Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Diş Ağrısına Ne iyi Gelir

Hemen hemen her insanın hayatında mutlaka yaşayabileceği ağrılardan biri diş ağrısıdır. Bunun önüne geçebilmek için alınması gereken tedbirler, küçük yaşlardan itibaren kazanılacak diş bakımları ile ilgilidir. Diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak, belli aralıklarla diş muayenesine giderek ileride yaşanacak olumsuz durumların önüne geçilebilmektedir.Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısında; diş doktoruna gidene kadar, yapılacak basit uygulamalarla ağrı şiddeti azaltılabilmekte hatta tamamen yok edilebilmektedir. Burada unutulmaması gereken; diş ağrısına neden olan etken ortadan kaldırılmadan alınacak bütün tedbirler geçici bir rahatlama sağlayacaktır. Havlu veya beze sarılmış buzun ağrıyan dişin üzerine uygulanması (yanak veya çene üzerinden), dövülmüş sarımsak, zencefil gibi ağrı kesici etkisi bulunan gıdaların ağrıyan dişe uygulanması rahatlatıcı etkiye sahip olmaktadır. Diş ağrısından tamamen kurtulabilmek için, ağrıya sebep olan çürüğün yok edilmesi gerekmektedir. Burada diş çekimi başvurulacak son çare olmaktadır. Bu sebeple diş ağrısı hissedildiğinde en kısa sürede bir diş doktoruna gitmek son derece yararlı olacaktır. Bu sayede dişin çekilmeden kurtarılması mümkün olabilmektedir. Diş dolgusu, kanal tedavisi gibi yöntemlerle diş ağrısı ortadan kaldırılabildiği gibi, dişin çekilmesine gerek kalmadan tedavi imkânı bulunmaktadır. Çekim yapılmadan tedavi olunabilmesi için erken teşhis büyük bir önem taşımaktadır. Dişleri doğru şekilde, doğru sürelerle fırçalamak, diş ipi kullanmak, asitli ve şekerli yiyecek içeceklerden uzak durmak diş sağlığı için alınması gereken tedbirlerin başında gelmektedir.

Diş Ağrısını Azaltan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Diş ağrısına sebep olan çürüklerin ortadan kaldırılmadan tam anlamıyla uzun süreli rahatlama sağlanamayacağı unutulmamalıdır. Alınacak doğal tedbirler veya ağrı kesici ilaçlar geçici bir süre ile rahatlama sağlayacaktır. Bu sebeple en kısa sürede diş doktoruna görünmek tavsiye edilmektedir. Evde uygulanacak basit yöntemlerle geçici bir süreliğine diş ağrısı hafifletilebilmektedir. Doktora danışmadan ağrı kesici ve özellikle antibiyotik kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Antibiyotik kullanımı diş ağrısını ortadan kaldırmadığı gibi, daha olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Diş doktorunun yapacağı muayeneden sonra vereceği antibiyotik ve ağrı kesici dışında her hangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Diş ağrısı gibi son derece rahatsız edici bir ağrıda, diş doktoruna gidene kadar, yapılacak basit uygulamalarla ağrının şiddeti azaltılabilmektedir. Dişe dışarıdan uygulanacak buz ağrının şiddetini bir süreliğine hafifletecektir. Dövülmüş zencefil ağrıyan dişin üzerinde bir süre bekletildiğinde, yine ağrı şiddetini hafifletecek ve geçici bir süre rahatlama sağlayacaktır. Dişlerin fırçalanması ve dişlerde kalan yemek artıklarının temizlenmesi de tavsiye edilmektedir. Özellikle gece şiddetlenen diş ağrılarında, yüksek yastık kullanmak da kan basıncının ağrıyan bölgede hafiflemesini sağlayacağından, ağrının daha az hissedilmesine sebep olmaktadır. Sarımsak gibi geçici uyuşukluk sağlayacak bitkiler de diş ağrısını hafifletici işlemlerdendir.

Diş Ağrısını En Çabuk Ne Geçirir?

Diş ağrısı birçok insanın hemen hemen her yaş döneminde karşılaşabileceği, son derece rahatsız edici ağrılardan biridir. Bu ağrı; çeşitli şiddet derecelerinde hissedilebilmektedir. Gece geç saatlerde ortaya çıkabilecek diş ağrılarında, diş doktoruna gidilene kadar ağrıyı hafifletecek uygulamalar yapılabilmektedir. Burada yapılması gereken uygulamaların, diş ağrısını daha çok şiddetlendirecek veya diş ağrısından daha olumsuz sonuçlar doğurabilecek yanlış uygulamalar olmamasına dikkat edilmelidir. En çok karşılaşılan yanlış uygulamaların başında; ağrıyan dişin üzerine aspirin gibi ilaçların konulması olmaktadır. Evde kolayca hazırlanabilecek doğal yöntemlerle hızlı ve basitçe hissedilen ağrı azaltılabilmekte veya bir süreliğine tamamen geçebilmektedir. Zencefil gibi ağızda geçici uyuşma yaşatabilen bitkilerle diş ağrısı hafifletilebilmekte veya ortadan kaldırılabilmektedir.

Diş Ağrısında Yapılmaması Gereken Nelerdir?

Diş ağrısı gibi son derece rahatız edici ağrılardan kurtulmak için, bazen çok gereksiz ve hatta tehlikeli sonuçlar doğurabilecek yanlış işlemler uygulanabilmektedir. Kulaktan dolma yanlış bilgiler, diş ağrısından daha fazla zarar verici neticeler verebilmektedir. Diş ağrısında insanların en çok uyguladığı yanlış işlemlerin başında; aspirin veya başka bir ağrı kesici ilacın dişin üzerinde bekletilmesi gelmektedir. Uzmanlar diş ağrısında alkolün de kullanılmaması gerektiğini bildirmektedir. Diş ağrısında uygulanacak doğal tedbirlerle çok kısa süreli rahatlama yaşanacağı unutulmamalı, en kısa sürede bir diş doktoruna görünmenin yararlı olacağı bilinmelidir. Diş ağrısının sebebine göre yapılacak uygulamalar farklılık gösterebilmektedir. Diş ağrısını geçirme amacıyla yapılacak yanlış uygulamalar ile ileride ortaya çıkabilecek çok daha büyük sorunlara yol açılmamalıdır. Kulaktan dolma yanlış bilgilerle yapılacak hatalı uygulamalarla, ağız kanseri gibi çok ciddi olumsuz sonuçlar doğabileceği unutulmamalıdır.

Diş Ağrısında Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Diş ağrılarının ardında yatan sebep; çok büyük bir ihtimalle diş çürükleri olmaktadır. Evde kendi kendine yapacağınız uygulamalar, kısa süreli bir rahatlama sağlayacaktır. Diş ağrısının tamamen ortadan kaldırılabilmesi için, diş doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Diş doktoruna ne kadar erken gidilirse, çürük o kadar erken tespit edilebilir ve yapılacak işlemlerden sonra diş çürümesi durdurulabilir. Bunun sonucunda da dişin çekilmesi gibi yapılacak son işlemden kurtulmak mümkün olmaktadır. Erken teşhis ile birlikte, kanal tedavisi veya dolgu uygulamaları ile dişin çekilmesinin önüne geçilebilmektedir. Bu sebeplerle diş ağrısında zaman kaybetmeksizin bir diş doktoruna görünmek yararlı olmaktadır. Mümkünse diş ağrısı gibi durumlar beklenmeden belirli aralıklarla diş doktoruna gidilerek genel bir kontrol uygulanmalıdır. Bu sayede ileride yaşanabilecek her hangi bir olumsuz durumun önüne geçilebilmektedir. Diş ağrısında, özellikle sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet bulunuyorsa, ağrı ile birlikte şişlik ve apse meydana geldiyse ve diş etlerinde kanama görülüyorsa zaman geçirmeden diş doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Diş Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Yaşanan diş ağrısının şiddeti, ağrıya neden olan çürükle ilgili olarak değişiklik göstermektedir. Aynı şekilde yaşanan ağrı periyodlarının arası da diş çürüğü ile yakından ilgilidir. Diş ağrısı çoğunlukla belli bir süreden sonra kendiliğinden veya dışarıdan yapılacak müdahale ile geçebilmektedir. Unutulmamalıdır ki diş doktorunun yapacağı müdahale dışında diş ağrısını tamamen ortadan kaldıracak her hangi bir yöntem bulunmamaktadır. Diş doktoru dışında yapılacak tüm müdahaleler, kısa süreli rahatlama sağlayacak uygulamalardır. Bir süre sonra diş ağrısı, çok daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Diş ağrısının ne zaman geçeceği veya ne zaman tekrar hissedileceği de kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Her insanın ağrı eşiği farklı olduğundan, dayanılabilecek veya hissedilecek ağrı seviyeleri de farklı olmaktadır. Diş ağrısında sebep olan etken ortadan kaldırıldığında ağrı tamamen yok olmaktadır. Bunun dışında diş ağrısından uzun süreli kurtulmanın her hangi bir yolu bulunmamaktadır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir