Almanya Ortalama Maaş Ne Kadar

Almanya Ortalama Maaş Ne Kadar
Gönderi Tarihi: 15.01.2024

Almanya asgari ücret 2021

Almanya asgari ücret 2022 miktarı herkesin merakla araştırdığı konular arasına girmiş durumda.

Asgari ücret bir ülkede çalışan herhangi bir kişinin alabileceği en düşük ücret miktarını belirleyen bir uygulamadır. Avrupa’da pek çok ülkede uygulanan bu uygulama ile kişilere emeklerinin çok altında ücretlerin, işverenler tarafından teklif edilmesinin önüne geçilir ve çalışan hakkı korunmuş olur. Almanya zaman zaman işçi alımları gerçekleştiren bir ülkedir. Bunun nedeni ülkedeki çalışabilecek genç nüfus oranının az olmasıdır. Bu sebeple son yıllarda Almanya’da çalışma ve yaşam hayali kuran kişi sayısı da oldukça artmıştır.

Almanya’da Ortalama Maaş Ne Kadar?

Meslekler genelinde söyleyecek olursak Almanya’da ortalama maaş yaklaşık olarak 2.000 Euro (iki bin Euro) civarına yakındır. Almanya asgari ücret2021 yılı miktarı ise 1614 Euro olarak belirlenmiştir. Bu miktar yaklaşık saatlik 9,5 Euro’ya eşittir. Bu miktar ile Almanya Avrupa birliği ülkesi üyeler içerisinde 5 sırada yer almaktadır. Almanya’da asgari ücret ile çalışan nüfus düşündüğünde ise akla vasıfsız işler gelmektedir. Bu işlerin sayısı gerçekten oldukça azdır.

Nüfusun yalnızca %2’lik küçük bir kısmı asgari ücret ile çalışmaktadır. Fabrika işçisi, garson, gibi akla vasıfsız iş olarak gelen meslek gruplarında bile maaş miktarı asgari ücretin üzerindedir. Yine asgari ücret üzerinden bir değerlendirme yapmak gerekirse Almanya’da asgari ücret ile rahatça geçinebilmek mümkündür. Bu miktar ile bir kişinin yaşamını devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu, barınma, yeme içme, ulaşım ve iletişim ihtiyaçların tamamını sağlamak mümkündür.

Bir örnek vermek gerekirse Almanya’da yaşayan bir kişinin aylık market alışverişin tutarı ortalama 150 Euro civarındadır. Bu miktar elbette aldığınız ürünlerin miktarı ve çeşidine göre değişiklik gösterebilir ancak bir kişi için içerisinde kırmızı et, beyaz et ve balığın da olduğu bir aylık alışverişi bu miktara yapmak mümkün. Yine Almanya’da yaşayan bir kişi için aylık kira masrafı yaklaşık 600-650 Euro civarında olacaktır. Mutfak masrafları, ulaşım, iletişim ve diğer masraflar da eklendiğinde bile 1584 Euro maaş bir kişinin bütün ihtiyaçlarını karşılamaya yetecektir. Hatta kişiye bir miktar para katılabileceği etkinlikler birikim için kalacaktır.

Almanya ile Türkiye Arasında Ne Kadar Maaş Farkı Var?

Türkiye ve Almanya Arasındaki Asgari Ücret Farkı Ne Kadar diye soracak olursanız eğer, şöyle bir kıyaslama yapabiliriz. Örneğin Almanya’da aylık 1000 Euro ile temel ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Asgari ücretin Almanya’da 2021 yılında 1640 Euro olduğunu düşünürsek, geri kalan 600 Euro ile zorunlu olmayan yani lükse kaçan ihtiyaçlar alınabilir ya da asgari ücreti geri kalan kısmı birikim için ayrılabilir.

Almanya’da Asgari Ücret İle Nerelerde Çalışılır?

Almanya asgari ücret 2020’den 2021 e geçiş sırasında 1,584.0€’dan 1,614.0€’ya yükseltilmiştir. Durum böyleyken ülkede asgari ücrete çalışan kişi sayısı sınırlıdır. Çünkü çoğu meslek için önerilen maaş asgari ücretin üzerindedir. Örneğin bir fabrika işçisini maaşı yaklaşık 3000 Euro civarındadır. Yine Almanya’daki en düşük maaşlı çalışma gruplarından olan hasta ve yaşlı bakım çalışanlarının maaşı da 3000 Euro civarındadır.

ALMANYA ORTALAMA MAAŞ

ALMANYA ORTALAMA MAAŞ