hızı ile alakalı şunu da bilmek gerekir ki birçok kişi aslında geçmeye çalışmaktadır. Ancak ışığın sürekli olarak devinim halinde olduğunu da göz önünde bulundurursak bunun şu andaki en azından 21. yüzyılın teknolojisi de göz önünde bulundurulduğunda aslında geçilmesi imkânsızdır. Bu anlamda birçok bilim adamının son zamanlarda özellikle düşünce yapısı ve düşünce hızı ile alakalı ışık hızını geçtiği konusunda bazı çalışmaları bulunmaktadır. Elbette ki genel anlamda görünmeyen bir hızla alakalı kinetik enerjiden bahsedildiği zaman birçok şey kafayı karıştırabilir. Bu anlamda bazı bilim adamlarının aynı fotonun kütlesi yoktur veya vardır gibi farklı ya alaşımları ile da göz önünde bulundurulduğunda aslında yer çekimi olmayan bir daha doğru tabirle yerçekimine etkilemeyen iki ayrı hızın karşılaştırılmasında net sonuçların sunulması ve bu konuda da enerjinin net bir şekilde veri olarak verilmesi elbette imkansız bir durumda kalmaktadır. Bu anlamda net sonuçların ve ispatların sunulması açısından da çok çalışılması gerekmektedir.Işık Hızı Nedir?

Işık hızı mantık olarak saniyede 299.792.458 metre yaklaşık olarak 300.000 kilometre civarında bir mesafe kaydeden ve boşlukta yer alan bir hızdır. Işığın birçok fizik hesaplamasında yararlanan evrensel bir sabit olduğunu da bilmek gerekir. Latince hız anlamına gelen celeritas kelimesinden dolayı c harfi ile sembolize edilmektedir. İlk olarak Antik Yunan filozofu Empedokles aslında ışığın hızının sınırlı olduğunu iddia etmiştir. Işığın bir yerden bir yere vardığını ve belirli bir kızının olması gerektiğini fikrini ortaya atan Empedokles’e sonrası İslam bilginlerinden Biruni bu görüşü benimsemiş bulunmaktadır. Işığın sesten daha hızlı bir şekilde yol aldığını söyleyen Biruni’den sonra Galileo, ışık hızını ölçme çalışmalar ile başlamıştır.
Ancak bu konuda başarılı olamaması sonrasında 1676 yılında Ole Romer isimli bir astronom ışığın hızının saniyede 220.000 kilometre olduğunu öne sürmüştür. Bu hız rakamını verirken yüzde 26’lık bir hata payıyla ölçtüğünü de açık bir şekilde dile getirmiştir. Yirminci yüzyılda ikinci yarısında ölçümler daha isabetli bir şekilde olmuş bulunmaktadır. 1950 yılında Lewis Esen ışık hızını 299.792.458 bağrında ölçmüş bulunmaktadır.

Işık Hızı Kaç Km?

Işık hızı kaç km net olarak söylemek gerekirse ışık hızı ışığın tüm diğer elektromanyetik dalgaları da göz önünde bulundurulduğunda boşluktaki hızı olarak nitelendirilmektedir. Kitaplarda genellikle 300 bin kilometre/ saniye olarak ifade edilmektedir. Bu anlamda bizler de genel hatlarıyla bu şekilde bir ölçü birimine net olarak alabiliriz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir