Dativ nedir

0

Almanca Dativ nedir? Bu kısa makalemizde Almanca Dativ ne demek olduğunu, Dativ deyince ne denmek istendiğini kısaca anlatacağız. Daha önceki bir dersimizde Dativ kavramının ne demek olduğunu uzun uzun anlatmıştık.

Almanca’da Dativ kavramı bir dilbilgisi terimidir ve Dativ kelimesi ismin -e hali anlamına gelir. Dativ, ismin hallerinden biri olan -e hali demektir.

Daha önce Almanca ismin hallerini incelemiştik ve çok geniş açıklamalarla konuyu anlatmış ve bol örnekler vermiştik, dilerseniz Dativ konusu hakkında hazırladığımız dersi okumak için şuraya tıklayabilirsiniz : Almanca Dativ Konu Anlatımı

Almanca Dativ yani ismin -e halinde aşağıdaki değişiklikler meydana gelir. Bir başka deyişle, ismin yalın halinde bulunan bir kelimeyi aşağıdaki değişiklikleri yaparak ismin -e haline dönüştürebiliriz.

Almanca’da İsmin -e hali artikellerin değiştirilmesi suretiyle yapılır. Artikeller şu şekilde değişiklik gösterirler:

Yalın halde bulunan kelimenin der artikeli dem haline,

Yalın halde bulunan kelimenin das artikeli dem haline,

Yalın halde bulunan kelimenin die artikeli der haline,

Yalın halde bulunan kelimenin ein artikeli einem haline,

Yalın halde bulunan kelimenin eine artikeli einer haline,

Yalın halde bulunan kelimenin kein artikeli keinem haline,

Yalın halde bulunan kelimenin keine artikeli keiner haline getirilerek yalın halde bulunan bir kelime -e haline sokulmuş olur.

Daha fazla detaylı bilgi için yukarıda da değindiğimiz gibi Almanca Dativ Konu Anlatımı adlı dersimizi okuyabilirsiniz.

Almanca derslerinizde başarılar dileriz.

almanca ogrenme kitabi

Değerli ziyaretçilerimiz, küçükten büyüğe her kesime hitap eden, son derece güzel bir şekilde tasarlanmış olan, renkli, bol resimli ve hem çok ayrıntılı hem de anlaşılır Türkçe konu anlatımı ihtiva eden Almanca öğrenme kitabımızı incelemek ve satın almak için yukarıdaki görsele tıklayabilirsiniz. Kendi kendine Almanca öğrenmek isteyenler ve okul için yardımcı drs kitabı arayanlar için harika bir kitap olduğunu ve herkese kolayca Almanca öğretebileceğini şimdiden gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.