GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARI

almanca telefon gorusmeleri almanca telefonda konusma telefon konusmalari GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARI

GÖRGÜ VENEZAKET NEDİR
Görgü ve nezaket kuralları insanların günlük hayatta dikkat edilmesi gereken ve hayatı kolaylaştıran kurallardır. Nezaket başka bireylere karşı saygılı ve ince davranma şeklidir. Bir başka deyişle bir durum veya bir ortam karşısında dikkatli davranma durumudur. Yani kaba olmayan ince ve kibar davranma şeklidir. Herhangi bir yasal yaptırımı ya da cezası olmamakla beraber toplumsal hayatı düzenleyen ince ve nazik davranışlar bütünüdür. Bu kurallar bölgeden bölgeye değişiklik göstermekle birlikte uluslara göre de farklılık göstermektedir. Yasal ve hukuki bir yaptırımı söz konusu olmamakla beraber kişinin incelik ve kalitesini belli eden bir takım davranışlar bütünüdür.
GÖRGÜ VE NEZAKET KURALLARI NEDİR
Nezaket kurallarının ne olduğuna birkaç örnek vermek gerekirse;
Asansör ya da yakın mesafede bulunan kişiler tanışılmamış olsa dahi selam verilmelidir.
Zaruri haller dışında insanların sözü kesilmemeli ve eğer ki böyle bir durum söz konusu ise ‘kusura bakmayın’ denilmelidir.
Bir şey isteneceği zaman rica etmek ve teşekkür etmek unutulmamalıdır.
Bir söz verildiği zaman bu sözün tutulmasına özen gösterilmelidir.
Başka bireylerin eşyalarının kullanılması gerektiğinde izin istenilmesi gerekmektedir.
Tokalaşma eğer iki erkek arasında ise yaş büyüklüğü ya da yönetici olma gibi durumlar önemli bir etkenken; kişinin karşısındaki bir bayan ise önce elini uzatması gereken kişi bayandır.
Elde eldiven varken tokalaşmamaya özen gösterilmeli ve mümkünse tokalaşma esnasında eldiven nazik bir şekilde çıkarılmalıdır.
Toplu bir alanda yemek yenirken kişi kendi önünden yemeye özen göstermeli ve eğer ki tuz gibi bir ürün istenecekse tuza yakın olan kişiden rica edilmelidir.
Toplantı veya randevulara saatinde gidilmesine özen gösterilmelidir.
Hoşgörü kurallarına dikkat edilmesi gerektiği gibi konuşma ses tonuna da dikkat edilmelidir. Konuşma ses tonu ne karşıdaki bireyi rahatsız edecek kadar yüksek ne de karşıdaki kişinin duyamayacağı kadar az olmamalıdır.
Bir kapı çalındığı zaman kapının hemen ardında değil bir tık gerisinde ve iç tarafı tamamen görmeyecek şekilde durulmalıdır.
Bir eve girildiğinde ise her yer süzülmeye çalışılmamalı ve ev sahibinin gösterdiği yere oturulmalıdır.
Toplu bir yerde ya da misafirlikte iken sürekli olarak saate bakılmamalıdır.
İltifatlara karşı iltifatla karşılık vermemek gerekir.
Vedalaşmalar gereğinden fazla uzatılmamalıdır.
Yemek masası ve sırasında da bir takım kurallara dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin masa düzeninde; çatal sol, kaşık ve bıçak ise sağ kısma yerleştirilir. Bıçak sağ elle kullanılmalıdır. Ve sonrasında masaya bırakılmamalıdır. Bıçak tabağın üst yarısına, kişiye yanlamasına ve keskin kısım iç kısma bakacak şekilde konulmalıdır. Çatal ise kullanıldıktan sonra tabağın üzerinde bıçağa paralel ve sol kısmında yer alacak şekilde konulmalıdır. Kaşıkların ise kullanımı bıçakla aynıdır. Ve kaşık masada bıçağın sağında yer alalıdır. Bunlara ek olarak salata ya da tatlı için de çatal, balık için çatal, tatlı kaşığı da kullanılabilir. Salata çatalı normal yemek çatalından daha kısadır. Salatanın yemekle birlikte verilmesi durumunda salata çatalı yemek tabağının sol ve yemek çatalının iç kısmına yerleştirilir. Özel yemeklerde ise salata çatalı, yemek çatalının dışına konulabilmektedir. Balık çatalı diğer çatallara nazaran daha düz olmasının anında kaşığın sağında yer alır. Peçetelerin masadaki yerine bakıldığında ise resmi olmayan yemeklerde çatalların sol kısmında, resmi yemeklerde ise servis tabağının içerisinde yer alır. Peçeteler kullanıldıktan sonra resmi yemeklerde tabağın sağına konulur. Resmi yemeklerde tabağa el sürmek ya da garsonun ricası dışında garsonun işini kolaylaştırmak amacıyla ona uzatmak hoş karşılanmamaktadır.
Yemeğin ardından peçetelerin katlanması hoş değildir. Bu davranış bir davet daha beklenmesi durumudur. Ve yemek sırasında ise masadan kalkılmasını gerektiren bir durum söz konusu ise masada kişiye ait boş kısma ya da kişinin kendi sandalyesine bırakılmalıdır.
Masada bir yiyeceği uzatırken sağ tarafa doğru uzatılmalı ve ekmek ya da başka bir şey alınacağı zaman alınmadan önce masada bulunan kişilere ikram edilmelidir. Ve yemek esnasında yemeğin tadına bakılmaksızın tuz ya da biber konulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir