Cahit Zarifoğlu'nun Hayatı

1940 yılında Ankara’da doğan Cahit Zarifoğlu’nun çocukluk dönemi, babasının hakim oluşu nedeniyle Güneydoğu Bölgesi’ni dolaşarak geçmiştir. Ailesinin kökenleri Kafkas’tır. Uzun zaman önce Kafkasya’dan Kahramanmaraş’a yerleşmişlerdir. Bu nedenle Zarifoğlu, memleketini Maraş olarak söylemektedir.
Cahit Zarifoğlu’nun Eğitim Hayatı
Siverek’te başladığı ilköğrenim hayatını sırasıyla Kahramanmaraş ve sonrasında Ankara’da tamamlamıştır. Ankara’ya bağlı Kızılcahamam’da ortaokul hayatına başlamıştır. Ancak daha sonra tekrar Maraş’a dönerek, ortaokulu ve liseyi burada bitirmiştir. Lise döneminde edebiyatla olan alakası artmış, şiirler ve düz yazılar yazmaya başlamıştır. Bu süreçte ilerde isimleri saygıyla anılan öykü yazarı ve şairlerle aynı sıraları paylaşma imkanı bulmuştur. Edebiyata olan ilgisi Zarifoğlu’nun ortaya somut bir şeyler koymasını sağlamış ve kendisini gibi edebiyatı seven arkadaşlarıyla bir araya gelerek okulda Hamle isimli bir dergi çıkarmaya başlamıştır.
Liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi okumak için İstanbul’un yolunu tutmuştur. Burada İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümüne başlamış ve öğrenimini yine bu bölümde tamamlamıştır. Bu süreçte pek çok şiirini yazmıştır.
Cahit Zarifoğlu, öğrencilik döneminde çalışma hayatına da atılmıştır. Çeşitli muhalif gazetelerin sayfa sekreterliği pozisyonunda yer almıştır. Bunun yanında eski arkadaşlarıyla bir araya gelme fırsatı da yakalayan Zarifoğlu, eski günlerin bir getirisiyle tekrar bir dergi çıkarmaya hazırlanır. Açı isimli bu dergi yalnızca tek sayı olarak çıkar, devamı gelmez. Daha sonra Yeni İstiklal Gazetesi’nde şiirlerini yayınlatan Zarifoğlu, burada kendi ismini kullanmayı tercih etmez. Abdurrahman Cem adını kullanarak şiirlerini gazetede bastırır. Bu isim o kadar yerleşir ki yakın çevresi dışında çoğu arkadaşı gerçek ismini bilmemektedir.
İlk kitabını da üniversitede okuduğu dönemde çıkaran Cahit Zarifoğlu, bu kitabına İşaret Çocukları ismini verir. Nihayetinde üniversite hayatını noktalar ve kendine doktora yapma hedefi koyar. Fakat ne yazık ki maddi açıdan kolay olmayan zamanlar geçirmektedir. Bu nedenle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalır.
Cahit Zarifoğlu tamamlaması gereken bir askerlik durumu söz konusu olunca, askere gider. Yıl 1976 olduğunda ise Zarifoğlu askerden dönmüştür ve bu dönüş sonrası arkadaşlarıyla beraber Mavera isimli dergiyi çıkarmaya başlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir