Meme Kanseri Nedir

Meme Kanseri Nedir?
Her 8 kadından birisinin karşılaşabileceği bir kanser türü olmakla birlikte meme dokusunda yer alan hücrelerde oluşur. Meme kanseri bu dokudaki herhangi bir bölgeden kaynaklanabilmekle birlikte en yaygın olan meme kanseri türleri ise; meme kanallarından kaynaklanan bir türdür. Diğeri ise süt üreten bezlerden kaynaklanmaktadır. Meme kanseri Avrupa ülkelerinde Asya ülkelerine nazaran daha fazla görülmektedir.Meme Kanserini Artıran Etkenler Nelerdir?

Meme kanseri kadınların en çok karşılaştığı kanser riski olmakla birlikte bazı unsurlar bu riski artırabilmektedir. Bu nedenlere bakıldığında; ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmış kişiler, ilk adetini küçük yaşta görmüş kişiler, menopoz yaşı ileriki yaşlarda olan kişilerde, doğum kontrol haplarının uzun süreli olarak kullanılması sonucu, uzun boylu kadınlarda, fazla alkol tüketimi ya da sigara tüketimi gibi durumlar meme kanseri riskini artırabilmektedir. Meme kanserine neden olan unsurlar arasında genetik yatkınlık da önemli olmaktadır.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri çeşitli belirtiler göstermekle birlikte en sık görülen belirtilerine bakmak gerekirse; ilk olarak meme veya koltuk altı kısmında ele gelen kitle veya bezelerdir. Bunun dışındaki belirtilere bakmak gerekirse, meme ebatında veya şeklinde meydana gelen değişiklikler, memeden gelen kanlı akıntı da belirtiler arasında gösterilmektedir. Meme kanserinin belirtilerinden diğerleri ise meme derisinde veya meme başında meydana gelen şekil ve renk değişikliği, meme veya meme başının içeri doğru çekilmeler olmasıdır. Ağrı ve hassasiyet durumları da belirtiler arasında yer almaktadır.

Meme Kanseri Tanısı Nasıl Yapılır?

Meme kanserinin tanısı birçok kanser çeşidinde olduğu gibi ileri dönemlere dek belirgin bulgular göstermeyebilir. Bu nedenle erken tanıda kişinin bilinçli olması önemli olmaktadır. Erken tanı için de üç basit yöntem gösterilebilir. Bunlar ise kişinin kendisinin evde kendisinin yapabileceği, ikincisi doktor tarafından yapılacak olan muayene ve üçüncü yöntem ise mamografidir.

Meme Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Meme kanserinde tercih edilen temel tedavi yöntemi cerrahidir. Tercih edilen bu yöntem meme dokusunun tamamen çıkarıldığı bir ameliyattır. Ancak bazı erken evre tanılarda meme koruyucu cerrahi müdahale tercih edilmektedir. Bu yöntemde ise kanserli hücrelerin bulunduğu bölümü alınması ve bir parça sağlıklı bölgenin bırakılması şeklindedir. Tedavi süreci lokal ve sistematik tedavi olarak ayırmak mümkündür. Lokal tedavi sürecine ameliyat ve radyo terapi sistemi gösterilebilmekle birlikte; sistematik tedavi sürecinde ise kemoterapi, hormon tedavisi ve biyolojik tedavi süreçleri uygulanmaktadır. Tedavi sürecinde cerrahi müdahale öncesi kemoterapi uygulanabilmekte ve tümörün küçülmesi ve kaybolması sağlanabilmektedir. Böylece cerrahi müdahale sonucu memenin alınması önlenebilmektedir.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir