Antalya'da Gezilecek 10 Yer

Antalya’da Gezilecek 10 Yer

Tatil, gezi dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biridir Antalya. Denizi, doğası, kendine özgü tatlarıyla tatilcilerin en uğrak yeridir. Antalya şehri doğal güzelliklerinin yanı sıra, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı, Roma, Bizans ve Selçuklu gibi devletler burada yıllarca hüküm sürmüştür. Antalya Bergama Kralı 2. Attalos tarafından kurulmuştur. Antalya kent meydanında 2. Attalos heykelini görmek mümkündür.

1) Kaleiçi

Kaleiçi, Antalya’nın en hareketli ve misafir ağırlayan yerlerinden birisidir. Antalya’yı ziyaret eden herkes Kaleiçi’ne mutlaka uğramıştır. Dar sokakları ve tarihi evleriyle gün batımına doğru unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Burada kalabileceğiniz otel ve pansiyon, alışveriş yapabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları, yemek yiyebileceğiniz bir çok cafe ve restoran bulunmaktadır. Ayrıca Kaleiçi’nde ilk İslami yapıtlardan biri olan Yivli Minare’yi ziyaret edip, burada eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

2) Konyaaltı Plajı

Konyaaltı Plajı Antalya merkeze çok yakın ve en uzun plajlardan birisidir. 7 kilometreye yakın uzunluğu ve herkesin faydalandığı halk plajı olarak adlandırılmaktadır. Doğusunda Antalya Falezleri, batısında Antalya Limanı bulunmaktadır. Güneyinde Toros Dağları’nın eşsiz manzarası görünmektedir. Plaj çakıl taşı ile kaplıdır. Plajda gündüz denize girip güneşlenebilir, gün batımında kaldırımlı yollarında yürüyüp, akşam cafe ve restoranlarında vakit geçirebilirsiniz.

3) Side

Side Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı tatil cennetidir. Merkeze 80 km uzaklıkta olup, bir çok tarihi dokuya ev sahipliği yapmaktadır. Side’de Apollon Tapınağı, Side Antik Kenti ve Side Müzesi’ne uğrayıp burada bir çok medeniyetin kültürü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Side’de konaklayabileceğiniz bir çok otel bulunmakta olup alışveriş yapabileceğiniz çarşı bulunmaktadır. Mavi bayraklı plajlarında berrak suyun tadını çıkarıp, tekne turu, rafting ve su altı dalışı yapabilirsiniz.

4) Adrasan

Adrasan, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı tatil beldelerinden birisidir. 2 km’ye yakın plajı, temiz ve masmavi suyuyla en çok tercih edilen tatil beldesidir. Gezilecek yerler arasında Olympos, Likya Yolu gibi tarihi dokular vardır. Çıralı plajına, “Sonsuz Ateş” olarak adlandırılan Yanartaş güzelliklerine sahiptir. Tatil yaparken sıkılmayacağınız ender yerlerden birisidir.

5) Alanya Kalesi

Alanya ilçesi Antalya’ya bağlı olan başlı başına bir tatil ilçesidir. Çok sayıda yabancı turistin tercih ettiği ilçelerden birisidir. Alanya Kalesi Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Yılın on iki ayı turistlerin ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Alanya Kalesi 7 km’ye yakın surlara sahiptir. Kaleye çıkıp Alanya denizinin eşsiz güzelliğini izleyebilir, surlarda tarihi motifleri görebilirsiniz.

6) Düden Şelalesi

Düden Şelalesi Antalya merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta olup ulaşılması kolay şelalelerden birisidir. 25 metre yükseklikten akan suyun kenarında durup serinleyebilir ve eşsiz güzellikte fotoğraflara sahip olabilirsiniz. Düden Şelalesi’nde akan suyun yanında gözleme ve balık yiyebilir, hediyelik eşya için alışveriş yapabilirsiniz.

7) Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon Antalya merkeze 80 km uzaklıkta bulunan bir milli park olma özelliğine sahiptir. Doğa severler için inanılmaz bir deneyim olup, serin havasıyla adeta baş döndürücü bir güzelliğe sahiptir. Köprülü Kanyon’da buz gibi soğuk suyun tadını çıkarıp rafting yapma imkanına sahipsiniz. Rafting yapmak için bir çok turistik tesise sahiptir. Köprülü Kanyon isminden de anlaşılacağı gibi Oluk Köprü ve Büğrüm Köprü ’ye sahip olup buralarda yürüyüş yapma imkanına sahipsiniz.

8) Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan doğa harikasıdır. Sarp kayalıklar arasında bulunan, denizine girebilmek için 190 merdiven basamağını indikten sonra ulaşılan plaja, yerli ve yabancı turistlerden talep oldukça fazladır. Denizi maviden başlayıp kıyıya doğru yeşil bir renk almaktadır. Güneşlenip suyun tadını çıkarmak için ideal yerlerden birisidir.

9) Aspendos Antik Kenti

Antalya’ya gezi dendiğinde akla gelen ilk yerlerden biridir Aspendos Antik Kenti. Aspendos M.Ö 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş olup, antik tiyatrosu Romalılar tarafından yapılmıştır. Antalya merkeze 50 km uzaklıkta olan Aspendos, sarnıçlar, hamam, stadyum ve agoraya sahiptir. Yılın her vakti konserler yapılmaktadır. Tarih severler için bulunmaz bir fırsattır.

10) Perge

Perge Antalya merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Aksu ilçesine bağlı Roma dönemi kentlerinden biridir. Perge Antik Kenti büyük bir alanı kapladığı için yürüyüş yapmak için ideal bir tarih kalıntısıdır. Yürüyüş yaparken geçmiş dönemin izlerine rastlayabilir, tarihi surların tadını çıkartabilirsiniz. Perge Antik Kenti’nde yapılan kazılar sonucu bulunan heykelleri Antalya Müzesi’ni ziyaret edip görmeniz mümkündür.Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.