Almanca İsimler

Almanca İsimler
Gönderi Tarihi: 15.01.2024

Almanca isimler (Substantive) konu anlatımı başlıklı bu dersimizde sizlere Almanca isimler yani Almanca kelimeler hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Almanca isimler yani eşyaların isimleri, kelimeler, nesneler hakkında bilgiler vereceğiz.

Arkadaşlar Almanca öğrenebilmeniz için yayınladığımız ders konularında genel olarak bilmeniz gereken kalıplar ve ezberlemeniz gereken bilgiler üzerinde duruyoruz. Ancak Almanca öğrenirken mutlaka bilmeniz gereken önemli gramer konularına da yer vermemiz gerekiyor. Bu ders işleyeceğimiz konu Almanca İsimler (Substantive) olacak. Bu konunun çok daha iyi anlaşılabilmesi için daha önce yayınladığımız Almanca Artikeller başlıklı dersinde iyice anlaşılması gerektiğinin altını çizerek dersimize başlayabiliriz.

İsim kısaca tanımlamak gerekirse varlıklara verdiğimiz kelimelere denmektedir. Kendi dilimizde olduğu gibi Almancada da isimlerde tekil, çoğul, basit, birleşik, soyut, somut gibi türler bulunmaktadır. Yine kendi dilimizde olduğu gibi ismin çekimlenen –e hali gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Almancada yaklaşık olarak 250.000 kelime bulunduğu söylenir ve özel ya da cins isim ayrımı olmadan tüm isimlerin baş harfleri büyük yazılmaktadır. Ve kısaca değinmek gerekirse bütün cins isimler başına artikel olarak bilinen ( der, das, die) kelimelerini alırlar.

Alman dilinde isimleri 3 cinse ayırarak incelemek mümkündür. Bunlar;

Eril Cins (Erkek İsimleri)
Dişi Cins (Dişi İsimleri)
Nötr Cins (Cinsiyetsiz İsimler) olarak ayrılmaktadır.

Bu nokta kullanılan gramer kuralına göre eril cinsli kelimelere “der” artikeli, dişi cins olan kelimelere “die” artikeli ve nötr cins olan kelimelere ise “das” artikeli verilir.

Almanca Eril Cins (Erkek İsimleri)

Sonu -en, -ig, -ich, -ast harfleri ile bitmiş olan isimlerin tümü için eril cins denilebilir. Bunun yanında bahsedilen ay, gün, yönler, mevsim isimleri, erkek cinsiyetli tüm canlıların isimleri, maden ve para isimleri de eril cinstir.

Almanca Dişi Cins (Dişi İsimleri)

Sonu  – e, -ung, -keit, ,-ion,- in, -ei, -heit harfleri ile biten isimler için dişi cins denilebilir. Ayrıca tüm dişi canlıların isimleri, sayılar, çiçek, nehir, ırmak, ağaç, meyve isimleri de dişi cinstir.

Almanca Nötr Cins (Cinsiyetsiz İsimler)

İki cinsinde ortak kullandığı isimler ile şehir, ülke, yavru canlı, metal ve türemiş isimlerin tümü nötr cins olarak kabul edilir.

Not: Bahsedilen konuda genelleme yapılmıştır. Kullanımından emin olmadığınız kelimelerin hangi cins olduğunu öğrenmek için Almanca sözlüğünü kaynak edinmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde yeni öğreneceğiniz isimleri doğru kullanım şekilleri ile öğrenmiş olursunuz.

Değerli arkadaşlar, okumuş olduğunuz konunun haricinde sitemizde bulunan bazı içerikler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz, sitemizde aşağıdaki gibi konular da mevcut olup bu konular Almanca öğrenen arkadaşların bilmesi gereken konulardır.

Değerli arkadaşlar, sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder Almanca derslerinizde üstün başarılar dileriz.

Sitemizde görmek istediğiniz bir konu varsa bunu bizlere foruma yazarak bildirebilirsiniz.

Yine aynı şekilde Almanca öğretme metodumuz, Almanca derslerimiz ve sitemiz ile ilgili diğer soru, görüş, öneri ve her türlü eleştirilerinizi forumdaki alana yazabilirsiniz.