Almanca içecekler

Almanca içecekler adlı dersimizde günlük hayatta en çok kullanılan Almanca içecek isimlerine yer vereceğiz. Tabii ki biz burada zararlı içeceklere yer vermiyoruz, en sık tüketilen içeceklerin Almancalarını veriyoruz.
Daha önceki bir dersimizde Almanca yiyecekler ve Almanca içecekler konusuna değinmiştik, dilerseniz o konuya bakarak hem yiyecek hem de içecek isimlerini Almanca olarak öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için tıklayınız : Almanca yiyecekler ve Almanca içecekler

Şimdi sizler için hazırladığımız Almanca içecekler ile ilgili görsellerimizi inceleyebilirsiniz.

Almanca İçecek İsimleriAlmanca içecekler - das Wasser - Su
Almanca içecekler – das Wasser – Su

 

Almanca içecekler - die Milch - Süt
Almanca içecekler – die Milch – Süt

 

Almanca içecekler - die Buttermilch - Ayran
Almanca içecekler – die Buttermilch – Ayran

 

Almanca içecekler - der Tee - Çay
Almanca içecekler – der Tee – Çay
Almanca içecekler - der Kaffee - Kahve
Almanca içecekler – der Kaffee – Kahve

 

Almanca içecekler - der Orangensaft - Portakal suyu
Almanca içecekler – der Orangensaft – Portakal suyu

 

Almanca içecekler - die Limonade - Limonata
Almanca içecekler – die Limonade – Limonata


Sevgili arkadaşlar, yukarıda Almanca içecek isimlerini gördük. İlk etapta bu kadar Almanca içecek ismi öğrenmek yeterli. Daha sonra vakit buldukça yeni kelimeler öğrenmeye zaman ayırabilirsiniz.

Şimdi bu öğrendiğimiz Almanca içecekleri cümle içinde kullanalım. Almanca içecekler ile ilgili örnek cümleler kuralım.

Mesela ne diyebiliriz? Ben süt severim, ben çay sevmem, ben limonata severim, çay içmek istiyorum gibi cümlelerle başlayalım isterseniz.

Almanca içeceklerle ilgili örnek cümleleri de görsel destekli olarak sizlere sunacağız.ALMANCA İÇECEKLERLE İLGİLİ ÖRNEK CÜMLELER

Ich mag Limonade : Limonatayı severim

Ich mag Milch nicht : Sütü sevmem

Ich mag Kaffee : Kahveyi severim

Ich mag Tee nicht : Çayı sevmem

Er mag Tee : O, çayı sever

Er mag Tee nicht : O, çayı sevmez

Ömer mag Limonade : Ömer limonatayı sever

Melis mag Limonade nicht : Ömer limonatayı sevmez

Wir mögen Orangensaft: Biz portakal suyu severiz

Wir mögen Orangensaft nicht : Biz portakal suyu sevmeyiz


Şimdi de “ben limonata severim ama süt sevmem” gibi daha uzun cümleler kurmayı öğrenelim. Şimdi aşağıya yazacağımız cümleyi inceleyiniz, renklendirme metoduyla cümle yapısını daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz.

Ömer mag Tee, aber er mag Kaffee nicht

Ömer çay sever, fakat o kahve sevmez

Yukarıdaki cümleyi çözümlersek; Ömer cümlenin öznesi, mag fiili ise mögen fiilinin cümlenin öznesine yani 3. tekil şahsa göre çekimlenmiş halini ifade eder. Tee kelimesi çay anlamına gelir, aber kelimesi ise fakat-ancak anlamına gelmektedir, er kelimesi 3. tekil şahıs olan o anlamına gelirken, Kaffee kelimesi zaten bildiğiniz üzere kahve anlamına gelir ve cümlenin sonundaki nicht kelimesi ise cümleyi olumsuz yapmak için kullanılmaktadır.

Serra mag Limonade, aber sie mag Tee nicht

Serra limonata sever fakat o çay sevmez

Almanca yiyecek ve içeceklerle alakalı olarak “ben çorbayı severim fakat makarnayı sevmem” tarzındaki cümlelere yukarıdaki cümleleri örnek olarak verebiliriz. Şimdi de yine Almanca yiyecek ve içeceklerle ilgili olarak örnek verebileceğimiz bir başka cümle tipine bakalım:

Ohne ve mit cümleleri

Ohne ve mit bağlaçları kullanılarak yapılan Almanca cümlelere örnek olarak “ben çayı şekersiz içerim“, “ben kahveyi sütsüz içerim“, “ben kahveyi sütlü içerim” gibi cümleleri örnek olarak verebiliriz.

Şimdi “ohne” ve “mit” bağlaçlarını kullanarak Almanca yiyecek ve içeceklerle ilgili cümleler kuralım.

ALMANCA İÇECEK DİYALOGLARI

Şimdi ohne ve mit bağlaçlarını kullanarak çeşitli diyaloglar üzerinde duralım. Diyaloglarımız bir soru ve cevaptan oluşacak. Almanca’da ohne bağlacı -lı -li anlamına gelmektedir, mit bağlacı ise lı -li -ile anlamlarına gelmektedir. Örneğin çayı şekersiz içerim derken ohne bağlacı kullanılır, çayı şekerli içerim derken mit bağlacı kullanılır. Bu durum aşağıdaki örneklerde daha iyi anlaşılmaktadır. Almanca ohne ve mit ile yapılan cümleleri inceleyiniz.

ohne - mit cümleleri
ohne – mit cümleleri

Yukarıdaki görseli çözümleyelim:

Wie trinkst du deinen Tee? : Çayını nasıl içersin?

Ich trinke Tee ohne Zucker. : Ben çayı şekersiz içerim.

Daha farklı cümleler verelim:

Ich trinke Tee mit Zucker. : Ben çayı şekerli içerim.

Ich trinke Kaffee ohne Zucker. : Ben kahveyi şekersiz içerim.

Ich trinke Kaffee mit Zucker. : Ben kahveyi şekerli içerim.

Ich trinke Kaffee mit Milch. : Ben kahveyi sütlü içerim.

Değerli arkadaşlar, öyle sanıyoruz ki bu dersimiz anlaşıldı. Bu dersimizde Almanca içecekler ve Almanca içeceklerle ilgili kurabileceğimiz örnek cümleler gördük.

Hepinize Almanca derslerinizde başarılar dileriz.


ALMANCA QUIZ UYGULAMASI YAYINDA

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Zaman zaman düzenlenecek olan para ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bu makale aşağıdaki dillerde de okunabilir

Albanian Albanian Amharic Amharic Arabic Arabic Armenian Armenian Azerbaijani Azerbaijani Basque Basque Belarusian Belarusian Bengali Bengali Bosnian Bosnian Bulgarian Bulgarian Catalan Catalan Cebuano Cebuano Chichewa Chichewa Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Chinese (Traditional) Corsican Corsican Croatian Croatian Czech Czech Danish Danish Dutch Dutch English English Esperanto Esperanto Estonian Estonian Filipino Filipino Finnish Finnish French French Frisian Frisian Galician Galician Georgian Georgian German German Greek Greek Gujarati Gujarati Haitian Creole Haitian Creole Hausa Hausa Hawaiian Hawaiian Hebrew Hebrew Hindi Hindi Hmong Hmong Hungarian Hungarian Icelandic Icelandic Igbo Igbo Indonesian Indonesian Irish Irish Italian Italian Japanese Japanese Javanese Javanese Kannada Kannada Kazakh Kazakh Khmer Khmer Korean Korean Kurdish (Kurmanji) Kurdish (Kurmanji) Kyrgyz Kyrgyz Lao Lao Latin Latin Latvian Latvian Lithuanian Lithuanian Luxembourgish Luxembourgish Macedonian Macedonian Malagasy Malagasy Malay Malay Malayalam Malayalam Maltese Maltese Maori Maori Marathi Marathi Mongolian Mongolian Myanmar (Burmese) Myanmar (Burmese) Nepali Nepali Norwegian Norwegian Pashto Pashto Persian Persian Polish Polish Portuguese Portuguese Punjabi Punjabi Romanian Romanian Russian Russian Samoan Samoan Scottish Gaelic Scottish Gaelic Serbian Serbian Sesotho Sesotho Shona Shona Sindhi Sindhi Sinhala Sinhala Slovak Slovak Slovenian Slovenian Somali Somali Spanish Spanish Sundanese Sundanese Swahili Swahili Swedish Swedish Thai Thai Turkish Turkish Ukrainian Ukrainian Urdu Urdu Uzbek Uzbek Vietnamese Vietnamese Welsh Welsh Xhosa Xhosa Yiddish Yiddish Yoruba Yoruba Zulu Zulu
Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.