HUZURSUZ BAĞIRSAK SENDROMU

Hastalık; en temel ifade ile kalın bağırsakta etki oluşturan işlevsel sindirim hastalığıdır. Bir diğer adı ile irritabl bağırsak sendromu olan hastalık başka bir ifade ile spastik kolon olarak da adlandırılmaktadır. İnsanların %15’inde görülen bir hastalıktır. Bağırsak dokusunda herhangi bir değişiklik oluşturmayan hastalık kolorektal kanser olasılığında da artışa neden olmamaktadır. Bağırsak işlevlerinde anormalliklere neden olan hastalıkta yapılan testlerde ulaşılabilecek bir yapı bozukluğuna rastlanmamaktadır. Hastalık daha çok 45 yaşının alt seviyelerinde yaygın olarak görülmektedir. Bu yaş seviyesi sonrasında hemen hemen görülme oranı yarıya düşmektedir. 

Huzursuz bağırsak sendromunun nedenleri; net bir nedene dayandırılmamakta ve bilinmemektedir. Buna rağmen söz konusu hastalığı tetikleyen çeşitli hastalıklardan söz etmek mümkün olabilmektedir. Sinir sisteminde karşılaşılan anormal durumlar, bağırsaklarda görülen iltihaplanma durumları, yaşanan ağır enfeksiyon durumları, bağırsakta yer alan yararlı bakteri miktarındaki değişim gibi nedenlere bağlı olarak görülebilmektedir. Yine hastalığı tetikleyen unsurlar arasında stres, çeşitli gıdalar ve hormonlar da sayılabilmektedir. Hastalık erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülmektedir. Aile de böyle bir rahatsızlığın daha önceden varlığı da görülme olasılığı arasında yer almaktadır. Hastalık ruhsal sağlık problemi olan kişilerde de daha sık ortaya çıkabilmektedir.

 

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri; en genel ifade ile karında oluşan kramp hissi başta olmak üzere ağrı, şişkinlik ve gaz hissi oluşturmaktadır. Bu belirtilere ek olarak ishal ya da kabızlığın yanı sıra ikisinin de aynı anda görüldüğü ortamlar da oluşabilmektedir. Hastalığın belirtileri çoğunlukla hafif bir şekilde seyretmesinin yanı sıra nadiren şiddetli belirtiler görülmektedir. Aynı zamanda yaşanan kilo kayıpları, rektal kanamalar ve nedeni belirlenemeyen kusmalar, yutma da yaşanan zorluklar gibi problemler de hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Huzursuz bağırsak sendromunun tedavisi; geniş zamana yayılarak yürütülmesi gereken bir süreci gerektirmektedir. Tedavi süreci ve hastalık iyileştirilmesi sürecinde kişinin yaşam tarzı ve stresli süreçlerden uzak durması gerekmekte ve diyet ile devam edilmesi gerekmektedir. Tedavi süreçlerini tek bir süreçle kısıtlamak mümkün olmayacağı gibi bu tedaviler kişiye göre değişebilmektedir. Ancak en temelde birçok hastalığın tedavisinde olduğu gibi burada da sağlıklı ve düzenli beslenme ve egzersizler önemli bir yere sahip olmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli ilaçlar da kullanılmaktadır.

 

Huzursuz bağırsak sendromuna; iyi gelmesi için de çeşitli yollar da kullanılabilmektedir. Gıda tüketiminin az az yürütülmesi, lifli gıdaların tüketilmesi gibi yollara başvurulabilmektedir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir