Göz Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz Sağlığını Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler
Şüphesiz ki görme organımız olan gözlerimiz insanın en önemli organlarından bir tanesidir. Fakat yoğun iş temposu nedeniyle gözlerimiz yorulmakta ve birtakım sağlık sorunları oluşmaktadır. Göz sağlığını korumak için ihmale gelmeyecek şekilde dikkatli olmak gerekmektedir. Peki göz sağlığımızı korumak için neler yapabiliriz?1. Düzenli Olarak Muayene Olmak
Uzağı ve yakını görüyor olmak göz sağlığı için yeterli değildir. Çünkü göz sağlığı sorunları çok çeşitlidir. Bu yüzden düzenli aralıklarla muayene olmak ve ihmal etmemek gerekir.

2. Gözleri Yoğun Işık Ortamından Korumak
Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının şiddetli derecelerde gelmesinden dolayı gözlere ciddi zararlar verme riski yüksektir. Kumsalda veya daha sıcak bir ortamda da olsak gözlerimiz bu güneş ışınlarından korumak için özellikle güneş gözlüğü kullanmak önemlidir. Fakat bu güneş gözlüklerinin kaliteli olması şarttır. Aksi takdirde göze gelen güneş ışınları düzensiz kırılarak göze zarar verebilir.

3. Ellerimizi Düzenli Olarak Yıkamak
Şüphesiz ki gözlerimizle en çok temas halinde olan organımız ellerimizdir. Ellerimiz gün içerisinde çok farklı mikroplar ve bakterilerle haşır neşir olmaktadır. Ve ellerimizi yıkamamamız halinde gözlerimizle temas eden ellerimiz gözlerimize zarar verebilirler. Bunu önlemek için ellerimizi sık sık yıkamamız gerekiyor.

4. Teknolojik Araçlara Fazla Yakından Bakmamak
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok farklı teknolojik araçlar hayatımıza girmiştir. Fakat bu araçları kullanırken devamlı gözlerimiz bu araçların ışınlarına maruz kalır. Bu ışınların zararlarını en aza indirebilmek için bu araçlarla aramıza belli bir mesafe koymamız gerekmektedir.
5. Sigara Kullanmamak
Sigaranın tüm vücuda olduğu gibi gözlere de zarar verdiği şüphesizdir. Özellikle katarakt ve gözlerdeki sarı noktalara aşırı sigara kullanmak neden olabilmektedir.

6. Çalışma Ortamının Işığını Ayarlamak
Doğal ışıktan yoksun alanda çok fazla çalışmak göz sağlığını bozabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için mümkün olduğunca doğal ışık ortamında çalışmak gerekmektedir. Özellikle bilgisayarla çalışılan çalışma ortamında bu risk çok fazla artmaktadır. Bilgisayarınız ışık seviyesi makul seviyede olmalıdır.

7. Lenslerin Dikkatli Kullanılması
Göz bozukluğundan dolayı lens kullanan kişiler mutlaka doktor kontrolünda lens kullanmalıdırlar. Rastgele kullanılan lensler göze zarar verip bozukluk derecesini artırmaktadır. Ayrıca lensleri kullanırken ve takıp çıkarırken eller temiz olmalıdır ve gerekli hijyen şartları sağlanmalıdır.One thought on “Göz Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir