BEBEKLERDE CİLT HASTALIĞI

Her insanda olduğu gibi bebeklerde de birbirinden farklı birçok cilt rahatsızlığı ile karşılaşılmaktadır. Bu hastalıklar organizmaların korunmasında en temel görevi üstlenen ve dış ortamla olan dengeyi sağlayan organ olan derilerde karşılaşılmaktadır. Yeni doğan bebek ciltlerinde karşılaşılabilecek cilt hastalıkları çeşitlilik göstermektedir.Doğum lekesi; yeni doğmuş olan bebeklerde yaygın olarak görülen ve mongol olarak isimlendirilen lekeler görülmektedir. Bu lekeler genellikler sırtların alt kısmı ve kalçalarda görülmektedir. Genellikle 1 ya da 2 santimetre ve daha geniş olan mavimsi veya morumsu renge sahip lekelerdir. Çocuklarda ilerleyen yaşlarda kaybolmaktadır.

Yüzeysel hemanjiyomlar; yeni doğmuş bebeklerin büyük bir kısmında görülen göz kapağı, dudak üstü ve enselerinde görülen kırmızı lekeleri ifade eden ve zamana bağlı olarak düzelen rahatsızlıklardır.

Bebeklerde cilt soyulması; yeni doğan bebeklerin ilk haftasında gerçekleşen bir olaydır. Deride gerçekleşen bir pullanma sonrası soyulma olur.

Beneklenme; yeni doğan bebeklerde görülen hastalıklardan birisidir. En spesifik özelliklerinden birisi ise soğukla olan karşılaşma sonrası koyu pembe dalgalar şeklinde kendisini göstermektedir. Deri üzerinde mermerimsi bir görüntüye sebep olmaktadır. Kendiliğinden geçen bir cilt hastalığıdır.

Tüyler; yeni doğan bebeklerde doğum sürecinde sırt, omuz ve yüz başta olmak üzere ve daha belirgin olacak şekilde ince tüyler bulunmaktadır. Lanugo olarak isimlendirilen bu tüyler kısa bir süre sonra geçmektedir.

Deri yüzeyindeki yağ bezleri; bebeğin doğduğu ilk dönemlerde görülen burun ve üst dudak kısımlarında görülen çok miktarda olan burun ve üst dudak kısımlarında görülen yapılardır. İnce ve sarımsı olan ve kabarık olan yapılardır. Kısa bir süre içerisinde kaybolmaktadır.

Yeni doğanlarda toksik eritemi; doğum sonrasında çok kısa bir süre içerisinde kaybolan ve çok küçük olan beyaz veya sarımsı olan içerisi su dolu olan kabarcıklardır. Yüz veya tüm vücutta görülebilen yapılardır.

İsilik; süt çocuğu ya da yeni doğmuş olan bebeklerde görülmektedir. İsiliğin oluşma nedeni ise ter bezlerinde görülen tıkanmaya bağlı olarak oluşmaktadır. Ter bezlerinde olgunlaşmama, aşırı sıcak, kalın giysiler ya da ateşli hastalıklar sonrası görülebilmektedir. Üç farklı şekilde görülebilmektedir. Çok miktarda küçük kırmızı benekler, kırmızı beneklerin üzeri içerisinde su bulunan ve içerisinde su dolu olan iltihabi olarak görünen şekillerde kendisini göstermektedir.

Milia; doğum sürecinde de bulunan ve kısa bir süre içerisinde geçen yapılardır. Küçük  ebatlardaki beyaz kabarcıkları ifade etmektedir.

Yeni doğan aknesi; yeni doğan bebeklerin hemen hemen %20’lik bir kısmında genellikle yanak ve alında görülmektedir. Nadir de olsa göğüs ve sırt kısımlarında da görülmektedir.

Cilt kuruluğu; yetişkin bireylere nazaran nemi tutma kapasitesi daha düşük ve kuru olan bebek ciltlerinde görülmektedir.

Bebeklik egzaması; kuruma, sulanma ve sonrasında kabuklanma şeklinde ilerleyen bir hastalıktır. Bu tanım içerisine giren birbirinden farklı hastalık tanımlamaları da bulunmaktadır.

Konak; yağ bezelerinin yaygın olduğu alanlarda görülmektedir. Kabuklanma ve soyulma şeklinde en belirgin özellikleri arasındadır. Nedeni tam olarak bilinmese de saç bulunan deri ve kulak arkası bölgelerde görülmektedir. Zamanla kaybolmaktadır ancak kötü kokuya neden olabilmektedir.

Pişik; genellikle beze temas eden bölgelerde görülmekte ve uzun zaman ıslak bez ile temasa bağlı olarak oluşmaktadır. Fazla ıslanan deride aşırı hassas olmaktadır. Pişik oluşan alanlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak mantar oluşabilmektedir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir