Almanca Şahıs Zamirleri

07.11.2019
41.751
A+
A-
Almanca Şahıs Zamirleri

Özlü Sözler


İNTERNETSİZ ALMANCA ÖĞRENME UYGULAMASI. ALMANCA DERSLERİ HER AN YANINIZDA.
TIKLAYIN, HEMEN TELEFONUNUZA İNDİRİN

ALMANCA ŞAHIS ZAMİRLERİ (PERSONAL PRONOMEN)

Bu dersimizde Almanca şahıs zamirlerini inceleyeceğiz.
Şahıs zamirleri özel veya cins isimlerin yerine, onlara uygun olarak kullanılan kelimelerdir.

Türkçe’de şahıs zamirleri ben, sen, o, biz, siz, onlar sözcükleridir. Türkçe’de bir tek “o” zamiri olduğundan, kendisinden bahsettiğimiz şey ister erkek cins olsun, ister dişi cins olsun, ister cinsiyetsiz olsun üçü için de “o” zamirini kullanırız.

Fakat Almanca’da “o” zamirinin karşılığı erkek, dişi ve cinsiyetsiz isimler için ayrı ayrıdır. Örneğin; biz Türkçe’de “o” zamirini hem bay, hem bayan, hem de cansız varlıklar için kullanabiliriz. Örneğin “kitabı görüyorum” cümlesi yerine “onu görüyorum” diyebiliriz, Almanca’da da bunu söyleyebiliriz ancak bu cümledeki “onu” zamiriyle kastettiğimiz şeyin cinsiyetine göre er-sie-es zamirlerinden uygun olanı kullanmamız gerekir. Erkek cins isimler için er zamiri, dişi cins isimler için sie zamiri, cinsiyetsiz isimler için es zamiri kullanılır.

Kişilerden veya özel isimlerden bahsederken de şahsın cinsiyetine göre er-sie-es zamirlerinden biri kullanılır. Erkekler için er zamiri, kadınlar için sie zamiri kullanılır. Mesela Muharrem, Ömer, Samet erkek ismi oldukları için onların yerine er zamiri kullanılır. Zeynep, Melis, Meryem kadın ismi oldukları için onların yerine sie zamiri kullanılır. Cinsiyetsiz varlıklar için es zamiri kullanılır. Bir başka deyişle; artikeli der olan isimlerin yerine “er”, artikeli die olan isimlerin yerine “sie”, artikeli das olan isimlerin yerine “es” zamiri kullanılır.

Almanca Şahıs Zamirlerini topluca bir görsel olarak gösterelim:

Almanca şahıs zamirleriAlmanca şahıs zamirleri

Almanca şahıs zamirleri ile ilgili olarak değinmemiz gereken diğer bir husus ise; yukarıda da görüldüğü gibi sie zamiri üç kez yazılmıştır. Birinci sie zamiri az önce de değinmiş olduğumuz üçüncü tekil şahıs olan o zamiridir. Diğer küçük harfle başlayan sie ise üçüncü şahıs zamirinin çoğulu olan Türkçe’deki onlar zamirinin karşılığıdır. Sondaki büyük harfle başlayan Sie zamiri ise sen diyemeyeceğimiz şahıslara nezaketle hitap etmek için kullanılır.

BUNU KAÇIRMA :   Almanca isim Cümleleri

Örneğin, öğretmenimize, müdürümüze, büyüklerimize karşı sen değil siz diye hitap ederiz. Bu amaçla kullanılan Sie zamirinin baş harfi her zaman büyük harfle yazılır. Almanca’da sie zamiri birden çok anlama geldiği için “bunları nasıl ayırt edicez” dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen cevaplayalım.

Bir cümlede sie – Sie zamiri gördüğünüzde bu zamirin kimi-neyi kastettiğini anlamak için fiilin çekimine bakarız. Fiilin çekiminden; sie zamirinin “o” anlamında mı kullanıldığını, “onlar” anlamında mı kullanıldığını, yoksa “siz” anlamında mı kullanıldığını anlarız. Zaten nazik hitap amacıyla kullanılan “Sie” zamirinin baş harfi her zaman büyük yazıldığından dolayı, eğer (cümle başında olmadığı halde) “Siezamirinin baş harfi büyük yazılıysa o halde nazik hitap amacıyla kullanıldığını kolaylıkla anlarız. Birazdan vereceğimiz örnek cümleleri inceledikçe konuyu daha iyi kavrayacaksınız.

Daha önceki derslerimizde “bu bir kitaptır, bu bir masadır” gibi basit tanım cümlelerini öğrenmiştik. Şimdi şahıs zamirlerini de öğrendiğimize göre yine aynı tarzda “Ben bir öğretmenim, sen bir öğrencisin, o bir doktordur” gibi cümleleri kurmayı öğrenelim. Bu cümlelerdeki ben-sen-o kelimeleri birer şahıs zamiridir.

Almanca şahıs zamirlerine bir görsel ile örnek verelim. Aşağıdaki görsel konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Almanca Şahıs Zamirleri (Resimli)Almanca Şahıs Zamirleri (Resimli)

Şimdi “Ben bir öğretmenim, sen bir öğrencisin, o bir doktordur” gibi cümleleri kurmayı öğrenelim. Bu cümlelerdeki ben-sen-o kelimeleri birer şahıs zamiridir. Bu tür cümlelerin kurulmasında tıpkı İngilizce’deki gibi (örn: am-is-are) yardımcı fiiller kullanılır. Şimdi Almanca’da kullanılan yardımcı fiilleri ve bu fiillerin şahıs zamirlerine göre çekimlerini görelim.

Aşağıdaki tablonun iyice ezberlenmesi gerektiğini belirtelim. Tablonun yanındaki örnekleri de inceleyiniz. Örnek cümlelerde önce şahıs zamiri sonra yardımcı fiil ve daha sonra bir isim gelmektedir. Bu tür cümlelerin kalıbı bu şekildedir. Tablonun sağında İngilizce’de benzer cümle örneklerine de yer verilmiştir. Aşağıdaki tabloyu dikkatle inceleyiniz.

BUNU KAÇIRMA :   Almanca Hava Durumu Söyleme

Almanca Şahıs Zamirleri Örnek Cümleler

Almanca şahıs zamirleri örnek cümleler
Almanca şahıs zamirleri örnek cümleler

Yukarıdaki tabloda en basit hali ile Almanca şahıs zamirleri kullanılarak oluşturulan cümlelere örnekler verilmiştir. Siz de alıştırma yapmak maksadıyla kendi kendinize çok çeşitli cümleler yapabilirsiniz. Ne kadar çok alıştırma yaparsanız Almanca şahıs zamirleri konusunu o kadar çabuk ve kolay öğrenirsiniz.

Almanca şahıs zamirlerini bir kere de tablo halinde verelim, dilerseniz bu sayfanın çıktısını alabilirsiniz.

ALMANCA ŞAHIS ZAMİRLERİ  TÜRKÇELERİ
İch BEN
du SEN
er O (ERKEK CİNSLER İÇİN)
sie O (DİŞİ CİNSLER İÇİN)
es O (NÖTR CİNSLER İÇİN)
wir BİZ
ihr SİZ
sie ONLAR
Sie SİZ (NAZİK HİTAP)

Liste olarak göstermek gerekirse:

Almanca şahıs zamirleri:

 • ich : ben (ih)
 • du : sen (du)
 • er : o (er) (eril cins)
 • sie : o (zi:) (dişi cins)
 • es : o (es) (nötr cins)
 • wir : biz (vir)
 • ihr : siz (iğr)
 • sie : onlar (zi:)
 • Sie : siz (zi:) (nazik hitapta kullanılır)

Değerli arkadaşlar Almanca şahıs zamirlerini kısaca topralayacak olursak, yukarıda görüldüğü üzere Almanca sie zamiri bir kaç farklı anlam taşır. Bu anlamları cümlenin gidişinden veya fiil çekimlerinden vs. çıkarmak mümkündür. Önemli olan şu anda sizin bu kelimeleri iyice belleyip öğrenmenizdir.

Ayrıca yukarıda verilen zamirlerin içinde sadece nazik hitapta kullanılan Sie zamirinin büyük harfle, diğerlenin ise küçük harfle yazıldığını unutmamanız gerekir. Nazik hitabı genelde kendimizden büyük kişilere yada tanımadığımız kişilere hitap ederken kullanırız. Yukarılarda verdiğimiz Almanca şahıs zamirleri ile ilgili örnek cümleleri de güzelce inceleyip öğrenirseniz bu konu hakkında bir sorununuz kalmayacaktır.

Almanca derslerimiz hakkında her türlü soru ve görüşlerinizi almancax forumlarına ya da altta bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz.Tüm sorularınız almancax eğitmenleri tarafından yanıtlanacaktır.

almancax ekibi başarılar diler…

HARİKA BİR KONU ANLATIMI İLE ALMANCA SAYILARI ÖĞRENMEK ÇOK KOLAY.
TIKLAYIN, ALMANCA SAYILARI SIFIRDAN MİLYONLARA KADAR KOLAYCA ÖĞRENİN
ALMANCA SAATLERİ ÖĞRENMEK HİÇ BU KADAR KOLAY OLMAMIŞTI.
TIKLAYIN, HEMEN ALMANCA SAATLERİ ÖĞRENMEYE BAŞLAYIN
ALMANCA RENKLER RESİMLİ KONU ANLATIMIMIZ İLE RENKLERİ ÖĞRENİN VE KOLAYCA CÜMLELER KURUN.
TIKLAYIN, HEMEN ALMANCA RENKLERİ ÖĞRENMEYE BAŞLAYIN
İNTERNETTEN PARA KAZANMAK İSTER MİSİNİZ?
TIKLAYIN, İNTERNETTEN PARA KAZANMA YOLLARINI ÖĞRENİN
İNTERNETSİZ ALMANCA ÖĞRENME UYGULAMASI. ALMANCA DERSLERİ HER AN YANINIZDA.
TIKLAYIN, HEMEN TELEFONUNUZA İNDİRİN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. UccanAt06 dedi ki:

  Sie çok nazik :DD

 2. zeynep dedi ki:

  Yanlışlık yapılmış, sie:onlar, ihr:siz yazmışsınız fakat tam tersi olması gerekmiyor mu?

 3. Gülselin coruk dedi ki:

  Sie iki anlama geliyor değil mi?Hangisinin hangi anlama geldiğini nereden anlayacağız?

  1. Anonim dedi ki:

   Okursanız yazının takımını görürsünüz

 4. Anonim dedi ki:

  İnşallah bir an önce kanıtlanır şimdiden teşekkürler einen nedir

 5. fuzuli dedi ki:

  Sie Büyük S ile başlarsa (Siz Nezaket – Resmi)
  sie küçük s ise (o Bayan)
  sie onlar

  1. Anonim dedi ki:

   almanca kişi zamirleri çok iyi anlatım

 6. Mustafa dedi ki:

  Birkaç alman kelimesi yazarmisiniz

 7. Elif Özdilli dedi ki:

  Hic bisi anlamiyom su almancadan yaw bide bu sene bu cikti ingilizce yetmiyomus gibi xnbdbddb