Çürük Diş Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çürük Diş Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yüzünüzde şişlik oluştuğu zaman bunu çok ciddiye almalısınız. Genel olarak halkın büyük bir bölümü enfeksiyonun beyne ulaştığı zaman çok ciddi sorunların oluşturacağını bilmiyor. Apse genel anlamda irinli kötü kokulu bir iltihap yuvasıdır. Akyuvar ve ölü dokuların oluşturmuş olduğu iltihap yapışkan bir sıvıdır. Apsenin asıl nedeni bakterilerin sebep olduğu enfeksiyondur. Diş apseleri çoğu zaman iki farklı türde gerçekleşir. Diş kökünde toplanan apse ve diş etinde oluşan apse olarak ikiye ayrılıyor. Diş köklerinde meydana gelen apseler ağız bakımının yapılamaması ve oluşan çürüklere hemen müdahale edilememesi sonucu ortaya çıkıyor. Diş etlerinde meydana gelen apseler günlük ağız bakımının yapılamamasından kaynaklanıyor. Özellikle diş aralarında biriken yiyecek artıklarının doğrudan bakteri oluşturduğu bilinmelidir.
curukdis

Çürük Dişin İlk Belirtisi Şiddetli Ağrıdır

Dişte oluşan apsenin ilk belirtisi aniden gelişen ve çok şiddetli bir şekilde başlayan diş ağrısıdır. Ağrının şiddeti genellikle birkaç saat içerisinde artacaktır. Ağrı çoğu zaman birçok hastada kulağa, boyna ve çene kemiğine kadar vurabiliyor. Yüzde şişliğin oluştuğu ve apse oluşmuş bölgeye dokunulduğu zaman ağrı boyutunun arttığı biliniyor. Ağızda çok kötü bir kokunun oluşması ve tat duyusunun bile bozulması en önemli etkenlerden bir tanesidir. Soğuk ve sıcak içeceklere karşı muhteşem bir hassasiyetin oluşması ve ateş yükselmesi gibi rahatsızlıklar da oluşabiliyor.

Enfeksiyon Beyninize Çok Yakın

Diş ağrısının ölüme yol açtığını artır birçok uzman her fırsatta belirtiyor. Sıradan aile diş hekiminin anında bir insanın hayatını kurtarma fırsatını bulabilmesi sıklıkla karşılaşılan bir durum değildir. Diş ağrıları aniden gelişen ve beyne etki ettiği zaman bunun sonuçlarını hemen ortaya koyabilen ciddi bir konudur. Dişiniz ağrı ve sızıntılar ile sürekli sizleri rahatsız ediyorsa acil olarak bir hekime görünmelisiniz. Oluşan bakterinin beyninize gitme ihtimali çok yüksektir. Özellikle yakın zaman içerisinde tedavisi yapılmayarak çok uzun süreli bakterinin oluşması birçok bireyi tehdit altına alabiliyor. Bu konuya mutlaka hassasiyet göstererek sizlere en yakın diş sağlık kuruluşuna başvuru yapmalısınız. Diş apse oluşumunu ciddiye almanız durumunda her zaman başarılı sonuçlar elde edersiniz.
discuruk

Diş Apselerini Ciddiye Almalısınız

Diş apsesi tedavisi ilk 24 saat içerisinde çok büyük önem taşıyor. Antibiyotiklerin damar yolu ile veya yüksek dozda verilmesi gerektiği için 12 veya 24 saatlik zaman dilimi önem taşıyor. Çünkü antibiyotiklerin hızlı bir şekilde etki edeceği söylenemez. Tedavi programında zamana ihtiyaç oldukça fazla önem taşıyor. Sadece dişleri çekmek diş tedavisinde yeterli değildir. Enfeksiyonlu alanı temizleyebilmek ve derhal müdahale edebilmek diş tedavisindeki başarıyı ortaya koyacaktır. Enfeksiyon kanallarını temizleyerek beyne ulaşmasını engellemek gerekiyor.

Ağız Tüm Vücuda Açılan Kapıdır

Halkın büyük kısmı herhangi bir diş apsesi hastalığının ne kadar fazla hayati önem taşıdığı konusunda bilgi sahibi değildir. Ölümcül özelliği bulunan diş apseleri konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerekiyor. İnsanlar kendi düşüncelerine göre dişi ufak bir yapı olarak görüp organ yerine koymuyor. İnsan vücudunun en önemli organlarından bir tanesi olan dişler yemek yemenize, konuşmanıza, tat almanıza ve yüzünüzün görsel şekline karar veren en önemli organlardan bir tanesidir. Bu kadar çok görevi bulunan ve bulunduğu her görevi yapmaya mücadele edebilen bir organın rahatsızlığında doktora gitmemek hiçbir şekilde mantıklı bir yaklaşım değildir. Dişleriniz hayati önem taşıdığı kadar dişlerinizin yan kısımlarında bulunan organlarınız da bir o kadar önem taşıyor. Enfeksiyonun bu bölgede ulaşamayacağı hiçbir alan bulunmuyor. Tedavisi yapılmayan enfeksiyon kulağa, boyna ve beyine ulaşması oldukça kolay bir hal alıyor.

Diş Apsesi Oluştuğu Zaman Yapılması Gerekenler

Dişinizde apse oluştuğu zaman ilk olarak rahatlama amacıyla bölgeye yaklaşık olarak 30 dakika olacak bir şekilde buz uygulaması yapmanız öneriliyor. Buz uygulaması yaptığınız zaman oldukça rahatlayacak ve ağrı kısa bir zaman içerisinde dinecektir. Apse yapılan bölgeye doğrudan sıcak tuzlu su yardımıyla gargara yapabilirsiniz. Gargara yaparak dişinizde yara veya kanama gibi bir durum varsa yatıştır. Normal boyutlara sahip bir kahve kupa bardağına bir çay kaşığı tuz ekleyerek, her saat 60 saniye süreyle ağzınızda çalkalayın. Çıtır ve sert yiyeceklerin tümünden uzak durmalısınız. Diş tedavi edilebilir olduğu zaman kanal tedavisi uygulanabilir. Tedavi edilemeyecek bir konuma geldiği zaman çekilmesi tek seçenek haline gelebilir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir