Almanya’da Çocukların Yaşamı

19.12.2019
871
A+
A-
Almanya’da Çocukların Yaşamı

Özlü Sözler


İNTERNETSİZ ALMANCA ÖĞRENME UYGULAMASI. ALMANCA DERSLERİ HER AN YANINIZDA.
TIKLAYIN, HEMEN TELEFONUNUZA İNDİRİN

Almanya Devleti, çocukların iyi bir yaşam sürdürmelerini nasıl sağlıyor?

Almanya’da yaklaşık 13 milyon çocuk yaşıyor; bu, genel nüfusun %16’sına denk düşüyor. Çocukların büyük kesimi, anne babanın evli bulunduğu bir aile içinde yaşıyor ve en az bir erkek veya bir kız kardeşe sahip.

Küçük Yaştan İtibaren Bakım

Genelde hem anne hem de baba çalıştığından, kreşlerde bakılan çocuk sayısı giderek artıyor. 2013 yılından bu yana bir yaşından itibaren her çocuğun yasal olarak bir kreş yeri hakkı var. Üç yaşın altındaki yaklaşık 790.000 çocuk, gündüzleri bir kreşe gidiyor; bu doğudaki eyaletlerde batıdakilere kıyasla daha sık görülen bir şey. En geç üç yaşından itibaren kreş dönemi başlıyor, çünkü düzenli sosyal ilişkiler çocuğun gelişmesi için önemli.

En Az Dokuz Yıl Okul

Almanya’da çocuklar için hayatın ciddiyeti altı yaşında başlıyor. Çocukların çoğunluğu bu yaşta okula alınıyor. 2018/19 öğrenim yılında okula yeni başlayan 725.000 çocuk vardı. Okul hayatının başladığı ilk gün, herkes için önemli bir gündür ve aile içinde kutlanır. Her çocuğa bir okul çantası alınır; bu çantada, içinde kalemlerin olduğu bir kalem kutusu ve şekerler ve küçük hediyelerle dolu bir okul külahı vardır. Almanya’da okula gitme zorunluluğu vardır. Her çocuk en az dokuz yıl boyunca okula gitmek zorundadır.

Çocuk Haklarının Güçlendirilmesi

Ne var ki her şey okuldan ibaret değil. Peki, çocukların bunun haricindeki yaşamı nasıl? Çocukların şiddetin olmadığı bir ortamda yetişme hakkı vardır, bu hak 2000 yılından beri anayasada yer almaktadır. Ayrıca Almanya bundan yaklaşık 30 yıl önce Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi‘ni onaylamıştır. Bu sözleşmeyle ülke çocukların esenliğini sağlama ve çocuk haklarını koruma yükümlülüğü üstlenir: hedef çocuklara iyi bakılması ve onların onurlu yetişmeleridir. Bu, çocukların düşüncelerine saygı gösterilmesini ve onların kararlara katılmalarının mümkün kılınmasını da içerir. Çocuk haklarına anayasada yer verilmesi konusu Almanya’da uzun zamandan beri tartışılmaktadır. Federal Hükümet, Koalisyon Sözleşmesi‘nde bunun artık hayata geçirilmesini karara bağladı.

BUNU KAÇIRMA :   Almanya'da Okul Sistemi Nasıldır?
HARİKA BİR KONU ANLATIMI İLE ALMANCA SAYILARI ÖĞRENMEK ÇOK KOLAY.
TIKLAYIN, ALMANCA SAYILARI SIFIRDAN MİLYONLARA KADAR KOLAYCA ÖĞRENİN
ALMANCA SAATLERİ ÖĞRENMEK HİÇ BU KADAR KOLAY OLMAMIŞTI.
TIKLAYIN, HEMEN ALMANCA SAATLERİ ÖĞRENMEYE BAŞLAYIN
ALMANCA RENKLER RESİMLİ KONU ANLATIMIMIZ İLE RENKLERİ ÖĞRENİN VE KOLAYCA CÜMLELER KURUN.
TIKLAYIN, HEMEN ALMANCA RENKLERİ ÖĞRENMEYE BAŞLAYIN
İNTERNETTEN PARA KAZANMAK İSTER MİSİNİZ?
TIKLAYIN, İNTERNETTEN PARA KAZANMA YOLLARINI ÖĞRENİN
İNTERNETSİZ ALMANCA ÖĞRENME UYGULAMASI. ALMANCA DERSLERİ HER AN YANINIZDA.
TIKLAYIN, HEMEN TELEFONUNUZA İNDİRİN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.