CİLT KANSERİ NEDİR, CİLT KANSERİ NEDEN OLUR, BELİRTİLERİ

Cilt; vücudun en büyük organı olmakla birlikte iç organları kaplayarak yaralanmalara karşı koruyucu niteliğindedir. Fazla su ve sıvı kaybını önlerken vücudun D vitamini sağlamasına yardımcı olur. Bakteri, mikrop ve zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruyucudur. Vücut sıcaklığını korumaya yardımcıdır. Epidermis, dermiş ve subkutis olarak 3 katmandan oluşmaktadır. Cilt kanseri genetik, çevresel, kimyasal, radyasyon ve kişisel unsurlardan kaynaklanmaktadır. Cilt kanseri ise cilt DNA’sında meydana gelen çeşitli hasarlar sonucu ortaya çıkmaktadır.Cilt Kanseri Nedenleri

Ultraviyole ışınları, UVA, UVB, UVC ışınları, solaryum, benler, displastik nevüs, konjenital melanositik nevüs, açık ten, çillenme, açık renk saç, yaş ( genellikle 25 – 29), cinsiyet, kaynak ve metal işleri ile uğraşma ve fototerapi gibi nedenlerin yanında genetik faktörler de nedenler arasında yer almaktadır.

Cilt Kanseri Çeşitleri

3 ana cilt kanseri türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki bazal hücreli karsinomdur. Ve bu da cilt kanserinin %80’ini oluşturmaktadır. Genellikle güneşe maruz kalma ve çocukken radyoterapi alınması durumlarında gelişir. İkincisi skuamöz hücreli karsinomdur. Bu kanser türü ise kimyasallarca hasar gören deride ortaya çıkmaktadır. Melanom kanser türü ise üçüncü türüdür. Bu tür ise cilt kanserleri içerisindeki en ciddi türdür.

Cilt Kanserinin Belirtileri

Deride yeni oluşan leke veya lekelerin büyüklüğü ve bunların şekillerindeki ya da renklerindeki değişiklikler yer almaktadır.
Ve bu lekelerin diğer lekelere göre farklı bir görünüme sahip olmasıdır. Bu belirtilerin yanında iyileşmeyen yaralar, hassasiyette artma, kaşıntı, ağrı, ben yüzeylerinde meydana gelen değişmeler, kanama ya da yumru şeklindeki görünüm gibi belirtiler göstermektedir.

Cilt Kanserinden Korunma Yolları

UV ışınlarına maruz kalınması durumlarını azaltmak, güneşten korunarak, kozmetik ürünlerinin son kullanım tarihine dikkat edilmesi gibi noktalara dikkat edilerek korunabilir.

Cilt Kanseri Tedavisi

Tedavi sürecinde en önemli noktalardan birisi de birçok hastalıkta olduğu gibi erken tanı önemli bir yer tutmaktadır. Ameliyat tedavisi uygulanmaktadır. Bu ameliyat da çeşitli yollar uygulanmaktadır. Bu ameliyatlara bakılırsa; küretaj ve elektrokoterizasyon, mohs ameliyatı, dondurma, lazer tedavisi, geniş eksizyon, rekonstrüktif, fotodinamik gibi ameliyat yönetemleri bulunmaktadır. Ameliyat dışında radyoterapi, tropikal tedaviler gibi tedavi yöntemleri yer almaktadır.Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.