Almanlar Paralarını Nereye Harcıyor? Almanya’da Yaşam Tarzı

Almanya’da her haneye aylık ortalama brüt 4.474 euro para giriyor. Vergi ve harçlar düşülünce, geriye 3.399 euro kalıyor. Bu paranın 2.517 euro tutarındaki en büyük kısmı, özel tüketime harcanıyor. Bunun hemen hemen üçte bir ila dörtte bir arasında -yaşanan bölgeye değişen – bir bölümü, kiraya gidiyor.Almanya’da Özel Tüketim Harcamaları Yüzde Oranları

İkamet (%35,6)
Beslenme (%13,8)
Ulaşım (%13,8)
Boş Zaman Değerlendirme (%10,3)
Gezme (%5,8)
Ev Döşeme (5,6 %)
Giysi (4,4 %)
Sağlık (3,9 %)
İletişim (2,5 %)
Eğitim (0,7 %)

Alman Evlerinde Hangi Eşyalar Var?

Telefon (%100)
Buz Dolabı (%99,9)
Televizyon (%97,8)
Çamaşır Makinası (%96,4)
İnternet Bağlantısı (%91,1)
Bilgisayar (%90)
Kahve Makinası (%84,7)
Bisiklet (%79,9)
Özel Otomobil (%78,4)
Bulaşık Makinası (%71,5)Bir karşılaştırma yapacak olursak; Almanya’da halk, gelirinin yüzde 35’ten fazlasını kiraya harcarken, Fransızlar bunun için gelirlerinin yüzde 20’sini bile harcamıyor. Öte yandan Britanyalılar beslenmeye Almanlarla aşağı yukarı aynı miktarda para harcarken, boş zaman değerlendirme ve kültüre çok daha fazlasını -gelirlerinin neredeyse yüzde 15’ini- harcıyorlar.

İtalyanlar ise, en fazla giysi almayı seviyorlar. İtalyanların giysiye yaptıkları yüzde 8’lik harcama, Almanya’dakinin hemen hemen iki katı.


ALMANCA QUIZ UYGULAMASI YAYINDA

Değerli ziyaretçilerimiz, quiz uygulamamız Android mağazasında yayınlandı. Telefonunuza yükleyerek Almanca testler çözebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla aynı anda yarışabilirsiniz. Ödüllü bilgi yarışmasına uygulamamız üzerinden katılabilirsiniz. Yukarıdaki linke tıklayarak Android uygulama mağazasında uygulamamızı inceleyebilir ve yükleyebilirsiniz. Zaman zaman düzenlenecek olan para ödüllü bilgi yarışmamıza katılmayı unutmayın.


BU SOHBETİ SAKIN İZLEME, DELİ OLURSUN
Bu makale aşağıdaki dillerde de okunabilir


Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.