Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak çınlaması son zamanlarda birçok kişinin karşılaştığı oldukça önemli bir hastalıktır. Kulak çınlaması hastalığı tinnitus olarak bilinen ve hafife alınmaması gereken önemli bir ayrıntıdır. Çünkü kulak çınlaması doğrudan kulaktan kaynaklanan bir iltihaplanma veya kireçlenme gibi problemlerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi başka bir hastalığın habercisi de olabilir. Genellikle kulak zarında oluşan delinme veya kulak kirinden ötürü hastalarda kulak çınlaması ani olarak ortaya çıkabiliyor. Özellikle orta kulakta sıvı birikmesi sonucunda tinnitus hemen etkisini gösterebiliyor. Kulak çınlaması kişilerin hayatını çok olumsuz yönde etkileyen ve sebebine yönelik tedavisi yapılmadığı sürece kendiliğinden geçmeyen bir hastalıktır. Kulak çınlaması rahatsızlığını komple ortadan kaldırabilmek için öncelikle hastanın başka bir hastalık yaşayıp yaşamadığı gözden geçirilmelidir. Özellikle şeker ve tansiyon gibi hastalıklarda da kulak çınlaması belirtisi ortaya çıkabilmektedir. Doğrudan çınlamaya neden olan hastalığı bulmak hem hastalığın tedavisinde hemde kulak çınlamasının ortadan kaldırılmasında çok önemli rol oynamaktadır.

ODLBy3 Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kulak çınlaması oluştuğu andan itibaren hemen bir KBB hekimine görünmelisiniz. Kulak çınlaması ilk 1 gün içerisinde tedavi edildiği sürece hızlı bir şekilde sonuç verebilmektedir. Ancak 1 veya 2 günü geçmesi durumunda kulak çınlaması kronik bir hale gelebiliyor. Bu nedenle herhangi bir ortamda yüksek sesle müzik dinlerken veya evinizde yatarken birden bire gelişen kulak çınlaması sonucunda ilk yapacağınız işlem KBB doktoruna muayene olmaktır. Doktorunuz kulak çınlamasının tam olarak neyden kaynaklandığını tespit ederek ona yönelik bir tedavi seçeneği belirleyecektir. Kulağınızda kulak kiri bulunduğu zaman kulağınız bu yüzden çınlıyor olabilir. Hastalar hiçbir zaman kulağına dışarıdan temas edecek bir madde sokarak kulak kirini yok etme çabası göstermemelidir. Bu durumda tam tersine kulak kirini almak yerine kulak kirini doğrudan kulak zarına doğru sürükleyebilirsiniz. Bu şekilde yanlış bir işlem yapıldığında kulak çınlamasının şiddeti artabiliyor.
yq3R6a Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak Çınlamasının Artmaması İçin Tüketilmemesi Gereken Besinler

Kulak çınlamasını azaltmak için tükettiğiniz besinler ile bir yol çizebilirsiniz. Özellikle fazla tuz kullanan kişilerin kulak çınlaması rahatsızlığı yaşadıkları zaman tuz kullanımını azaltmaları gerektiği bilinmelidir. Ayrıca sigara ve alkol gibi alışkanlıklara kesinlikle son verilmesi gerekmektedir. Kafein tüketiminden mutlaka uzak durmalısınız. Çünkü kafein kulak çınlamasını çok şiddetli bir hale getirebiliyor. Tüm kriterlere uyarak kulak çınlaması rahatsızlığına kısa bir zaman içerisinde son verebilirsiniz.One thought on “Kulak Çınlaması Neden Olur?

  1. Kulak çınlaması geçmek bilmeyen çok önemli bir hastalık. Bende birkaç yıldır kulak çınlamasıyla mücadele ediyorum. Ancak tedavisi inşallah yakın bir zamanda çözülecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir