KULAK SAĞLIĞI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Gönderi Tarihi: 10.06.2024

KULAK SAĞLIĞI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Kulaklarımız vücudumuzun en önemli ve beş duyu organlarımızdan bir tanesidir. Kulaklar oldukça hassas çalışan organlarımızdandır ayrıca vücut dengesi üzerinde de oldukça etkilidir. Fakat sağlık açısından kulaklar için gerekli önlemelerin alınmamasından dolayı birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu sağlık sorunlarını en aza indirmek için dikkat edilmesi gerekenler vardır.
1.Yüksek sesli ortamlarda kulak tıkaçlarını mutlaka kullanılmalıdır.
Yüksek sesli iş yerlerinde çalışanlar iş yerinin faaliyetleri sırasında ortaya gürültüye bağlı işitme kaybına maruz kalabilmektedir. İş yeri dışında bu gürültüler konserler, gece kulüpleri, stadyumlar, yüksek sesli motorlu araçlar veya yakın mesafedeki kişinin sesi de kulak sağlığına zarar verebilmektedir. Bu gibi durumlarda kulak tıkacı kullanmak kulak sağlığımız için çok önemlidir.  Kulak tıkaçlarının kullanımı elverişli ve rahatça ulaşılabilir.  Özellikle müzisyenlerin kullandığı kulak tıkaçları özel yapımdır.
2.Yüksek sesle müzik dinlememek gerekir. 
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte kulaklık kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Fakat kulaklık kullanımı faydalarının yanında birtakım sağlık risklerini de beraberinde getirmiştir. Kulaklıkla aşırı derecede sesli müzik dinlemek uzun süreli işitme kaybına neden olabilmektedir. Eğer kulaklık müzik dinlenecekse günde en fazla altmış dakika boyunca ve en fazla yüzde atmış ses seviyesinde dinlenilmelidir. Araştırmalar neticesinde tavsiye bu şekildedir.
Kulak içi kulaklıklar özellikle kulak zarının hemen yanında bulunmaları nedeniyle tehlikelidir. Mümkünse, kulak üstü kulaklıkları tercih etmek kulak sağlığı açısından daha faydalı olacaktır. Sadece kulaklıkla değil ortamda dinlenen oda içerisinde dinlenen müziğinde mümkün olduğunca kısık sesli olması gerekmektedir.
3.Kulak temizliği için pamuklu çubuk kullanılmamalıdır.
Pamuklu çubuk kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. Özellikle kulakta oluşan balmumunu temizlemek için bu yöntem tercih edilmektedir. Fakat kulaklarda bir miktar  balmumu olması  normaldir, aynı zamanda çok da önemlidir. Kulaklar kendi kendini temizleyebilmektedir ve balmumu toz ve diğer zararlı parçacıkları kanalın içine girmesini önlemektedir. Sırf bunu için pamuklu çubuk kullanmak kulak içinde var olan hassas noktalara da büyük zararlar verebilir.
Aşırı kulak kiri oluşan kişiler kanalın çevresini nemli bezle yavaşça temizleyebilirler veya doktor tavsiyesinde önerilen kulak bal mumu temizleyicisi kullanabilirler. Kulak bal mumu temizleyicisi bal mumunu yumuşatır, böylece sonunda kulaklar kendiliğinden bal mumunu dışarı atabilirler.
4.Kulaklar her zaman kuru tutulmalıdır.
 Aşırı nem bakterilerin kulak içinde üremesine ve kulak içini kaplamasına, enfeksiyona ve işitme yetersizliğine neden olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında deniz veya havuz sonrası kulakların havluyla hafifçe kurulanması gerekmektedir. Yeterince suyun giderilememesi durumunda baş yana çevrilerek kulak kepçesine yavaşça vurulabilir. Ayrıca suyun kulağa hiç kaçmamasını sağlamak için kulak tıkaçları da kullanılabilir. Özellikle çocuklar için faydası oldukça fazladır.
5.Yürüyüş ve egzersiz yapılmalıdır.
Yürüyüş, egzersiz veya koşu sırasında kalp vücuda kanı daha hızlı pompalar ve vücudun her yerine yayılmasını sağlar. Kulaklara pompalanan kan kulakların iç kısımlarının sağlıklı kalmasına ve maksimum en iyi seviyede çalışmasına yardımcı olur.
6.Kulaklara iyileşme molası verilmelidir.
Yüksek sesli ortamlarda özellikle stadyumlarda, barlarda veya gece kulüplerinde uzun süre yüksek sese maruz kalmamak için kulaklara iyileşme ve dinlenme molası verilmelidir. Özellikle kulağın rahatlaması için beş dakika dışarı çıkılmalıdır. Yapılan araştırmaya göre  araştırmacılar, yüksek sese maruz kaldığınız  bir gece için kulaklarınızın ortalama 16 saatlik sessizliğe ihtiyaç duyduklarını keşfettiler.
7.İlaçlar mutlaka doktor reçetesi ile alınmalıdır.
Doktor gözetimi dışında veya reçetesiz verilen ilaçların kulaklara da yan etkileri olabilmektedir. İşitme yeteneğine etki ettiği düşünülen ilaçlar doktora mutlaka söylenmelidir. Aksi takdirde çok daha büyük zararlar ortaya çıkabilir. İlaçları yalnızca doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.
8.Aşırı derecede stres yapılmamalıdır. 
Stresin birçok organa zararı olduğu gibi kulağa da zararları olmaktadır. Özellikle stres ve kaygı özellikle geçici veya sürekli kulak çınlamasıyla bağlantılıdır. Stresin seviyesi yüksek ise vücudunuz zorlanır ve çınlamaya neden olur; bu içgüdüsel reaksiyon, vücudunuzu adrenalinle doldurur, ya savaşır ya da  tehlikeden kurtulmanıza yardımcı olur. Bu işlem, sinirlerinize, kan akışına, vücut ısısına daha fazla baskı uygulamasına neden olur. Sıklıkla, bu basınç ve stresin iç kulağa gidebileceği ve kulağın bazı bölümlerinde çınlamaya neden olduğu düşünülmektedir.
9) Çok şiddetli seslerde ağız açılmalıdır.
Kulak içinde basıncı östaki borusu ayarlamaktadır. Östaki borusunun bir ucu yutakta olmakla birlikte bir ucu da orta kulakta bulunmaktadır. Şiddetli seslere maruz kalındığında ağız açılarak kulak içi basın dengelenebilir.