GÖZ HASTALIKLARI VE GÖZ SAĞLIĞI

GÖZ HASTALIĞI NEDİR?

Çevresel ve genetik nedenlerle oluşmaktadır ve çeşitli görme bozukluklarına yol açan görme problemleridir. Göz kapakları, göz zarı, göz merceği ve gözde yer alan sinir hücrelerinde oluşan her türlü hastalık göz hastalığı olarak değerlendirilmektedir.GÖZ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ

Gözde meydana gelecek herhangi bir görmede bozukluk, göz içerisinde meydana gelecek batmalar, yanma ya da benzeri şikâyetler gibi nedenler başlıca belirtilerdir. Gözlere meydana gelen ağırlık, ağrı, yabancı bir cisim kaçmışçasına bir his, gözlerde yaşarma ve çapaklanma, görme alanında daralma, görmede azlık, göz kapağı düşüklüğü, göz kapaklarında şişlik gibi sorunlarda göz hastalıklarının belirtileri arasında yer almaktadır.

GÖZ HASTALIKLARININ NEDENLERİ

Genetik ya da çevresel unsurlarla ortaya çıkmaktadır. Yaygın olarak görülen göz hastalıklarının nedenlerine bakmak gerekirse; görmeyi zorlaştıracak derecede az a da çok ışıklı ortamda çalışmak, göz yabancı cisim kaçması nedeniyle gözde meydana gelecek hasar, sinüzit, baş ağrısı, grip, nezle ya da ateşli hastalıkların yan etkisi, gözyaşı kanallarında meydana gelecek olan tıkanıklık ya da çevresel etmenler dolayısıyla oluşan göz kuruluğu, diyabet, kalp hastalığı gibi hastalıklar ve genetik hastalıklar gibi en yaygın görülen göz hastalığı nedenleri arasındadır.

GÖZ HASTALIKLARI ÇEŞİTLERİ

Glokom (Glokom)
Bir diğer adı ile göz tansiyonu olan hastalık göz basıncının artması ile birlikte göz sinirlerinde meydana gelecek olan kayıplar nedeni ile bulanık görme, şiddetli baş ağrısı ve göz ağrısı gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Göz içi sıvısını dışarıya bırakan kanallarda meydana gelecek olan kanallarda oluşacak yapısal tıkanıklık nedeni ile sıvının dışarı yeterli miktarda dışarı boşaltılamamasına neden olarak göz içi basıncına neden olmaktadır.

Katarakt

Göze perde inmesi şeklinde de tanımlanabilen hastalık ilerleyen yaş ve şeker hastalığının olduğu kişilerde görülme oranının daha yüksek olduğu bir hastalıktır. Göz merceğinin saydamlığını yitirmesi ile ağrısız ve hızlı bir şekilde ilerler. Göz kamaşması ve ışığa karşı hassasiyet oluşmasına neden olur.

Renk Körlüğü (Daltonizm)

Görme merkezinde renk ayırt eden pigmentlerin az ya da hiç olmaması nedeninden kaynaklanarak gelişen ve genellikle genetik kaynaklı olarak ilerleyen bir hastalıktır. Genel olarak kırmızı, yeşil ve mavi renklerinin bir veya daha fazlasının ayırt edilememesi nedeni ile kendini gösterir.

Şaşılık

Genel olarak doğuştan, kata sonucu veya ateşli bir hastalık sonucu oluşan hastalık gözlerin bir noktaya paralel bir şekilde bakmasını engelleyen bir hastalık türüdür.

Alerjik Konjonktivit

En sık görülen göz hastalıkları göz alerjisine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. İlaç, makyaj, gibi nedenlerle oluşan Temas Göz Alerjisi, sıcak ya da kuru iklimlerden kaynaklanan Bahar Göz Alerjisi, bir diğer adı ile saman nezlesi olarak bilinen Mevsimsel Alerjik Konjonktivit de en sık karşılaşılan göz hastalıklarıdır.

Ektropiyum

Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkabilen göz kapağı sarkması ya da bir diğer adı ile göz kapağının ters dönmesi bilinen bir göz hastalığıdır.

Makula Dejenerasyonu

Genellikle 50 yaş sonrası ortaya çıkan hastalık sarı nokta hastalığı olarak da bilinmektedir. Hastalık retina kaynaklı oluşmaktadır.

Keratokonus

Kornea sivrileşmesi olarak anılan bu rahatsızlık korneanın incelerek öne doğru eğim almasından kaynaklanır. 12 – 20 yaş aralığında kendini belli ederken 20 – 40 yaş aralığında hızlı bir şekilde ilerler. Daha sonraki süreçte ise durağanlaşır. 2000 – 3000 kişide bir görülen hastalıktır.
Hordoleum ( Arpacık)
Arpacık ya da itdirseği adı ile bilinen hastalık gözlerde kızarıklık şeklinde kendini göstermeye başlar. Daha sonra ise göz kapağındaki şişlik olarak kendini belli eder. Su teması ya da dokunma durumunda ise ağrıya neden olur.

Üveit

Göz üzerinde yer görmeyi sağlayan uvea kısmının iltihaplanması sonucu oluşur. Nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Göz Tembelliği

Çocuklarda küçük yaşta göz muayenesi sırasında ortaya çıkan hastalık bir gözün diğerine nazaran daha az görmesi durumudur. Bu hastalıkta 7 – 8 yaş bir sınır teşkil etmektedir. Bu süreçten sonra hastalığın tedavisi için geç kalınabilmektedir.

Retina Dekolmanı

Retina tabakasının kan damarlarından ayrılması, besin ve oksijen ihtiyacını karşılayamaması ile oluşur. Işık çakması, görme yetisinde azalma, görme alanında uçuşan cisimler şeklinde kendini gösterir.

Miyopi

Uzak mesafelerin net görülememesidir. Genetik unsurların yanı sıra çeşitli çevresel unsurların yanı sıra çeşitli çevresel unsurların da etkisi bulunmaktadır.
Uçuşan Cisimler
Parlak alanlara bakıldığında görüş alanı içerisinde uçuşan çeşitli cisimler görülmesi durumudur.

Astigmat

Kornea tabakasında yer alan şekilsel bozuklukları ve görüşte bulanıklığa gölge oluşumuna, baş ağrısına ve gözde baskı hissedilmesine neden olmaktadır.

Gece Körlüğü

Tavuk karası olarak da bilinmektedir. Karanlıkta görmeyi sağlayan görme hücrelerindeki bozulmayla ortaya çıkar. Geceleri düşme, gece görme bozuklukları, aydınlık ortamdan karanlık ortama girildiğinde zorlanma gibi etkileri bulunmaktadır.
Presbiyobi (Yakınını İyi Görememe – Hipermetropi)
Yakın cisimleri görmekte zorluk, küçük yazıları okumakta zorluk, baş ağrısı, göz kuruluğu gibi etkileri bulunmaktadır.
Diyabet Retinopati
Şeker hastalığı kaynaklı ortaya çıkmaktadır.
Göz Kapağı Hastalıkları
Gözde batma ve anmalara neden olmaktadır.
Blefarit
Göz kapağında iltihaplanma olarak tanımlanmaktadır.

GÖZ HASTALIKLARININ TANISI

Göz hastalıklarının teşhisi için başlıca yöntemler; görme kaybı testi, göz içi basıncın ölümünü yapan bir alet aracılığı ile göz dibi kontrolü ve göz bebeğine damlatılan bir ilaç ile göz bebeği büyütülerek gözün ışığı kırma değeri, retina muayenesi, optik sinir muayenesi yapılarak tespiti şeklinde başlıca yöntemler bulunmaktadır.Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.